Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux mint Cinnamon 20 problem z firefox i startem systemu
#1
0
Witam.

Mam taki problem, a mianowicie kiedy uruchomię firefoxa to po jakimś czasie zaczyna zwalniać i zacina się. Kiedy włączyłem "monitor systemu" to zobaczyłem, że pamięć RAM jest całkowicie zapełniona i system korzysta z przestrzeni wymiany. Kiedy nie korzystam z Firefoxa to przy uruchamianiu wielu programów takiego problemu nie ma. Próbowałem różnych ustawień Firefoxa - kierowałem się poradami zaczerpniętymi z internetu - ale nic to nie zmieniło. Mam laptopa Lenovo ideapad L340, AMD Ryzen5 8GB RAM. Jeszcze jest taka ciekawostka, że kiedy uruchamiam laptopa, bez podłączenia zasilania z sieci, i mam podłączony kabel sieciowy internetu to system Linux Mint zawiesza się i nie chce się załadować. Jak tylko podłaczę kabel sieciowy to startuje bez problemów. Podobnie jest kiedy mam odłączony kabel sieciowy od laptopa, a laptop ma zasilanie tylko z baterii, to Mint startuje bez problemów. Na Windowsie nie ma problemów z załadowaniem systemu w żadnej podanej przeze mnie wcześniej konfiguracji. Proszę o pomoc jak pozbyć się tych problemów?

Emil
Odpowiedz
#2
0
Odpowiedz
#3
0
[Obrazek: t3eWMYPl.png]
Odpowiedz
#4
0
To nie jest LMDE, przenoszę.
Proszę nie wklejać obrazków tylko przedstawiać wyniki w formie tekstowej (kopiuj/wklej)
Odpowiedz
#5
0
Proszę o wyrozumiałość. Jestem z grupy wiekowej zwanej "senior" i przyswajanie wiedzy z dziedziny informatyki jest dla mnie trudniejsze niż dla osób w "młodszym" wieku. Za mojej młodości komputery i informatyka to były pojęcia czysto abstrakcyjne. Próbuję iść z tzw. "duchem czasu" i opanować wiedzę na te tematy. Mam nadzieję, że mi się to uda z pomocą tych co są ekspertami w tej dziedzinie. Windowsa opanowałem jako tako i zachęcony przez młodszych próbuję swoich sił w obsłudze systemu Linux.

Emil
Odpowiedz
#6
0
Zajrzyj do menadżera zadań about:performance
Jeśli FF zużywa całą dostępną pamięć, to tam powinieneś znaleźć "winowajcę" tej sytuacji.
Kliknij w poniższy link, na docelowej stronie znajdziesz instrukcje jak uruchomić menadżera zadań w FF:
https://support.mozilla.org/pl/kb/menedz...ja-firefox
Odpowiedz
#7
0
Przedstawiam zrzuty ekranu Firefoxa+monitor systemu z godz. 12:13 oraz z godz. 13:05. Jak widać na załączonych obrazkach to pomimo mniejszej ilości otwartych stron internetowych wzrosła ilość zajętej pamięci. Dopiero jak wyłącze Firefoxa i ponownie go uruchomię to wielkość pamięci w monitorze systemu spada poniżej 1GB. Co zapełnia ta pamięć pomimo iż liczba otwartych stron się zmniejszyła. Wyczyszczenie historii przeglądania  (ciasteczka oraz pamięć podręczna) nie zmienia ilości zajętej pamięci.
[Obrazek: buKFd8Xl.png]

zrzut ekranu po prawie 1 godz. pracy firefoxa

[Obrazek: pKSu697l.png]
Odpowiedz
#8
0
W monitorze systemu kliknij zakładkę procesy i posortuj je wg zużycia pamięci RAM (klik w nagłówek kolumny).

W momencie wydania Linux Mint 20.1 sygnalizowano możliwe problemy procesorów Ryzen z systemowym jądrem w wersji 5.4 (czyli takim jakie obecnie posiadasz)
Sugerowałbym aktualizację swojego systemu Mint do wersji 20.1 (z obecnie posiadanej wersji 20) i instalację jądra w wersji 5.8
Pod tym linkiem https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=1413 odnajdziesz instrukcje na temat aktualizacji Minta do wersji 20.1
Co do aktualizacji jądra do wersji 5.8 może lepiej to będzie zrobić w nowym wątku.
Odpowiedz
#9
0
Dziękuję za poradę. Mam pytanie czy wersja Minta Cinamon jest dobrym wyborem dla mojego laptopa czy może któraś z pozostałych wersji Minta będzie lepsza? Dobrze byłoby wiedzieć czy jak będę aktualizował Minta czy wybrać inną wersję niż Cinamon.
Odpowiedz
#10
0
Na tym sprzęcie każda wersja Minta powinna dobrze pracować, więc jest to kwestia wyboru, osobistych preferencji.
Ze względu na procesor Ryzen 5, zalecana jest najnowsza wersja jądra systemowego.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości