Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
konfiguracja kont i grup
#1
0
Witam wszystkim, jestem od wczoraj użytkownikiem linuksa mint. Od razu mam jeden problem, nie wiem jak konfigurować, edytować grupy dla użytkowników systemu. Po pierwsse chciałem sobie sam dodać grupę i dodać uprawnienia wedle potrzeb. Druga sprawa to gdzie znajde jakąś dokumentacje co oznaczają juz stworzone grupy w linuks mint ?
Odpowiedz
#2
0
Do operacji na grupach i użytkownikach używasz jako root standardowych poleceń:

Dodawanie lub usuwanie użytkownika lub zmiana ustawień:
useradd,adduser,deluser

Dodawanie lub usuwanie grup:
groupadd,delgroup

Narzędzia graficzne: nie znam, nie używam, ale być może w Twoim środowisku graficznym już jakieś jest.

Linux ma na wstępie pewien zakres standardowych użytkowników i grup: http://refspecs.linux-foundation.org/LSB...names.html
Odpowiedz
#3
0
W MATE jest program "Użytkownicy i grupy". W innych środowiskach graficznych pewnie jest coś podobnego.
Odpowiedz
#4
0
W Cinnamonnie jest dokładnie tak samo, jak pisze Magnus - ustawienia systemowe - użytkownicy i grupy.
Odpowiedz
#5
0
To: http://man7.org/linux/man-pages/man5/group.5.html
+ wszystko co jest w "see also".
Odpowiedz
#6
0
ale te linki nie odpowiadają na moje pytanie jak mam sprawdzić czy edytować istniejące grupy w linuks min lub jak po utworzeniu nowej grupy móc ją definiować - dodawać poziomy zabezpieczeń lub ograniczeń
Odpowiedz
#7
0
Odpowiem pytaniem na pytanie, wobec powyższego.

Co chcesz osiągnąć?
Odpowiedz
#8
0
Można sprawdzić istniejące grupy i kto do nich należy za pomocą polecenia w terminalu:

Kod:
cat /etc/group

O uprawnieniach grupy decydują prawa dostępu do poszczególnych katalogów i plików. Można je zmieniać klikając prawym klawiszem myszy na katalog albo plik i wybierając "Właściwości > Uprawnienia". Szczegóły, jak napisał yahoob3, zależą od tego co chcesz osiągnąć.
Odpowiedz
#9
0
Ok zacznę może od początku.
Mam komputer na którym ma być konto administratorskie i konto użytkownika. Wchodzę w zakładke users i groups i dodaje nowego użytkownika user. Domyślnie należy on do grupy - user.
Nie mam niestety w wersji 18,3 przycisku advance setting - w których to mogę zobaczyć jakie przywileje są w domyślnej grupie user. Tym samym nie moge zobaczyć jakie uprawnienia oferują inne gotowe grupy w systemie. Co chce osiagnąć - na koncie użytkownika chce zablokować instalacje wszelkich programów, odpalanie np terminala.
Odpowiedz
#10
0
Zwykły user nie zainstaluje nic, bo do tego potrzebne jest hasło administratora (usera z grupy sudoers). Z terminalem podobnie. I co z tego, że uruchomi, jeśli nic groźnego poza własnym katalogiem domowym nie zdziała.
Zasada jest taka user może cokolwiek zrobić w obrębie własnego katalogu domowego, poza nim, w tym w systemie może cokolwiek zmienić posiadając uprawnienia root (su, sudo). Jeśli chcesz odebrać takie uprawnienia userowi, usuń go z grupy sudoers. I będzie git.

OK, przyznaj się dla kogo ten komputer ma być? Dla dzieci? Rodziców? Smile
Jak dla rodziców - to problemu nie ma. Gorzej z dzieciakami Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości