Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mint widzi główny dysk jako dwie partycje
#1
Smile 
0
Witam postanowiłem wrzucić na minta gdyż porażka nowy ten win 11. I zainstalowałem na HP Probook 6460b, i tu mam pierwszy drobny taki chochlik chodzi o to   chodzi że główny jeden dysk po zalogowaniu  do minta jest wyświetlany jako 2 dyski jeden Kingston i drugi o nazwie system, o co tu chodzi ten jako Kingston a raczej sama ikona jest ani do usunięcia  odnotowania ani zamontowania i to mnie drażni   tylko naj nowszy mint jest na dysku. Poradżcie co zrobić z tym  faktem większość wiem posiadam książkę o tym systemie , nie chciał bym ponownie instalować od nowa ..
#2
0
Zmieniłeś Kolego system operacyjny na inny - taki, który ma odmienną budowę, strukturę katalogów, inny system plików, itd. itp.
Nie przenoś przyzwyczajeń z Windows, bo to inna filozofia i znajdziesz tylko frustrację i rozczarowanie.
Dystrybucje linuksowe nie są darmowym Windows.
Z tego, co piszesz Mint zainstalował się poprawnie. TO jest właśnie inna filozofia i całkowicie inna struktura samego systemu.
Tu nie ma czegoś takiego jak "dyski" Smile, którymi w Windows nazwa się partycje.
Dysk to określenie fizycznego napędu... co gorsza partycje w Linuksie montowane są do katalogów... czyli jeśli włożysz, np. pendrive do portu, nie będzie on widoczny jako "E:" a raczej jako katalog w katalogu "/media" na partycji głównej czyli "/"...
Jeszcze gorzej... zwróć uwagę jak napisałem ścieżkę do katalogu "media" - ze zwykłym ukośnikiem i bez litery dysku! W Windows ścieżka zaczyna się zazwyczaj, np. tak: c:\, do tego z backslashem czyli ukośnikiem wstecznym (sic!).

Ergo - poużywaj, poczytaj, pobaw się systemem. Może ci się spodoba. Powodzenia.
#3
0
Nie mam przyzwyczajeń bo  nawet chromeOs uywama, dziwi mnie tylko że na  partycji systemowej jednej mam tak  jeden o nazwie dysku kingston aktywna z napisem system i tyle chciałem wiedzieć jak to jest, wiem że to nie system win czy makos jak będę przy komputerze pokaże screen  z okna komputer o co mi chodzi..
#4
0
Jesteś pewien że ten kingston to nie np czytnik kart? Lub też Recovery?
#5
0
Pewnie coś takiego:

[Obrazek: B9L0p3A.png]


Pierwsze to pen, drugie to dysk - napęd SSD (tego się nie da zamontować - montować można tylko partycje a nie fizyczne dyski Smile), trzecie to katalog główny na rzeczonym SSD.

Używanie "Komputer" jest bez sensu - ogólnie. Lepiej używać widoku takiego (prosty widok po uruchomieniu Pliki:

[Obrazek: mA3YkVZ.png]
#6
0
panowie chodzi mi o to konkretnie, na screenie pokazane jest w czerwonym kolko cze to nazwa dysku nie do zamontowania i białe kolko to ten sam dysk a partycja systemu , kolejny screen pokazuje ze tej jednej partycji nie przypnę i i z programu disk jak to wygląda..[Obrazek: pwiI79Ml.jpg]

Dodano po pewnym czasie:
Przepraszam ze osobno pokazuje problem jak chce do jednego posta dodać kilka screen taki błąd forum wywala 413 Request Entity
Too Large 

[Obrazek: CJ26nSkl.jpg]  

[Obrazek: laL6Q3al.jpg]
#7
0
Cytat:drugie to dysk - napęd SSD (tego się nie da zamontować - montować można tylko partycje a nie fizyczne dyski Smile)

"Czy Ty czytałeś co ja napisałem?
[OBRAZEK]
Czy Ty nie czytałeś co ja napisałem?"

Fizycznego napędu nie da się zamontować - wykonać polecenia mount, bo jakby to powiedzieć... on już jest zamontowany w komputerze.
Masz dwie partycje na tym dysku - jedna podstawową sda1 i drugą - logiczną na partycji rozszerzonej. Tej drugiej zapewne używasz jako systemowej i to jest ten "File System".

Pokaż wynik polecenia sudo lsblk. Będzie wszystko jasne - jakie napędy i partycje masz w tym komputerze.
#8
0
Przepraszam yahoob3  jak źle ciebie zrozumiałem tu masz z terminala odpowiedz..

[Obrazek: uFyGHell.jpg]
#9
0
Ty mnie nie przepraszaj Big Grin bo i w sumie nie ma za co Big Grin

Czyli tak jak pisałem - masz na tym dysku (Kingstone) dwie partycje - efi i /.
Ikonka Kingstone przedstawia fizyczny dysk - niemontowalny - dlatego próba otwarcia (tu próba zamontowania "mount") tego zasobu kończy się wyświetleniem błędu;
Ikonka File System przedstawia partycję "/" - zamontowaną jako partycja główna i tę partycje z tego miejsca można przeglądać;
Dwie pierwsze ikonki to, jak mniemam, był jakiś dysk zewnętrzny w tamtym momencie podpięty z dwiema partycjami (Dokumenty i Programy mp3).

Widok "Komputer" to nie to samo co w Windows. Jedyny moment, kiedy jest sens tego widoku używać, to kiedy podepniesz jakiś nośnik zewnętrzny a nie ustawiłeś sobie wyświetlania ikon montowanych nośników zewnętrznych na Pulpicie.

Mam nadzieję, że nieco wyjaśniłem - jaśniej nie potrafię.
#10
0
Tak jak na podstawy to co nieco rozumiem a te 2 dyski jak dokumenty i mp3 to 2 ssd zamatowany zamiast napędu mam na nim dane. Ten wspomniany to 120 gb a nic nie ustawiałem tylko podczas instalacji wybrałem opcje tą co kasuje wszystko i instaluje Minta  dawniej na pc tego nie miałem i mnie to zdziwiło czyli rozumiem ze wszystko ok jest,chciał bym Minta poznać na tyle by do sieci multimedii rozmów jakieś komunikatory i prosty program do wideo uzywać  i z czasem poznawać na tyle ile potrzebny jest mi a dystrybucja, dość Windowsa już ChromeOs używam ale edycji wideo brak na tą chwile..


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości