Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acer Aspire 3 A315-23-R9KC - Linux nie widzi partycji w czasie instalacji
#1
0
Witajcie,
Kupiłem nowego laptopa bez systemu, żeby zainstalować na nim Linuxa. Konsultant z Acera powiedział, że muszę najpierw wykonać następujące kroki:

"Proszę wejść do systemu BIOS za pomocą klawisza F2 proszę zmienić następujące ustawienia:
1. Proszę ustalić hasło "Set Supervisor password".
2. Następnie w zakładce "Boot" proszę ustawić "Secure Boot" na wartość "Disabled".
3. W zakładce "Main" proszę ustawić wartość "Enabled" dla opcji "F12 Boot Menu".
4. W zakładce "Main" proszę wciskać pulsacyjnie CTRL+S do ukazania się opcji SATA MODE, którą należy zmienić na AHCI.

Kolejno należy wcisnąć klawisz F10 i zapisać ustawienia, opuszczając system BIOS.

Przy ponownym uruchamianiu, zanim pojawi się logo Acer, proszę wciskać pulsacyjnie klawisz F12 i wybrać bootowanie z pendrive‘a, który należy umieścić na porcie USB, na którym wcześniej została utworzona instalacja systemu Linux. "

Niestety skrót klawiszowy CTRL+S, nie ukazuje opcji SATA MODE, a jedynie Touchpad.
Więc spróbowałem zainstalować Linuxa, pomijając ten krok, ale Instalator nie widzi partycji i wywala błąd, gdy klikam na "+" lub na "zmień".

Załączam zdjęcia.

Prosze o pomoc.

To ten laptop:
https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/mo....HVTEP.007


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Linux nie widzi partycji w czasie instalacjiJest istotne aby ustawić SATA MODE na AHCI inaczej będzie taki efekt jak opisujesz.
Odpowiedz
#3
0
(25-03-2021, 18:17)dedito napisał(a): Jest istotne aby ustawić SATA MODE na AHCI inaczej będzie taki efekt jak opisujesz.
Na to wygląda. A czy wiesz jak mogę to zrobić skoro skrót klawiszowy "CTRL + S", nie ukazuje tej opcji?
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Linux nie widzi partycji w czasie instalacjiPokaż pozostałe zakładki BIOS.
Podejrzewam, że jest ta opcja ukryta lub nawet i nie na innych zakładkach.
Odpowiedz
#5
0
(25-03-2021, 18:23)dedito napisał(a): Pokaż pozostałe zakładki BIOS.
Podejrzewam, że jest ta opcja ukryta lub nawet i nie na innych zakładkach.
Włąśnie zauwazyłęm, że w Information jess SATA Mode: AHCI


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Acer Aspire 3 A315-23-R9KC - Linux nie widzi partycji w czasie instalacjiWięc powinno być już ok, a ewentualne problemy mogą być związane z samym dyskiem nvme, który może być nie wykrywany przez Linuxa.
Można wtedy spróbować parametru startowego nvme_core.default_ps_max_latency_us=5500 .
Pełny wynik dmesg z sesji Live powie coś więcej.
Odpowiedz
#7
0
(25-03-2021, 18:40)dedito napisał(a): Więc powinno być już ok, a ewentualne problemy mogą być związane z samym dyskiem nvme, który może być nie wykrywany przez Linuxa.
Można wtedy spróbować parametru startowego nvme_core.default_ps_max_latency_us=5500 .
Pełny wynik dmesg z sesji Live powie coś więcej.
Wybacz pytanie, ale jestem laikiem. Gdzie i w którym momencie mam wpisać ta komendę?
Wpisałem ta komendę w terminalu, ale system nie znalazł takiej komendy.
A częściowy wynik tej drugiej, widnieje na zdjęciu. Nie wiem


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#8
0
A nie pomoże zmiana opcji z uefi na zwykły bios ? Albo jeśli chcesz uefi mieć wl to musisz pen drive zrobić z GPT
Odpowiedz
#9
1
Better response on post RE: Acer Aspire 3 A315-23-R9KC - Linux nie widzi partycji w czasie instalacjiCo do pierwszej to w momencie gdy pojawi się menu grub wciskasz e i dopisujesz parametr za quiet splash (po spacji)
Co do drugiego przefiltruj wynik do dmesg | grep -i nvme
Odpowiedz
#10
0
(25-03-2021, 19:08)dedito napisał(a): Co do pierwszej to w momencie gdy pojawi się menu grub wciskasz e i dopisujesz parametr za quiet splash (po spacji)
Co do drugiego przefiltruj wynik do dmesg | grep -i nvme
Udało się ruszyć dalej z instalacją po wpisaniu Twojej komendy! Ale teraz partycje zamiast nazywać się "dev/sda", to nazywają się "dev/nvme0n1". Jak moge zmienic ich nazwę? Czy ta nazwa nie jest zbyt dziwna? Nie lepiej używać takiej nazwy jak wszyscy?
Jak moge usunąć ta dodatkową przestrzeń, która ma 0 i 1 MB?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości