Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolne uruchamianie się Minta po partycjonowaniu
#11
0
(27-02-2021, 18:50)Szuchal napisał(a): Poza tym, wchodząc w Mój komputer zacząłem widzieć dyski tak, jak na Windows.
Wcześniej były one jak katalogi...
Wchodziłem w komputer/system plików/gracjan.
jak to powinno wyglądać? Jak w Windows, czy jak katalogi?

Niepotrzebny jest podział na partycje, wystarczy podział na katalogi. Powtórz instalację wybierając opcję "Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Linux Mint".
Następnie utwórz dodatkowe katalogi w Katalogu domowym wtedy nie będzie żadnych problemów.
Odpowiedz
#12
0
Zasadniczo wystarczy taki układ:

P(jak partycja)1 - system, czyli punkt montowania "/", (od 30 do 50 GB)
P2 - dane użytkownika, czyli pm "/home" (objętość? Ile chcesz - tu są Twoje pliki i pliki ustawień programów i systemu)

P3 - Partycja dla szanownej małżonki,
P4 - Twoje torrenty.

Nowy Mint tworzy plik SWAP i w miarę potrzeby go wykorzystuje. Nie trzeba już w normalnych, domowych warunkach tworzyć odrębnej partycji SWAP.
Co do tego męczenia SSD... mam 6 GB RAM i praktycznie SWAP wcale nie jest używany... czasem tylko jeśli uruchomię maszynę wirtualną wykorzystanie sięga kilkuset MB, a więc prawie żadne. Poza tym nowoczesne dyski SSD nie są już tak wrażliwe na zapis i odczyt, jak kiedyś i w domowych warunkach trudno taki dysk zajeździć. Prędzej zrobi to Windows, swoimi aktualizacjami i indeksowaniem Wink
Partycje dodatkowe można w prosty i klikalny sposób montować automatycznie podczas uruchamiania systemu. Ustawia się to w programie Dyski i np. można dodać zakładki w Nemo (zrzuty poniżej).

[Obrazek: B6gwmRp.png]

[Obrazek: oN5BN9Y.png]

Partycji "/boot" nie ma sensu tworzyć, jeśli zainstalowany jest tylko jeden system. Wydzielenie katalogów "/tmp" i "/var" też nie ma sensu przy takiej powierzchni dyskowej.
Tmp - to pliki tymczasowe, var to katalog, gdzie system trzyma pliki systemowe, ale których zawartość często się zmienia, jak logi programów/systemu, pliki html czy skrypty php/cgi wykorzystywane przez serwer www - inaczej mówiąc są to dane zapisywane przez system i ważniejsze programy.
Po ok. miesiącu działania systemu /tmp zawiera u mnie niespełna 1MB danych, a /var - jakieś 6,3 GB, z czego logi to 1,4 GB.
Mój SSD ma pojemność 256 GB... trzymam na nim wszytko (home, 3 główne maszyny wirtualne) i mam jeszcze sporo miejsca Smile

Mam nadzieję, że nieco wyjaśniłem Smile
Odpowiedz
#13
0
(28-02-2021, 21:55)yahoob3 napisał(a): Zasadniczo wystarczy taki układ:

P(jak partycja)1 - system, czyli punkt montowania "/", (od 30 do 50 GB)
P2 - dane użytkownika, czyli pm "/home" (objętość? Ile chcesz - tu są Twoje pliki i pliki ustawień programów i systemu)

P3 - Partycja dla szanownej małżonki,
P4 - Twoje torrenty.

Nowy Mint tworzy plik SWAP i w miarę potrzeby go wykorzystuje. Nie trzeba już w normalnych, domowych warunkach tworzyć odrębnej partycji SWAP.
Co do tego męczenia SSD... mam 6 GB RAM i praktycznie SWAP wcale nie jest używany... czasem tylko jeśli uruchomię maszynę wirtualną wykorzystanie sięga kilkuset MB, a więc prawie żadne. Poza tym nowoczesne dyski SSD nie są już tak wrażliwe na zapis i odczyt, jak kiedyś i w domowych warunkach trudno taki dysk zajeździć. Prędzej zrobi to Windows, swoimi aktualizacjami i indeksowaniem Wink
Partycje  dodatkowe można w prosty i klikalny sposób montować automatycznie podczas uruchamiania systemu. Ustawia się to w programie Dyski i np. można dodać zakładki w Nemo (zrzuty poniżej).

[Obrazek: B6gwmRp.png]

[Obrazek: oN5BN9Y.png]

Partycji "/boot" nie ma sensu tworzyć, jeśli zainstalowany jest tylko jeden system. Wydzielenie katalogów "/tmp" i "/var" też nie ma sensu przy takiej powierzchni dyskowej.
Tmp - to pliki tymczasowe, var to katalog, gdzie system trzyma pliki systemowe, ale których zawartość często się zmienia, jak logi programów/systemu, pliki html czy skrypty php/cgi wykorzystywane przez serwer www - inaczej mówiąc są to dane zapisywane przez system i ważniejsze programy.
Po ok. miesiącu działania systemu /tmp zawiera u mnie niespełna 1MB danych, a /var - jakieś 6,3 GB, z czego logi to 1,4 GB.
Mój SSD ma pojemność 256 GB... trzymam na nim wszytko (home, 3 główne maszyny wirtualne) i mam jeszcze sporo miejsca Smile

Mam nadzieję, że nieco wyjaśniłem Smile
Ok. Dzięki. Ale co do czego zakładki to nic innego niż skrót do danego folderu lub partycji. Dobrze rozumiem? W sobotę będę działał. Jaki format najlepiej wybrać? Ext4 czy inny?
Odpowiedz
#14
0
Tak, zakładki to inna forma skrótów.
Co do formatu plików, wybierz Ext4.
Odpowiedz
#15
0
A nie lepiej zobaczyć co systemowi dolega? Big Grin

Kod:
# systemd-analyze blame
# systemd-analyze plot > fotka
Odpowiedz
#16
0
(02-03-2021, 21:16)morfik napisał(a): A nie lepiej zobaczyć co systemowi dolega? Big Grin

Kod:
# systemd-analyze blame
# systemd-analyze plot > fotka
Jak mam kijowo partycje podzielone to je wolę zrobić przyzwoicie.

Dodano po pewnym czasie:
(28-02-2021, 21:55)yahoob3 napisał(a): Zasadniczo wystarczy taki układ:

P(jak partycja)1 - system, czyli punkt montowania "/", (od 30 do 50 GB)
P2 - dane użytkownika, czyli pm "/home" (objętość? Ile chcesz - tu są Twoje pliki i pliki ustawień programów i systemu)

P3 - Partycja dla szanownej małżonki,
P4 - Twoje torrenty.

Nowy Mint tworzy plik SWAP i w miarę potrzeby go wykorzystuje. Nie trzeba już w normalnych, domowych warunkach tworzyć odrębnej partycji SWAP.
Co do tego męczenia SSD... mam 6 GB RAM i praktycznie SWAP wcale nie jest używany... czasem tylko jeśli uruchomię maszynę wirtualną wykorzystanie sięga kilkuset MB, a więc prawie żadne. Poza tym nowoczesne dyski SSD nie są już tak wrażliwe na zapis i odczyt, jak kiedyś i w domowych warunkach trudno taki dysk zajeździć. Prędzej zrobi to Windows, swoimi aktualizacjami i indeksowaniem Wink
Partycje  dodatkowe można w prosty i klikalny sposób montować automatycznie podczas uruchamiania systemu. Ustawia się to w programie Dyski i np. można dodać zakładki w Nemo (zrzuty poniżej).

[Obrazek: B6gwmRp.png]

[Obrazek: oN5BN9Y.png]

Partycji "/boot" nie ma sensu tworzyć, jeśli zainstalowany jest tylko jeden system. Wydzielenie katalogów "/tmp" i "/var" też nie ma sensu przy takiej powierzchni dyskowej.
Tmp - to pliki tymczasowe, var to katalog, gdzie system trzyma pliki systemowe, ale których zawartość często się zmienia, jak logi programów/systemu, pliki html czy skrypty php/cgi wykorzystywane przez serwer www - inaczej mówiąc są to dane zapisywane przez system i ważniejsze programy.
Po ok. miesiącu działania systemu /tmp zawiera u mnie niespełna 1MB danych, a /var - jakieś 6,3 GB, z czego logi to 1,4 GB.
Mój SSD ma pojemność 256 GB... trzymam na nim wszytko (home, 3 główne maszyny wirtualne) i mam jeszcze sporo miejsca Smile

Mam nadzieję, że nieco wyjaśniłem Smile

Czy tak będzie dobrze.? 
Czy punkty montowania są ok? 

/dev/sda1 ext4   /
/dev/sda5 ext4   /home
/dev/sda6 ext4   /usr/aneta 
/dev/sda7 ext4   /usr/torrent

Zrobiłem zdjęcie ale się nie chciało załadować 
Więc przepisałem
Odpowiedz
#17
0
3 i 4 punkt montowania zmień na aneta i torrent albo /mnt/aneta i /mnt/torrent
Pokaż też rozmiary.
Tak w ogóle nie lepiej już przejść na GPT?
Odpowiedz
#18
0
(06-03-2021, 10:26)dedito napisał(a): 3 i 4 punkt montowania zmień na aneta i torrent albo /mnt/aneta i /mnt/torrent
Pokaż też rozmiary.
Tak w ogóle nie lepiej już przejść na GPT?

Sda 1 50gb     system
Sda 5 300gb   home
Sda 6 400gb   aneta 
Sda 7 250gb   torrent

A co to GPT?
Odpowiedz
#19
0
Taki układ partycji może być.
W kwestii GPT (nowszy system tablicy partycji) i ogólnie podziału dysku odsyłam do naszego eksperta Smile https://morfikov.github.io/post/jak-opty...pod-linux/
Odpowiedz
#20
0
(06-03-2021, 11:17)dedito napisał(a): W kwestii GPT (nowszy system tablicy partycji) i ogólnie podziału dysku odsyłam do naszego eksperta Smile https://morfikov.github.io/post/jak-opty...pod-linux/

Och, rany... w skrócie: MBR = 4 partycje podstawowe, GPT = 128 Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości