Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
konfiguracja kont i grup
#11
0
komputer ma być skonfigurowany dla pracownika w małej firmie, nie mniej jednak chciałbym żeby na kompie były dwa konta ( admin i user ). yahoo3 - dziękuje bardzo za odpowiedź. W sumie to mnie już urządza, nie mniej jednak z czystej ciekawości może jeszcze podpowiesz gdzie można sprawdzić jakie uprawnienia nadają poszczególne grupy które są zdefiniowane z samym linuxie. W internecie wiedziałem, że w zakładce users i groups jest button advanced setting gdzie są wylistowane przywileje danej grupy, w mojej wersji systemu tego nie ma, w jaki inny sposób moge sprawdzić do czego dana grupa daje otwarta furtkę ?
Odpowiedz
#12
0
Powinno być (to advaced...być może trzeba zalogować się jako administrator - otworzyć ustawienia z konta administracyjnego) Smile
Sprawdzę wieczorem i dam znać (wyedytuje ten post i podbiję temat - mogę, a co Big Grin)
Szczerze, nigdy mnie to nie interesowało, bo nie miałem potrzeby. Gugiel sporo wie pewnie na ten temat (jak coś znajdę podeślę linka). Raczej dodawałem się do grup niż się z nich usuwałem Smile
Zasadniczo: w im mniejszej liczbie grup jest user, tym mniej może.
Odpowiedz
#13
0
Tu masz info o grupach systemowych:
https://wiki.debian.org/SystemGroups

Jak chcesz wiedzieć więcej: to sobie daj:

Kod:
$ id
uid=1000(morfik) gid=1000(morfik) groups=...20(dialout)...

i szukaj plików

Kod:
# find /  -group dialout
...
/etc/wvdial.conf
...

a potem:

Kod:
# ls -al /etc/wvdial.conf
-rw-r----- 1 root dialout 27843 2019-02-27 19:42:55 /etc/wvdial.conf

I już wiesz, że jak dodasz usera do grupy dialout to będzie miał dostęp między innymi do pliku /etc/wvdial.conf ale będzie go w stanie jedynie odczytać.

Same uprawnienia do plików to nie wszystko. Są mechanizmy takie jak udev czy pam i one też operują na grupach. Np. za pomocą mechanizmu pam można sobie skonfigurować możliwość logowania na root tylko dla konkretnego usera (chodzi o tych użytkowników, którzy dalej jadą na su a nie na sudo, np. ja Big Grin).

Generalnie to co robi każda z grup, to ździebko szeroki temat i opisanie każdej grupy w paru słowach to jest nieporozumienie. Big Grin
Odpowiedz
#14
0
Faktycznie w Cinnamonie nie można podejrzeć ustawień zaawansowanych, ale...
Opisy grup i co ich członek może pięknie podlinkował morfik.
Jeśli chcesz z tego komputera zrobić "maszynę do pisania" dosłownie, użyj konta gościa Smile
Po każdym uruchomieniu będzie jak nowy Smile
Odpowiedz
#15
0
Dziękuje za wszelkie wyjaśnienia, na pewno o wiele bardziej mi teraz to wszystko przybliżyło konfiguracje lunuxa.
A czy ( nie wiem czy to ten dział ) możecie mi podpowiedzieć czy da sie zainstalować system - skonfigurować user'ów itp i wygenerowac pakiet instalacyjny juz gotowy żeby zainstalować na innych komputerach  ?
Odpowiedz
#16
0
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości