Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GRUB zainstalował się na innym dysku
#11
0
Ale w tym pliku punkt montowania jest na sda2, nie na nvme.

Kod:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=9eb25d20-7327-45b0-b6f1-3fe654f0da37 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/nvme0n1p2 during installation
UUID=8279-5FDF  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
/swapfile                                 none            swap    sw              0       0
#12
0
(21-03-2021, 16:52)Dareios napisał(a): Ale w tym pliku punkt montowania jest na sda2, nie na nvme.

Kod:
# /etc/fstab: static file system information.
..
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=9eb25d20-7327-45b0-b6f1-3fe654f0da37 /              ext4    errors=remount-ro 0      1
# /boot/efi was on /dev/nvme0n1p2 during installation
UUID=8279-5FDF  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
...

Piszemy o partycji /boot/efi, nie o root

Dla przypomnienia wycinek z wyników skryptu:
Kod:
"blkid" output: ________________________________________________________________
Device          UUID                                  TYPE      LABEL
...
/dev/nvme0n1p2  8279-5FDF                              vfat     
...   
/dev/sda1        3865-4CB1                              vfat 
...   
#13
0
Ok, źle spojrzałem. Rozumiem, że chodzi o boot/efi.

Mam ręcznie wkleić sda1 ?


Kod:
/dev/sda1
UUID=3865-4CB1
#14
0
Zrób sobie tak:
Kod:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=9eb25d20-7327-45b0-b6f1-3fe654f0da37 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/nvme0n1p2 during installation
#UUID=8279-5FDF  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
# /boot/efi na /dev/sda1 zmiana po instalacji
UUID=3865-4CB1  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
/swapfile                                 none            swap    sw              0       0
Będzie w ten sposób historia i możliwość prostego powrotu.
#15
0
Ok, wyedytowałem ten plik. Zrobiłem też sobie backup poprzedniej wersji.

W między czasie wywaliłem drugiego gruba za pomocą efibootmgr, wykasowałem też folder ubuntu z partycji EFI tamtego dysku. da się uruchomić linuxa z wiersza poleceń starego gruba
#16
0
Jest jeszcze jakiś problem?
#17
0
Witam po czasie

Tak, jest problem, bo przy każdym uruchomieniu linuxa wyskakuje grub minimal bash i trzeba uruchamiać menu gruba ręcznie przez set prefix itp

Dodano po pewnym czasie:
Problem praktycznie naprawiony przez użycie programu Boot Repair. Tyle, że znowu wrzucił mi gruba na dysk z windowsem (który kierował znowu do grub minimal bash), a ten pierwotny naprawił. Tego drugiego gruba skasowałem.

Zauważyłem jednak, że na dysku z windowsem oprócz Windows i Ubuntu pojawił się jeszcze katalog Boot, który wydaje się zawiera pliku gruba:


Kod:
darek@darek-MS-7B86:/mnt/efipart/EFI/Boot$ ls
bkpbootx64.efi  bootx64.efi  fbx64.efi  grubx64.efi  mmx64.efi
darek@darek-MS-7B86:/mnt/efipart/EFI/Boot$

Można ten katalog też skasować?
#18
0
Dareios napisał(a):Tyle, że podczas instalacji systemu ja oznaczałem właściwego twardziela do instalacji gruba. Nie wiem dlaczego stało się inaczej i próbuję to zrozumieć

Jeżeli instalator wykryje aktywną partycję efi to z niej skorzysta nawet jeżeli wskażemy mu inny dysk. Musisz na czas instalacji odłączyć dysk z Windows albo za pomocą GParted zmienić flagi partycji efi z boot i esp na msftdata tak żeby nie była rozpoznana przez instalator jako partycja systemowa EFI (ESP).
#19
0
Do tej pory tak robiłem, tyle że wykręcanie dysku z płyty głównej jest średnio wygodne. Jeżeli faktycznie instalator pomimo wskazania instaluje gruba tam gdzie mu pasuje to uważam, że jest to błąd i powinno to zostać poprawione.
#20
1
Better response on post RE: Grub zainstaował się na innym dyskuJa bym tego błędem nie nazwał.
Jeśli dobrze rozumiem chcesz Minta postawić na odrębnym, fizycznym dysku i tam w trybie UEFI, czyli z osobną partycją efi wgrać GRUB.
Instalator widzi już na innym dysku taką partycję i chce prawidłowo dorzucić do niej możliwość uruchamiania Minta. Dzięki temu masz jeden boot loader z możliwością uruchamiania obydwu systemów z menu GRUB.
Jeśli (tak sobie myślę, bo nie znam się na tym) zrobisz dwie odrębne partycje efi (windowsową i linuksową) będziesz musiał system wybierać z poziomu BIOS - z którego loadera ma się komputer uruchomić... chociaż, linuksowy GRUB jest miły i zazwyczaj znajduje inny system zainstalowany na komputerze i dodaje możliwość jego uruchamiania.
To tak na mój chłopski rozum. Zapewne się mylę ale tak to rozumiem.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości