Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak sprawdzic dysk na bad sektory?
#1
0
Witam
Chcialbym przeskanowac moj dysk systemowy na ktorym mam windowsa na okolicznosc bad sektorow i chcialbym to zrobic z pendriva uzywajac live usb.
Czy ktos moglby mi doradzic jak to zrobic najlepiej? W windowsie to uruchomilbym victorie w linuksie nie za bardzo wiem jak.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
0
Czemu akurat w Linuksie chcesz to robić?
https://alternativeto.net/software/victo...form=linux
Odpowiedz
#3
0
Bo to jest dysk systemowy, zeby go sprawdzic musialbym odpinac chodzi o wiarygodne wyniki. Wiec wymyslilem, ze chyba najlepiej wziac live usb i przeskanowac.
Odpowiedz
#4
0
Ale Windows przecież umożliwia skanowanie dysku systemowego pod kątem uszkodzonych sektorów.
Będzie jedynie informacja o potrzebnym ponownym uruchomieniu i skan odbędzie się przed załadowaniem systemu.
Odpowiedz
#5
0
Badsektory nie figurują w systemie plików tylko fizycznie na dysku. Wystarczy przeskanować jego powierzchnię odczytując każdy pojedynczy blok. Można to zrobić ręcznie przy pomocy dd , a można też via gsmartcontrol .
Odpowiedz
#6
0
W Windows:
[Obrazek: 01.jpg]
Odpowiedz
#7
0
Ja nie wiem co windows robi podczas "skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory" ale nie ma jakiegoś narzędzia pod win co potrafi operować w ramiach S.M.A.R.T? Bo to właśnie robi gsmartcontrol na linux -- on po prostu odczytuje sektor po sektorze i zwraca czytelny dla człowieka raport, z tym że od razu dla całego dysku, a sam proces skanowania nie jest jakoś odczuwalny dla człowieka. Oczywiście im bardziej się dysk obciąża podczas tego procesu, tym dłużej skanowanie będzie trwać ale można naturalnie z kompa bez problemu korzystać w tym czasie. Poza tym, sprawdzanie tylko części nośnika w poszukiwaniu badów, to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo co z pozostałą częścią dysku? Big Grin
Odpowiedz
#8
0
Morfik ma rację, ten program jest bardzo dobry, jeśli już chcesz coś więcej zrobić polecam MHDD pod Dosa. Radzę się lepiej trochę nauczyć tego MHDD aby nie zepsuć dysku bo to mocne narzędzie.
Odpowiedz
#9
0
Wszystko zależy od potrzeb autora, ale sprawdziłbym na początku tablicę smart, potem można się zastanawiać co dalej.
Odpowiedz
#10
0
O cos takiego jak gsmartcontrol mi chodzilo.
Jesli nie ma lepszych to ten bedzie dobry.
Juz przygotowalem live usb. Mint nie mial tego programu musialem po odpaleniu z usb sciagnac ale od razu wykryl mi jeden dysk, ktory wiedzialem, ze jest troche niesprawny jako niesprawny.
Wieczorem przeskanuje moj dysk systemowy.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości