Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neverwinter Online
#1
0
Cześć
Po pierwsze chciałbym się przywitać. Zakładam że to nie właściwe miejsce, jednakże nie chce nie potrzebnie zaśmiecać wiec umieszczę to razem z problemem który mnie frapuje.

Od jakiegoś czasu miałem już Mint na moim lapku Lenovo Y580 jednakże gry jeśli już jakieś to na windzie. Był to bodaj Mint18. Na tymże udało mi się z sukcesem zainstalować NWO (Neverwinter Online) razem ze sterownikami i vulkanem i dxvk. Choć mialem jakis problem który już mi wyleciał z głowy i doszedłem do wniosku ze przeinstaluje na aktualnego Minta - Mint 20,1 z środowiskiem Xfce (wcześniej cinamon był Smile.

Przejdźmy do sedna.. zainstalowałem na 20.1 playonlinux  (tak wiem nie wspierany już ale przyzwyczajenie pozostało) .. wine 6.0.. wcześniej stery nvidii 450, vulkan działa .. no i aktualne 1,8 dxvk chcialem wrzucic .. i co sie okazuje .. nie działa. Jednakze zastanawiajacy wzrost wydajnosci gry jest zauwazalny (zdecydoawnie lepiej jak mialem na 18).

I tu pytanie czy jest może jakoś zaimplementowana obsługa dxvk przez stery Nvidii tak ze nie jest konieczne wgrywanie bibliotek (obiło mi się o oczy gdzies ze jest takowa obsługa w najnowszych)??

Czy tez po prostu coś sknociłem.
Odpowiedz
#2
0
Proszę podać informacje o konfiguracji sprzętowej/programowej w postaci wyniku polecenia inxi -Fxz (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Podając wyniki komend bądź logi proszę używać znaczników - CODE (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Więcej zasad, które należy stosować znajdziesz w Zasadach forum

Stosując zasady pomagasz Sobie i Nam bo:
- My nie musimy zajmować się redagowaniem postów, przypominaniem o przestrzeganiu zasad, zbieraniem wystarczającej ilości informacji do udzielenia merytorycznej pomocy.
- Ty masz większe szanse na szybkie otrzymanie merytorycznej odpowiedzi.

EDIT:
Chodzi o Nvidię... istotne jest, który model GPU gości w tym komputerze Smile
Odpowiedz
#3
0
Tak tez myslalem ze trzeba info wrzucic .. wlasnie koczylem hardinfo instalowac Big GrinBig Grin.
Ponizej specyfikacja sprzetu:
Kod:
System:
  Kernel: 5.4.0-70-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0
  Desktop: Xfce 4.14.2 Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa
  base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
  Type: Laptop System: LENOVO product: 20132 v: Lenovo IdeaPad Y580
  serial: <filter>
  Mobo: LENOVO model: Product Name v: Mainboard version serial: <filter>
  UEFI [Legacy]: LENOVO v: 5DCN40WW(V2.07) date: 10/10/2012
Battery:
  ID-1: BAT1 charge: 4.9 Wh condition: 4.9/6.3 Wh (79%)
  model: SANYO PABAS0241231 status: Full
CPU:
  Topology: Quad Core model: Intel Core i7-3630QM bits: 64 type: MT MCP
  arch: Ivy Bridge rev: 9 L2 cache: 6144 KiB
  flags: avx lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 38313
  Speed: 1197 MHz min/max: 1200/2400 MHz Core speeds (MHz): 1: 1197 2: 1207
  3: 1197 4: 1197 5: 1197 6: 1197 7: 1197 8: 1197
Graphics:
  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Lenovo
  driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
  Device-2: NVIDIA GK107M [GeForce GTX 660M] vendor: Lenovo driver: nvidia
  v: 450.102.04 bus ID: 01:00.0
  Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: modesetting,nvidia
  unloaded: fbdev,nouveau,vesa resolution: 1920x1080~60Hz, 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: GeForce GTX 660M/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 450.102.04
  direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 7 Series/C216 Family High Definition Audio vendor: Lenovo
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
  Sound Server: ALSA v: k5.4.0-70-generic
Network:
  Device-1: Qualcomm Atheros AR8161 Gigabit Ethernet vendor: Lenovo
  driver: alx v: kernel port: 2000 bus ID: 02:00.0
  IF: enp2s0 state: down mac: <filter>
  Device-2: Intel Centrino Wireless-N 2200 driver: iwlwifi v: kernel
  port: 2000 bus ID: 03:00.0
  IF: wlp3s0 state: up mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 1006.04 GiB used: 674.90 GiB (67.1%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Intel model: SSDMCEAW080A4 size: 74.53 GiB
  ID-2: /dev/sdb vendor: Seagate model: ST1000LM024 HN-M101MBB
  size: 931.51 GiB temp: 55 C
Partition:
  ID-1: / size: 95.13 GiB used: 50.52 GiB (53.1%) fs: ext4 dev: /dev/sdb7
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 72.0 C mobo: N/A gpu: nvidia temp: 69 C
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 258 Uptime: 1h 16m Memory: 7.68 GiB used: 2.22 GiB (28.9%)
  Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 9.3.0 Shell: bash v: 5.0.17
  inxi: 3.0.38
Odpowiedz
#4
0
Widać miałeś jakąś starszą wersję DXVK, która jeszcze nie wspierała twojej karty.
Odpowiedz
#5
0
[GeForce GTX 660M] to seria Fermi - już nie wspierana - ostatni prawidłowy sterownik własnościowy to 390. Żaden nowszy nie działa.
https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...1#pid10941

Fermi - https://nvidia.custhelp.com/app/answers/.../a_id/4656
Odpowiedz
#6
0
(02-04-2021, 17:36)yahoob3 napisał(a): [GeForce GTX 660M] to seria Fermi - już nie wspierana - ostatni prawidłowy sterownik własnościowy to 390. Żaden nowszy nie działa.
https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...1#pid10941

Fermi - https://nvidia.custhelp.com/app/answers/.../a_id/4656

Właśnie podglądnąłem listę Fermi i nie widzę tam modelu Geforce GTX 660M. Z strony nvidii podpatrzyłem ze bodaj 418 stery jeszcze obsługują 660M .. co nie zmienia faktu ze zapewne wypadało by zmienić stery z moich obecnych 450.

Pytanie tylko czy na te 390 jak sugerujesz czy tez 418 .. oczywiście z repozytoriów .. raczej nie uśmiecha mi się instalować ze strony nvidii (miałem z nimi kiedyś nieciekawe doświadczenia :} ).

Dodano po pewnym czasie:
(02-04-2021, 17:33)dedito napisał(a): Widać miałeś jakąś starszą wersję DXVK, która jeszcze nie wspierała twojej karty.

Sęk w tym ze instalowałem najświeższe .. bodaj 1.8 (no w chwili jak instalowałem to było jeszcze 1.8.1 ale gdzieś wyczytałem ze możne być kompatybilna tylko z sterami beta)
Odpowiedz
#7
0
Zwracam honor, ale....

[Obrazek: 0KChw5l.png]

czyli jak widać ostatni sensowny to 418.
Odpowiedz
#8
0
A wiec tak:

1.uruchomiłem driver-menager który pokazał nic więcej jak to ze :
Kod:
Checking Internet connectivity...
  --> Internet connection detected.
Ignoring device: NVIDIA Corporation: GK107M [GeForce GTX 660M] (manually_installed)
Your computer does not need any additional drivers

no wiec poszło :
Kod:
sudo apt-mark auto nvidia-driver-450
później

Kod:
sudo apt remove nvidia-driver-450

co osunęło o dziwo również 418 z systemu.. To sobie myślę ok instalujemy z powrotem 418
Kod:
sudo apt install nvidia-driver-418

i tu wyskoczylo ze konieczne zainstalowanie kilku innych paczek nvidii .. w tym nvidia-driver-450 .. i takim sposobem chyba poszło na samym początku stad widnieje ze używa 450.
Nie ogarniam.

Co ciekawe nadal driver-manager nie pokazuje mi żadnych sterowników.

Dodano po pewnym czasie:
Coś tam przeczytałem i wychodzi na to ze to nie stery nvidii maja jakieś wsparcie dla dxvk tylko wine bodaj od którejś tam wersji .. stad startując obecnie bez ustawienia bibliotek skopiowanych z dxvk na natywne, wygląda jakby działały. Zbyt mały zasób wiedzy mej by mozna było stierdzic to jednoznacznie.

Obecnie gra chodzi na podobnych ustawieniach jak na windzie z spadkiem ok 2-7 FPS.. jak dla mnie jest to w miarę do ogarnięcia .. choć miałem nadzieje ze uda mi się uruchomić dxvk i poprawić  trochę wydajność. Na to wygląda ze dxvk działa i esync również wiec wiele więcej nie podziałam.

Zakładam że temat do zamknięcia. Żebym był zadowolony to raczej nie bardzo ;]
Odpowiedz
#9
0
Cytat:Zakładam że temat do zamknięcia. Żebym był zadowolony to raczej nie bardzo ;]

Niekoniecznie. Jeśli chcesz drążyć temat, to nie widzę problemu.
Co do widoku sterowników własnościowych w menedżerze sterowników, to po ręcznej instalacji sterownika, menedżer nie wyświetla nic. Ten typ tak ma i już Wink
Odpowiedz
#10
0
Dzięki za poprzedniego posta (jakoś nie moglem dojść jak go poprawić ;]).

Ogólnie zacząłem drążyć :
-reinstalacja sterowników (wynikło ze jednak na nvidia-driver-450 pozostaje .. podczas instalacji 418 wymusza doinstalowanie 450 i stad wygląda jakby w użyciu byto 450)
-instalacja dxvk za pomocą skryptu instalacyjnego z POL

Koniec końców coś się podziało z vulkanem - wpisując
Kod:
vulkaninfo
w terminalu wyskakiwało kilka błędów i zaraz szybko znikało (można było zauważyć ze jakiś error był).
Wpisując
Kod:
vulkaninfo | less
pokazuje jedynie wersje vulkan i masę parametrów ale żadnych błędów (ewentualnie za słaby ze mnie kozak żeby wyczytać ze coś schrzanione).  Więc nie dawało mi spokoju. Podpatrzyłem na jakimś filmiku na youtube instalacje vulkan na ubuncie i w jaki sposób sprawdzić czy działa. Więc wpisuje:
Kod:
vkcube
i zamiast okienka z kostką jest okienko ale bez żadnej obracającej się kostki (czarne tło). Wywala jedynie dwa błędy w terminalu:
Kod:
MESA-INTEL: warning: Ivy Bridge Vulkan support is incomplete
MESA-INTEL: warning: Ivy Bridge Vulkan support is incomplete

Na chwile obecną na tym stoi moje grzebanie :]. Jak sięgnie moja desperacja zenitu pójdzie re-instalka Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości