Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domyślny poziom podświetlania matrycy przy uruchamianiu - jak ustawić
#1
0
Hej,

Ostatnio chciałem ustawić, żeby system uruchamiał się ze zgaszoną klawiaturą, jednak osiągnąłem efekt(nie pamiętam jak to zrobiłem Smile), że uruchamia się z wygaszoną matrycą do 0. Przy każdym uruchomieniu muszę przyciskać przycisk jasności, żeby coś było widać.
Czy ktoś wie jak ustawić domyślny poziom podświetlania przy uruchamianiu?

Pytanie 2 - czy ktoś wie jak ustawić, żeby system uruchamiał się domyślnie ze zgaszoną klawiaturą?
Dedito: 1 wątek = 1 problem. Patrz Regulamin forum.
Laptom to Lenovo x240.

Z góry dziękuję za pomoc Smile
Odpowiedz
#2
0
Proszę podać informacje o konfiguracji sprzętowej/programowej w postaci wyniku polecenia inxi -Fxz (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Podając wyniki komend bądź logi proszę używać znaczników - CODE (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Więcej zasad, które należy stosować znajdziesz w Zasadach forum

Stosując zasady pomagasz Sobie i Nam bo:
- My nie musimy zajmować się redagowaniem postów, przypominaniem o przestrzeganiu zasad, zbieraniem wystarczającej ilości informacji do udzielenia merytorycznej pomocy.
- Ty masz większe szanse na szybkie otrzymanie merytorycznej odpowiedzi.
Odpowiedz
#3
1
Better response on post RE: Domyślny poziom podświetlania matrycy przy uruchamianiu - jak ustawićMój thinkpad T430 startuje ze zgaszoną klawiaturą z określonym podświetleniem matrycy.

Matryca kontrolowana jest przez:

Kod:
/sys/class/backlight/intel_backlight/brightness

I do tego jest w systemie już domyślnie usługa, która zapamiętuje i odtwarza przy starcie systemu ostatnią zapisaną wartość, czyli system startuje z takim podświetleniem jakie było ustawione przed jego wyłączeniem.

Podświetlenie klawiatury jest kontrolowane (przynajmniej tutaj) przez:

Kod:
/sys/devices/platform/thinkpad_acpi/leds/tpacpi::kbd_backlight/brightness

Jak się tam zapisze 0, to gaśnie, jak 1 to lekkie podświetlenie, a jak 2 to max. Wystarczyłoby pewnie regułkę dla udev'a napisać, że przy wykryciu klawiatury ustawiał 0.
Odpowiedz
#4
0
Hej,

Dziękuje za pomoc.
Mam pytanie - jak zrobić, żeby wpisane wartości w plikach brightness były ustawiane automatycznie przy uruchomieniu systemu?
Odpowiedz
#5
0
No stwórz sobie usługę dla systemd i tam prześlij w niej odpowiednią wartość do tych plików, które odpowiadają ci za podświetlanie klawiatury/monitora.

Tu masz przykład usługi:

Kod:
# cat /etc/systemd/system/keyboard-backlight.service
[Unit]
Description=Set keyboard backlights
Conflicts=shutdown.target
Before=sysinit.target shutdown.target
[email protected]
ConditionPathIsReadWrite=/sys/devices/platform/thinkpad_acpi/leds/tpacpi::kbd_backlight/brightness

[Service]
Type=oneshot
RemainAfterExit=yes
ExecStart=/bin/sh -c '/bin/echo 0 > /sys/devices/platform/thinkpad_acpi/leds/tpacpi::kbd_backlight/brightness'
ExecStart=/bin/sleep 1
ExecStart=/bin/sh -c '/bin/echo 1 > /sys/devices/platform/thinkpad_acpi/leds/tpacpi::kbd_backlight/brightness'
ExecStop=/bin/sh -c '/bin/echo 0 > /sys/devices/platform/thinkpad_acpi/leds/tpacpi::kbd_backlight/brightness'

[Install]
WantedBy=sysinit.target

W tym przypadku system będzie startował z podświetloną klawiaturą. Jak chcesz wyłączoną, to wykomentuj te dwa ostatnie ExecStart. Big Grin

Nie zapomnij też o włączeniu usługi podczas startu systemu:

Kod:
# systemctl enable keyboard-backlight.service

Dodano po pewnym czasie:
Udało mi się wypracować lepsiejsze rozwiązanie. To jest bardziej po ludzku. Big Grin Zakłada wykorzystanie udev'a, czyli tak jak powinno być. Wystarczy stworzyć regułkę:

Kod:
#  cat /etc/udev/rules.d/99-kbd_backlight.rules
SUBSYSTEM=="leds", ACTION=="add", KERNEL=="tpacpi::kbd_backlight", DRIVERS=="thinkpad_acpi", ATTR{brightness}="0"

Potem wygenerować nowy initramfs:

Kod:
# update-initramfs -u -k all

I powinno śmigać. Ja sobie ustawiłem ATTR{brightness}="1", bo akurat podczas wpisywania hasełka do zaszyfrowanego kontenera to się przydaje. Big Grin Później mój system wyłącza podświetlenie klawiatury sam z siebie i nawet jestem zadowolony z takiego zachowania, choć jeszcze nie wiem, co kontroluje to wyłączanie tego podświetlenia.... Ok, znalazłem: systemd-backlight@leds:tpacpi::kbd_backlight.service . Big Grin
Odpowiedz
#6
0
hej Morfiku,

bardzo dziękuję za pomoc, widzę że dużo energii wkładasz w rozwiązanie mojego problemu, ale coś robię źle, bo cały czas klawiatura świeci tak samo i brak podświetlania matrycy podczas uruchamiania Sad
Czy mógłbyś wytłumaczyć trochę bardziej-łopatologicznie (krok po kroku) laikowi jak to ogarnąć? Big Grin
Odpowiedz
#7
0
No pytanie jest, od kiedy ci ta klawiatura zaczyna świecić. Czy po włączeniu kompa, czy po pojawieniu się ekranu BIOS/EFI, czy po wybraniu kernela (okno bootloader'a), czy jeszcze później, czy gaśnie podświetlenie czy świeci trwale po zapaleniu? Pytanie też czy masz te same pliki do kontroli podświetlenia co i ja, bo jak się one różnią, to nie będzie działać i trzeba będzie poszukać właściwych plików dla twojego sprzętu. Big Grin
Odpowiedz
#8
0
Mam takie same pliki jak napisałeś - zmieniałem wartości, potem zmieniałem i zmieniało się podświetlanie w systemie.
Klawiatura podświetla się zaraz po zgaśnięciu logo ładowania Mint i pokazaniu się pulpitu, tak samo gaśnie podświetlanie matrycy.
Odpowiedz
#9
0
Masz komunikaty startu usług podczas uruchamiania się systemu? Chodzi generalnie o to byś wyłączył splash screen, by było wiadomo w którym momencie klawiatura się zapala.

(30-08-2021, 20:58)kufa05 napisał(a): Klawiatura podświetla się zaraz po zgaśnięciu logo ładowania Mint i pokazaniu się pulpitu, tak samo gaśnie podświetlanie matrycy.

To sugeruje, że problem są ustawienia środowiska graficznego -- musisz poszukać stosownych opcji w jakimś panelu konfiguracyjnym od tego środowiska graficznego ale tutaj to ja nie pomogę, bo nie używam takich rzeczy. Big Grin Generalnie to wszystko działa dobrze na poziomie systemowym ale środowisko graficzne coś miesza samo z siebie.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości