Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja skanerów Cannon CanoScan LiDE 300 i 400 w Linux Mint 20
#1
0
Żeby zainstalować skaner nie są konieczne sterowniki Cannona, które nie zapewniają niestety, pełnej funkcjonalności sprzętu, takiej jak w Windowsie, a więc użycie przycisków skanera, skanowanie wielu dokumentów do jednego pliku PDF, dużych oryginałów z szyby (skanuj i złącz) oraz automatycznego przycinania zdjęć .
Linux Mint posiada zainstalowany pakiet "sane", który umożliwia dostęp do większości skanerów optycznych.

W Linuksie Mincie 20 podobnie jak w najnowszym Ubuntu, gdy wystąpią problemy z komunikacją ze skanerem oraz jego wykrycie, należy usunąć ippusbxd - sterownik komunikacyjny dla drukarek klasy IPP-over-USB:

Kod:
sudo apt remove ippusbxd

Następnie trzeba wyjąć i ponownie włożyć kabel USB skanera.

Teraz wystarczy uruchomić domyślnie zainstalowaną aplikację w dziale grafika - skaner dokumentów (simple-scan) lub zainstalować z menadżera oprogramowania nakładkę graficzną na sane - Xsane.
Bardzo dobrą aplikacją, szczególnie do skanowania wielu dokumentów do jednego pliku PDF jest gscan2pdf, a do łączenia kilku plików PDF w jeden - Pdfsam. Oba programy znajdziemy w menadżerze oprogramowania.

Jeżeli jednak chcemy zainstalować sterowniki Cannona, to należy je pobrać z tej strony.
Wybieramy pakiet ScanGear MP Ver. 3.70 for Linux (debian Packagearchive). Po wypakowaniu archiwum, uruchamiamy PPM terminal w folderze i wpisujemy:

Kod:
sudo ./install.sh

Inna opcja, to otworzenie folderu packages, PPM na plik scangearmp2_3.70-1_amd64.deb > właściwości > uprawnienia > zezwolenie na uruchomienie jako program > instalujemy klikając dwa razy LPM.
Po instalacji pakietu, w terminalu wpisujemy

Kod:
scangearmp2

i otwiera się prosty programik w języku angielskim, za pomocą którego możemy skanować. Nie posiada on jednak takich możliwości jak w/w aplikacje Linuksa.
[Obrazek: d81f6c10045eb.png]
Odpowiedz


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości