Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wyczyścić dysk?
#11
0
(17-05-2021, 20:52)AndrzejB napisał(a): 2. czy istnieje program,niekoniecznie konsolowy, który czyści nieużywane miejsca przez pliki?

BleachBit, jest w menadżerze oprogramowania.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#12
Big Grin 
0
(17-05-2021, 21:44)dedito napisał(a): Losowo wychodzi dłużej.

Kiedy sprzedawałem dyski z NAS-a, w ten sposób je czyściłem. Proces zerowania jednego dysku (2TB) trwał chyba ze 4 godziny.
Tu są przykłady kilku sposobów.
Kiedy je czyściłem, wszystkie inne wypiąłem z komputera, bo kiedyś pomyliłem jedną literkę w poleceniu...  Sad
Odpowiedz
#13
0
Jest jakaś znacząca przewaga nadpisywania losowymi wartościami nad zerowaniem?
Wydaje mi się, że jedno zerowanie w przypadku dysku przeciętnego Kowalskiego jest wystarczające.
Odpowiedz
#14
0
A czy to nie chodzi o to samo? Zerowanie przez nadpisywanie? Poza tym, zależy o jakie dane chodzi. Poza tym, lepiej dmuchać na zimne.
Odpowiedz
#15
0
No nie o to samo bo nadpisywanie wartościami zero trwa szybciej niż losowymi (bo dochodzi faza losowania).
Odpowiedz
#16
2
Better response on post RE: Jak wyczyścić dysk?
(17-05-2021, 21:24)AndrzejB napisał(a): Dobry pomysł. W sesji live nie będzie działał z dysku, więc dysk nie będzie zablokowany.
Warto wyzerować, czy wypełnić losowymi wartościami? moze lepiej zerować.

Oraz:

(17-05-2021, 21:44)dedito napisał(a): Losowo wychodzi dłużej.

Czyszczenie dysku losowymi danymi jest bez sensu... Raz, że zajmuje więcej czasu, dwa utylizuje mocno procesor, trzy nie ma żadnej przewagi nad zerowaniem.

Warto tutaj też wspomnieć, że dyski mają własne mechanizmy czyszczenia, które są wbudowane w firmware dysku, tzw. SECURITY ERASE UNIT (do wglądu w hdparm):

Kod:
# hdparm -I /dev/sda
...
Security:
        Master password revision code = 65534
                supported
        not     enabled
        not     locked
                frozen
        not     expired: security count
                supported: enhanced erase
        192min for SECURITY ERASE UNIT. 192min for ENHANCED SECURITY ERASE UNIT.

W tym przypadku niby jest napisane, że dysk wspiera tryb ENHANCED ale gdzieś czytałem, że jak czasy tych dwóch trybów są takie same, to jest wspierany w zasadzie tylko ten podstawowy tryb.

I technicznie rzecz biorąc, dysk przed oddaniem komuś przydałoby się wyczyścić właśnie przy pomocy tego mechanizmu zamiast programowo go zerować via dd . Big Grin


(19-05-2021, 09:58)dedito napisał(a): Jest jakaś znacząca przewaga nadpisywania losowymi wartościami nad zerowaniem?
Wydaje mi się, że jedno zerowanie w przypadku dysku przeciętnego Kowalskiego jest wystarczające.

Nie ma różnicy w przypadku żadnego kowalskiego i niekowalskiego. Big Grin Chodzi o mechanizm działania zapisu danych na dysku. Jak masz jakiś zbiór danych np. 010100010010100101010101010100101111, to jak go wyzerujesz to będziesz miał 000000000000000000000000000000000000 -- czy jakieś dane z tego ciągu bitów uda ci się odczytać? Odpowiedź brzmi: "oczywiście, że nie". Big Grin Z kolei jak losowo byś zapisał te bity, to byś miał 101010101011101101110101011010110010, no i też raczej oryginalnych danych nie odczytasz. Niemniej jednak, mając same zera wiesz, że na dysku nie ma zapisanych żadnych informacji.

Podobnie sprawa wygląda z wielokrotnym czyszczeniem danych na nośniku, np. wiele zerowań czy zapisów losowych -- to jest kompletnie pozbawione sensu, przynajmniej w przypadku HDD. Big Grin W przypadku SSD to różnie bywa przez mechanizm równoważenia zużycia komórek, przez co niekoniecznie wszystkie one mogą zostać wyzerowane i jakieś dane mogą pozostać po takim programowym zerowaniu (czy losowym zapisie danych).
Odpowiedz
#17
1
Z tego co znajduję to ten mechanizm SECURITY ERASE UNIT jeśli występuje to tylko w dyskach SSD.
Chociaż jak patrzę na to co pokazują moje HDD to niby to mają:
Kod:
...
    not    enabled
    not    locked
    not    frozen
    not    expired: security count
        supported: enhanced erase

418min for SECURITY ERASE UNIT. 418min for ENHANCED SECURITY ERASE UNIT.
...
        not    enabled
    not    locked
    not    frozen
    not    expired: security count
        supported: enhanced erase
504min for SECURITY ERASE UNIT. 504min for ENHANCED SECURITY ERASE UNIT.

Literatura:
https://grok.lsu.edu/article.aspx?articleid=16716
https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Sec..._dysku_SSD
Odpowiedz
#18
1
Dyski HDD również to mają, bo to jest związane z instrukcjami ATA, a nie technologią budowy dysku.

Trzeba tylko też uważać by czasem nie podpiąć dysku po USB i zainicjować czyszczenia, bo w takim przypadku jest spore prawdopodobieństwo, że dysk nie będzie działał poprawnie. Big Grin
Odpowiedz
#19
Big Grin 
0
Dzięki za obszerne wyjaśnienie zagadnienia. Krótko, węzłowato i na temat.
Odpowiedz
#20
1
(17-05-2021, 20:29)AndrzejB napisał(a): Ma tylko jeden dysk, po wyzerowaniu nie będzie działał, Chciałem zerować podczas niestandardowej instalacji. Może pełny format zamiast szybkiego formatu?

Jeszcze tak apropo tego pełnego formatu, bo mi w oko teraz to wpadło. Big Grin Pełny format to jest szybki format ze sprawdzaniem sektorów pod kątem ich uszkodzenia (skanowanie powierzchni dysku w poszukiwaniu bad'ów, czyli odczyt wszystkich sektorów). Ten pełny format, podobnie jak i szybki format, przepisuje jedynie obszar dysku z tablicą partycji i nie usuwa sam z siebie żadnych danych użytkownika.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości