Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Linux Mint 20 może odczytywać/zapisywać NTFS?
#1
0
System Linux Mint 20 Cinnamon 64bit.
Znalazłem w sieci artykuł, że NIE WOLNO z poziomu Linuxa odczytywać i zapisywać pliki na dysku sformatowanym w NTFS, ponieważ ryzykujemy zniszczenie systemu plików i utratę wszystkich danych z dysku. Ponoć można używać tylko exFAT lub FAT32. Artykuł był bardzo stary, coś około 2007 rok, stąd moje pytanie.
Czy Mint 20 rozwiązuje ten problem i zapis czegoś na drugim dysku w NTFS nie spowoduje szkód?
Odpowiedz
#2
0
Ja tam nie mam problemu na linuxie, działa każdy system plików.
Jak będzie na mincie 20 nie jestem pewien, lecz korzystam z trzech różnych distro na żadnym nie ma problemu.
Odpowiedz
#3
0
W obecnych czasach nie ma problemu z zapisem i odczytem plików w systemie NTFS.
Może jeszcze nie zaleca się naprawy w razie wystąpienia błędów, ale poza tym nie spotkałem się z innymi przeciwwskazaniami.
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Czy Linux Mint 20 może odczytywać/zapisywać NTFS?
(13-12-2020, 14:00)LubomirGorski napisał(a): System Linux Mint 20 Cinnamon 64bit.
Znalazłem w sieci artykuł, że NIE WOLNO z poziomu Linuxa odczytywać i zapisywać pliki na dysku sformatowanym w NTFS, ponieważ ryzykujemy zniszczenie systemu plików i utratę wszystkich danych z dysku. Ponoć można używać tylko exFAT lub FAT32. Artykuł był bardzo stary, coś około 2007 rok, stąd moje pytanie.
Czy Mint 20 rozwiązuje ten problem i zapis czegoś na drugim dysku w NTFS nie spowoduje szkód?

Szkód żadnych nie będzie, to bzdura. Problem może być z kopiowaniem dużych plików (nie zawsze poprawnie zostaną zapisane na dysku), a także z błędami na dyskach zewnętrznych USB sformatowanych w NTFS (w Windowsie i w playerach telewizorów), które można bez problemu naprawić w Windowsie (chkdsk).
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#5
0
Do powyższego dodać można chyba tylko to, żeby w Windows wyłączyć fastboot i hibernację, ponieważ działający Windows przy "zamykaniu", a tak naprawdę przy hibernacji blokuje możliwość zapisu na partycjach Windows (ntfs). Można je odczytywać ale zapis jest wtedy wyłączony.
Odpowiedz
#6
0
(13-12-2020, 15:44)omkar napisał(a):
(13-12-2020, 14:00)LubomirGorski napisał(a): ... Artykuł był bardzo stary, coś około 2007 rok, stąd moje pytanie.
...

Szkód żadnych nie będzie, to bzdura. ...

W czasach pisania tego artykułu to nie była bzdura.
W roku 2007 wyszła dopiero pierwsza stabilna wersja NTFS-3G.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości