Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja dodatkowych środowisk graficznych
#1
Information 
0
Wiadomo, że w każdej dystrybucji Linux można mieć zainstalowanych kilka środowisk graficznych. Zależy to oczywiście od wydajności posiadanego sprzętu. Poniżej polecenia do instalacji i deinstalacji kilku z nich.
LXDE oznacza Lightweight X11 Desktop Environment. Z założenia jest to lekki, przyjazny dla użytkownika system sterowania pulpitem dla różnych systemów operacyjnych.
Kod:
sudo apt-get install lxde
Deinstalacja
Kod:
sudo apt-get autoremove lxde

GNOME - pełna wersja
Kod:
sudo apt install gnome gnome-audio
GNOME - wersja podstawowa
Kod:
sudo apt install gnome-core gnome-audio

KDE - wersja pełna
Kod:
sudo apt-get install kde-full

XFCE
Kod:
sudo apt-get install xfce4
lub
Kod:
sudo apt-get install xfce4 thunar-archive-plugin xfprint4 xfce4-terminal desktop-base xscreensaver xfwm4-themes gdm3

MATE
Jeśli chcesz zainstalować pełne lekkie środowisko MATE dla mniej wydajnych komputerów.
Kod:
sudo apt-get install mate-desktop-environment
Deinstalacja
Kod:
sudo apt-get autoremove mate-desktop-environment
Odpowiedz
#2
0
Parę błędów w tym poradniku widzę, np.:
Kod:
apt-get install xfce4
E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Brak dostępu)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?
Drugiej komendy instalacji xfce4 nie bardzo rozumiem, dlaczego akurat tak?

Proponuję skupić się na jednym środowisku i dobrze je opisać, niż opisać wiele i w zasadzie nic nie opisać.
Odpowiedz
#3
0
(14-04-2019, 19:44)dedito napisał(a): Parę błędów w tym poradniku widzę, np.:
Kod:
apt-get install xfce4
E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Brak dostępu)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?
Drugiej komendy instalacji xfce4 nie bardzo rozumiem, dlaczego akurat tak?

Proponuję skupić się na jednym środowisku i dobrze je opisać, niż opisać wiele i w zasadzie nic nie opisać.

Jeśli pojawił się komunikat jak u Ciebie (te dwie linie ESmile to trzeba z konsoli wpisać
Kod:
sudo apt-get install -f
naprawianie zalezności
=====
A odnośnie dalszej części: - Podałem dla zainteresowanych komendy w jednym miejscu. Sam kiedyś próbowałem, ale wolę jedne środowisko (u mnie Xfce)
Odpowiedz
#4
0
(14-04-2019, 20:13)lcoyote napisał(a): Jeśli pojawił się komunikat jak u Ciebie (te dwie linie ESmile to trzeba z konsoli wpisać
Kod:
sudo apt-get install -f
naprawianie zalezności
Zgodnie z Twoją radą wykonałem
Kod:
$apt-get install xfce4
E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Brak dostępu)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?
$sudo apt-get install -f
[sudo] hasło użytkownika dedito:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności      
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
I nic.
Odpowiedz
#5
0
(14-04-2019, 20:17)dedito napisał(a):
(14-04-2019, 20:13)lcoyote napisał(a): Jeśli pojawił się komunikat jak u Ciebie (te dwie linie ESmile to trzeba z konsoli wpisać
Kod:
sudo apt-get install -f
naprawianie zalezności
Zgodnie z Twoją radą wykonałem
Kod:
$apt-get install xfce4
E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Brak dostępu)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?
$sudo apt-get install -f
[sudo] hasło użytkownika dedito:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności      
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
I nic.
Ja nie mogę przetestować bo mam Xfce, ale musiałem się pomylić i polecenie powinno być

Kod:
sudo apt-get install xfce4
Pozdrawiam
W załączeniu zrzut z konsoli


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Instalacja dodatkowych środowisk graficznychBingo Big Grin
I takie same pomyłki masz w innych poleceniach.
Po prostu instalować należy jako root i tego dotyczył komunikat, zresztą on krzyczał co go boli Smile:
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?
Odpowiedz
#7
1
Better response on post RE: Instalacja dodatkowych środowisk graficznych
(14-04-2019, 20:56)dedito napisał(a): Bingo Big Grin
I takie same pomyłki masz w innych poleceniach.
Po prostu instalować należy jako root i tego dotyczył komunikat, zresztą on krzyczał co go boli Smile:
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?
Już poprawione i DZIĘKI za zwrócenie uwagi. Nastąpił u mnie czeski błąd. Wiadomo że wszeklie instalacje możemy przeprowadzić zaczynając polecenie od
Kod:
sudo ...
Odpowiedz
#8
0
(14-04-2019, 21:16)lcoyote Sie ma Zrobiłem na mate 191. wg. tego napisał(a):
Kod:
sudo apt-get install kde-full
Chyba wszystko spoko , piszę chyba bo się czcionki rozwaliły i nic totalnie nie widać ( są malutkie ) nie pamietasz może gdzie jest configuracja Plasmy aby to poprawić ? Na równoległym mate wszystko jest OK.
Pozdrawiam
Jesus saves.
Odpowiedz
#9
0
(16-04-2019, 10:24)christo napisał(a):
(14-04-2019, 21:16)lcoyote Sie ma Zrobiłem na mate 191. wg. tego napisał(a):
Kod:
sudo apt-get install kde-full
Chyba wszystko spoko , piszę chyba bo się czcionki rozwaliły i nic totalnie nie widać ( są malutkie ) nie pamietasz może gdzie jest configuracja Plasmy aby to poprawić ? Na równoległym mate wszystko jest OK.
Pozdrawiam
Nie wiem (bo KDE nie używam) pomoże, ale można poczytać tutaj
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=1...u#p1029894
Odpowiedz
#10
0
@lcoyote, christo pisze o konfiguracji plasmy, a Ty mu linkujesz wątek na temat xfce.
Nie bardzo widzę jaki to ma związek z problemem christo.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości