Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux Mint 20 Cinamon SONY VAIO FAN CONTROL
#1
0
Witam,
Posiadam Laptopa SONY Vaio VPCF23M1E , zainstalowanego Minta 20 Cinamon z wersją jądra 5.4.0 i mam kłopot z szalejącymi wiatrakami. W Windows był soft od Sony (Vaio Control Center) w którym wybierałem tryb pracy laptopa i wiatraków. W Mint idzie to defaultowo - jak jest obciążenie to wentylatory ryczą niemiłosiernie. CZy komuś udało się ogarnąć prędkości wiatraków w SONY ? Czytałem o sofcie na linux do Lenovo, Dell ale o SONY nic nie udało mi się odszukać.
Może to być jakiś działający soft gdzie ustawię rpm wiatraka albo chociaż gdzie tego szukać w systemie żeby zmniejszyć ? BIOS jest bardzo ubogi i znajdę w nim tylko Virtualizację i Boot Priority - nie ma nic o wiatrakach.

z góry dzięki za pomoc
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Linux Mint 20 Cinamon SONY VAIO FAN CONTROLRzuć okiem na ten wątek: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=268338
Jakby coś, możemy spróbować wrócić do tematu wieczorem.

EDIT:
Pozostaje kwestia ogarnięcia układu chłodzenia tego laptopa... niestety miałem wątpliwa przyjemność czyścić to ustrojstwo. Projektanta bym powiesił za... Wink
Odpowiedz
#3
0
  • model lines known not to work: PCG-K, VGN-AR, VGN-BX, VGN-C, VGN-CR, VGN-CS, VGN-FE, VGN-FS, VGN-FW, VGN-FZ, VGN-NR, VGN-NW, VGN-SR, VGN-TT, VGN-Z, VPCCA, VPCCW, VPCEA, VPCEB, VPCEG, VPCEH, VPCF, VPCM, VPCS, VPCSA, VPCW, VPCYA, plus apparently all the models currently manufactured
    niestety mój model jest na liście "not to work" :/
Odpowiedz
#4
0
Mógłbyś pokazać, co wyświetli komenda sensors.
Jeśli ten pakiet nie jest zainstalowany, wykonaj instalację: sudo apt install lm-sensors, wykryj sensory komputera sudo sensors-detect i dopiero wtedy zamieść wynik polecenia sensors. Zobaczymy, czy nie wystarczy czyszczenie. Nie pamiętam żebym musiał kombinować ze sterowaniem wiatrakiem ale to były czasy 18stki.

Użyj znaczników CODE.
Odpowiedz
#5
0
Kod:
root@dawid-VPCF23M1E:/home/dawid# apt-get install lm-sensors
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności      
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
lm-sensors is already the newest version (1:3.6.0-2ubuntu1).
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
root@dawid-VPCF23M1E:/home/dawid# sensors
BAT0-acpi-0
Adapter: ACPI interface
in0:              N/A 

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +47.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:        +47.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:        +46.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)

acpitz-acpi-0
Adapter: ACPI interface
temp1:        +46.0°C  (crit = +96.0°C)
Walczyłem coś z tym w nocy i mam ten pakiet zainstalowany.
Obicążenie to YouTube w przeglądarce chromium z odpalonym video
Odpowiedz
#6
0
Hmmm... może start z parametrem noacpi by pomógł?
Jak uruchomić komputer z parametrem startowym masz opisane tu: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...489#pid489
Jeśli pomoże, ustawimy na stałe.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości