Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak przesłać duże pliki z laptopa (Linuxa) na komputer (windows 10)
#1
0
Dzień dobry
Zakupiłem kabel UTP crossover i podłączyłem nim bezpośrednio laptopa i komputer (żeby to zrobić odłączyłem kabel sieciowy łączący komputer z ruterem) Czy wiecie co zrobić bym mógł przesłać za pomocą kabla pliki z laptopa na komputer? Lub jak inaczej przesłać pliki? (prawie 200 Gb) Niestety nie mam (dysku zewnętrznego) Na początku moich prób wyjąłem dysk wewnętrzny laptopa i podłączyłem go do komputera ale na komputerze nie mogłem go otworzyć więc zrezygnowałem z tego pomysłu.
W obecnej chwili:
Windows 10 pokazuje mi: sieć niezidentyfikowana, brak internetu a Linux: nawiązano ethernetowe połączenie sieciowe. Czy mam zainstalować sambę?
Czy muszę używać rutera do tej operacji i mieć internet? 
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Jak przesłać duże pliki z laptopa (Linuxa) na komputer (windows 10)Samba to jedna z opcji.
Router nie jest wymagany ale ułatwi sprawę z adresami IP, które musiałbyś ręcznie ustawiać bez niego.
Internet też nie jest wymagany bo i po co, do przesyłu plików w LAN?
Odpowiedz
#3
Brick 
0
W komputerze mam tylko jedno gniazdo na kabel sieciowy więc nie wiem jak to zrobić by nie odłączać się od rutera.
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Jak przesłać duże pliki z laptopa (Linuxa) na komputer (windows 10)Obydwa komputery podłączasz do switcha, który jest częścią większości routerów domowych (czyli chodzi o te gniazdka RJ45).
W ten sposób komputery dostaną adresy IP z serwera DHCP i będą w jednej sieci LAN.
Potem konfigurujesz Sambę na Mincie i udostępnianie na Windowsie.
Udostępniasz katalogi na obydwu maszynach i kopiujesz pliki.
Odpowiedz
#5
0
Czy kable muszą być skrosowane?
Odpowiedz
#6
0
Większość obecnych urządzeń sieciowych posiada autokrosowanie więc nie powinno mieć znaczenia jak masz okuty przewód.
Odpowiedz
#7
0
Przy łączeniu bezpośrednio ethernet'em trzeba by bylo manualnie określić ip/maskę/trasę dla sieci i bez problemu się zobaczą. Potem ssh/sshfs i można bez problemu przesłać pliki.
Odpowiedz
#8
0
Laptopa i komputer podłączyłem kablami do rutera. Zainstalowałem na mincie sambę i katalogi mam udostępnione ale nie wiem co dalej.  W sensie jak skopiować pliki z Linuxa na windows. Jak klikam sieć na Linuxie to widzę katalog sieć windows ale nie mogę go otworzyć. Jak w niego klikam to wyświetla komunikat:
Zamontowanie położenia nie jest możliwe
Pobranie listy zasobów z serwera się nie powiodło: Nie ma takiego pliku ani katalogu.

Jak próbuję skopiować do niego pliki to wyświetla się:
Wystąpił błąd podczas pobierania informacji o miejscu docelowym
Podane położenie nie jest zamontowane

Dodano po pewnym czasie:
Na Windowsie w ustawieniach udostępniania mam zaznaczone:
włącz odnajdowanie sieci i
Włącz konfigurację automatyczną urządzeń połączonych z siecią
Odpowiedz
#9
0
(06-10-2021, 20:29)Kubajaki napisał(a): .. jak skopiować pliki z Linuxa na windows...
Z użyciem Samby widzę dwie opcje.
1. Kopiując w systemie Linux Mint musiałbyś udostępnić jakiś katalog w systemie Windows i potem zamontować go w Linux, aby mieć miejsce docelowe do kopiowania plików.
2. Kopiując w systemie Windows, musiałbyś udostępnione zasoby Linux odnaleźć w otoczeniu sieciowym lub wpisać w eksploratorze plików adres zasobu Linuksowego, które jest miejscem źródłowym do kopiowania plików.

W Windows 10 z tego co wygooglowałem, trzeba ogólnie załączyć obsługę samby.
https://docs.microsoft.com/en-US/windows...mbv1-v2-v3
Odpowiedz
#10
0
Jak katalog w systemie Windows zamontować w Linuxie?
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości