Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LVM+LUKS+po instalacji
#1
0
Witam taki temat:
przy instalacji Minta wybrałem opcję szyfrowania + LVM - domyślnie utworzyło mi to 2 partycje: /boot (~750mb) + druga rozszerzona: na której jest : vg-root + vg-swap.
Chciałbym (o ile się teraz da) wydzielić osobną partycję home. Pomoże ktoś?
Odpowiedz
#2
0
Odpal sobie system live, np. Debiana, w nim doinstaluj lvm2 i cryptsetup , otwórz kontener, i skurcz sobie partycję root przy pomocy lvreduce . On ma tam opcję dostosowania rozmiaru systemu plików, więc całość jest w pełni zautomatyzowana. Jak skurczysz partycję root, to potem utwórz nowy volumin przy pomocy lvcreate . Potem stwórz system plików na tym voluminie via mkfs.ext4 , no i oczywiście trzeba będzie uzupełnić odpowiednio plik /etc/fstab , by ta nowa partycja była montowana na starcie systemu. No to już wiesz co robić. Big Grin
Odpowiedz
#3
0
(16-04-2019, 07:43)morfik napisał(a): Odpal sobie system live, np. Debiana, w nim doinstaluj lvm2 i cryptsetup , otwórz kontener, i skurcz sobie partycję root przy pomocy lvreduce . On ma tam opcję dostosowania rozmiaru systemu plików, więc całość jest w pełni zautomatyzowana. Jak skurczysz partycję root, to potem utwórz nowy volumin przy pomocy lvcreate . Potem stwórz system plików na tym voluminie via mkfs.ext4 , no i oczywiście trzeba będzie uzupełnić odpowiednio plik /etc/fstab , by ta nowa partycja była montowana na starcie systemu. No to już wiesz co robić. Big Grin

morfik, no jest to w sumie rozwiązanie, a teraz z innej beczki - podczas instalacji: utworzę sobie partycje wg własnego uznania: jak ogarnąć szyfrowanie wtedy? Podczas instalacji minta on narzuca mi ten swój układ partycji. Testuje sobie to na vm, w przypadku gdy ja stworzyłem sobie partycje i kontenery lvm nie wiem jak mam zaszyfrować dysk? Podpowiesz? Dzięki
albo: na działającym systemie jak zapodać właśnie szyfrowanie dysku?
Odpowiedz
#4
0
Ja w zasadzie to nie używam minta, ja tu tylko czasem pisuję, bo pewne rzeczy są uniwersalne i nie zmieniają się niezależne od tego z jakiej dystrybucji linux'a się korzysta. Big Grin Niemniej jednak, ja nie używałem instalatorów od lat i nie instaluję za ich pomocą swojego linux'a (akurat Debian), tylko do tego celu używam debootstrap . Kiedyś napisałem nawet tutorial jak zainstalować Debiana przy pomocy debootstrap w wydaniu LUKS+LVM. W tym howto jest opisane krok po kroku jak przygotować sobie taki setup ale on raczej nie zadziała z instalatorem. Big Grin Mógłbyś spróbować sobie przeportować kroki opisane tam.

Na działającym systemie póki co nie ma chyba jeszcze opcji by zaszyfrować pliki w locie i wymagane jest utworzenie czystego kontenera. Można sobie dać cp -a albo rsync i przekopiować pierw dane z systemowej partycji, potem utworzyć kontener i ponownie przekopiować pliki do kontenera zmieniając szereg rzeczy w konfiguracji, tak by system był się w stanie podnieść z tak zaszyfrowanego systemu.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości