Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czemu Flatpak'i tyle zajmują?
#1
0
Witam!
Mam dziwny problem - widzę, że nie jako jedyny. Flatpak'i w Menedżerze oprogramowania zajmują o wiele więcej niż pakiety DEB. Przykład (Spotify): 

pakiet DEB:

[Obrazek: Zk27sUq.png]

pakiet Flatpak:

[Obrazek: 616vskx.png]

Gigantyczna różnica. 900 MB do pobrania, 2,4 GB na dysku...  Confused Huh

Czemu tak się dzieje? Jeszcze screen ze Snap Store: 

[Obrazek: jF0qpiq.png]

Też niewiele w porównaniu do Flatpaka. 

Czemu tak jest?

Pozdrawiam Smile
#2
1
Better response on post RE: Czemu FlatpakTo normalna sprawa.
Flatpaki czy Snapy czy Appimage to forma paczkowania programów aby możliwe było ich uruchomienie na (w teorii) wszystkich dystrybucjach.
Stąd w "swoich bebechach" mają większość lub wszystkie biblioteki wymagane do uruchomienia (nie korzystają z systemowych)
Poczytaj https://404.g-net.pl/2018/03/snap-flatpak-appimage/
#3
0
Ale Snap zajmuje tyle co DEB. A AppImage też niewiele zajmuje. Tylko te Flatpak'i takie wielkie
#4
1
Better response on post RE: Czemu FlatpakTo już pewnie zależy co tam autor zapakował, może wersja flatpak jest bogatsza o jakieś dodatki.
W praktyce powinny zajmować mniej więcej tyle samo.
Porównaj inne paczki pod kątem rozmiaru.
#5
0
Cytat:Porównaj inne paczki pod kątem rozmiaru.
Tak zrobię. Ale wydaje mi się, że wszędzie jest tak samo. Choćby Firefox. Paczka Flatpak:


[Obrazek: ZQaTobQ.png]

Snap: 

[Obrazek: 5xsxEqh.png]

Różnica jest... chociaż... ja i tak preferuję DEB... Chciałem tylko spróbować czegoś nowego Big Grin
#6
0
Cytat:Napisane przez dedito - 7 godzin(y) temu
To normalna sprawa.
Flatpaki czy Snapy czy Appimage to forma paczkowania programów aby możliwe było ich uruchomienie na (w teorii) wszystkich dystrybucjach.
Stąd w "swoich bebechach" mają większość lub wszystkie biblioteki wymagane do uruchomienia (nie korzystają z systemowych)

Dzięki za tę informację.
Sprawdziłem u siebie. Rzeczywiście, instalacja programów, których nie ma w repozytoriach dystrybucji, pociąga za sobą dodanie wielu pakietów w celu spełnienia zależności. Zrobiłem u siebie mały przegląd i kilka gigabajtów odzyskałem. Tym bardziej że dwa dni temu miałem komunikat o zapełnieniu dysku w 92%. Na partycji systemowej mam 42GB, więc nie jest to mało. Jeśli nie potrzebuje się jakichś specjalnych funkcji, lepiej nie kombinować z nowościami. Undecided


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości