Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiele bram do internetu w sieci domowej
#1
0
Z powodu bardzo złej jakości łącza używam kilku bram w sieci domowej
1.brama 192.168.1.252   internet satelitarny  down 20Mb up 8Mb     limit miesięczny (limit nie dotyczy nocy) ping 900ms
2.brama 192.168.1.253  internet netia1  down 2Mb  up 0,5Mb
3.brama 192.168.1.254  internet netia2  down 2Mb  up 0,5Mb

Poszczególne komputery w sieci mają ustawione na sztywno bramy.

Jest to rozwiązanie niezadowalające gdyż sztywny przydział nie zawsze się sprawdza.
Teraz gdy wszyscy w domu pracują zdalnie, dzieci uczą się zdalnie jest to nieoptymalne.

Pomyślałem, żeby skonfigurować jeden z komputerów z systemem linux mint jako bramę dla pozostałych komputerów.
Komputer powinien kierować ruch na router mniej obciążony.
Może można wydzielić którąś bramę do obsługi telekonferencji..
Może można zaprogramować działanie w zależności od czasu

Proszę o pomoc
Odpowiedz
#2
0
Obecnie to już bym wolał kupić router z obsługą wielu łącz.
Na potrzeby domowe to pewnie wystarczyłby zwykły router z obsługą Openwrt, a tam już masz możliwości podziału łącz.
Odpowiedz
#3
0
Mam taki, ale bardziej chodzi o inteligentny przydział routerów. Poza tym muszą być łączone za pomocą oddzielnych kabli. Ja nie mogę połączyć internetu satelitarnego oddzielnym kablem. Próbowałem z routerami netia 1 i netia 2 ale nie jestem zadowolony z działania.
Próbowałem konfiguracji, ale nie widziałem możliwości zmiany bramy w zależności od obciążenia, pory dnia itp
Mam nadzieję, że linux będzie bardziej elastyczny
Odpowiedz
#4
0
Proponuje to pytanie zadać na https://eko.one.pl/forum/ tam jest o wiele szersza grupa osób mających wiedzę w tym temacie.
Odpowiedz
#5
0
Ja kiedyś zrobiłem sobie równoważenie łącza 2 ISP na linux. Także można by sobie taką maszynkę postawić i udostępnić z niej sieć.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości