Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczne wyłączanie ze względu na baterię
#1
0
Witam,
czy jest możliwość zmiany parametrów automatycznego wyłączania systemu po rozładowaniu baterii? Chodzi mi o to, by wyłączanie odbywało się przy np. 10% pojemności akumulatora, nie niższej. Po moich doświadczeniach z zamiennikami dochodzę do wniosku, że tańsze modele raczej nie mają ochrony przed głębokim rozładowaniem.
Odpowiedz
#2
1
Odpowiedz
#3
1
Better response on post RE: Automatyczne wyłączanie ze względu na baterięJest jeszcze w menadżerze oprogramowania xfce4-battery-plugin.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#4
0
Dziękuję bardzo, popróbuję.

Dodano po pewnym czasie:
(11-12-2020, 11:33)omkar napisał(a): Jest jeszcze w menadżerze oprogramowania xfce4-battery-plugin.

Ten xfce4-battery-plugin zainstalowałem (był widoczny w synapticu), ale nie potrafię go uruchomić. Nie ma go w menu, z terminala też nie idzie. Może przez to, że mam Cinamona?

Dodano po pewnym czasie:
(12-12-2020, 10:45)akaiyuki napisał(a): Dziękuję bardzo, popróbuję.


Dodano po pewnym czasie:
(12-12-2020, 10:45)akaiyuki napisał(a): Dziękuję bardzo, popróbuję.

Dodano po pewnym czasie:
Kurdę, żeby swojego wpisu nie można było wywalić...

Ten xfce4-battery-plugin zainstalowałem (był widoczny w synapticu), ale nie potrafię go uruchomić. Nie ma go w menu, z terminala też nie idzie. Może przez to, że mam Cinamona?

Dodano po pewnym czasie:
Grzebiąc w tych apletach znalazłem to, co zaproponował yahoob3. Szkoda, że nie można ustawić osobno progu alertu i progu wyłączania, ale źle to nie wygląda. Sprawdzam, jak zadziała.
Odpowiedz
#5
0
(12-12-2020, 10:45)akaiyuki napisał(a): Ten xfce4-battery-plugin zainstalowałem (był widoczny w synapticu), ale nie potrafię go uruchomić. Nie ma go w menu, z terminala też nie idzie. Może przez to, że mam Cinamona?

Dodano po pewnym czasie:
Grzebiąc w tych apletach znalazłem to, co zaproponował yahoob3. Szkoda, że nie można ustawić osobno progu alertu i progu wyłączania, ale źle to nie wygląda. Sprawdzam, jak zadziała.

To jest wtyczka panelu monitora baterii w środowisku Xfce, ale możesz spróbować: PPM na panel > +Dodaj aplet > Monitor akumulatora. Wtedy w języku polskim powinieneś zobaczysz to.
Gdyby nie działało, a twój laptop nie jest super szybki, to możesz zmienić wersję Minta na znacznie lżejszą - Xfce i wtedy użyć plugina. W przeciwnym razie pozostaje jedynie rozwiązanie z linka od Yahoob3.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#6
0
(14-12-2020, 14:45)omkar napisał(a): ...W przeciwnym razie pozostaje jedynie rozwiązanie z linka od Yahoob3.

To nie jest jedyne rozwiązanie.
Można choćby skorzystać ze skryptu uruchamianego cyklicznie z Cron.
Skrypt będzie sprawdzał status baterii i w przypadku rozładowania wyłączy system, choć lepsza by chyba była hibernacja, aczkolwiek w przypadku Minta gdzie podobno są kłopoty, może faktycznie lepiej wyłączanie.

Znalazłoby się jeszcze kilka innych rozwiązań, ale powyższy jest na tyle uniwersalny, że powinien działać na każdej dystrybucji Linuksa i środowisku graficznym.
Do tego w skrypcie można sobie dowolnie ustawiać progi ostrzegania i wyłączania oraz reakcji na te zdarzenia.
Odpowiedz
#7
0
To prawda, że jest więcej rozwiązań.
Można jeszcze zmieniać ustawienia w UPower i w dconf-editor - klik.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#8
0
(15-12-2020, 12:55)omkar napisał(a): Można jeszcze zmieniać ustawienia w UPower i w dconf-editor - klik.

Też, ale przy założeniu, że sprzęt spełnia wymagania:
Cytat:Some hardware will send us battery level changes through
events, rather than us having to poll for it
Odpowiedz
#9
0
Sposób zaproponowany przez yahoob3 u mnie nie działa - komp nie wyłącza się ani nie hibernuje.
Tego apletu "Monitor akumulatora" nie znajduję.
Środowiska Xfce nie lubię Smile
Chyba pozostanie mi postawić na uważność.
Odpowiedz
#10
0
Powyżej masz zaproponowane co najmniej dwie inne metody.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości