Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żywotność baterii - ładowanie laptopa do ustalonego poziomu
#1
0
Dzień dobry.

Temat na czasie. Chyba Smile Chcę, aby mój laptop ładował się od pewnego momentu i do pewnego poziomu baterii.

Niestety mój bios nie ma takiej opcji. 
Mam Acer Swift 3 SF315-41
Znalazłem taki artykuł: https://www.reddit.com/r/linuxhardware/c...a_battery/ niestety nie mam pliku 

Kod:
charge_control_end_threshold
W katalogu
Kod:
/sys/class/BAT0
Czy można jakoś ustawić żeby ładowanie rozpoczynało się po spadku poziomu naładowania baterii poniżej 40% lecz wyłączało się po osiągnięciu 80%?

Niestety systemowe zarządzanie energią nie ma takich ustawień. Ale można to chyba ustawić skryptem w tle. Jeżeli tak, to czy mógłbym liczyć na pomoc? Umiem programować, jednak nie pisałem nigdy skryptów powłoki.

Dziękuję.
Michał.

Ps.
Na tym komputerze mam Mint 20.2 Smile

Ps2.
Chciałbym aby ładowanie kończyło się na 80% i następnie tryb pracy przechodził na czerpaniu energii z zasilacza. Ładowanie by się wznawiało po spadku poziomu poniżej 40% i trwało do 80%. Jeżeli nie da się by zasilanie sieciowe się aktywowało po 80% to chociaż chciałbym aby nie ładowało aż spadnie poniżej 40%.

Dziękuję Smile
Odpowiedz
#2
0
To chyba nie jest odpowiedź na pytanie ale. Ja ładuje na maxa baterie a jak wiem że nie potrzebuje baterii to ja wyciągam aby szedł na samym zasilaczu bez baterii. Po co ciągle ja ładować i rozładowywać?
Odpowiedz
#3
0
To zależy od tego czy kontroler baterii pozwala na zarządzanie procesem ładowania. Dla przykładu w większości laptopów Lenovo ThinkPad taka opcja jest możliwa. W przypadku innych laptopów zwykle nie ma możliwości kontrolowania procesu ładowania i ten ładuje zwykle baterię do 100% i odcina ładowanie, po czym przy 98% znów ładuje do 100% i tak w kółko, co odbija bardzo niekorzystnie na żywotności samej baterii ze względu na wysokie napięcie na samych ogniwach. Ja w swoim T430 ustawiłem widełki 30-40% (ładuje do 40, odcina ładowanie, potem leci z kabla, aż stan naładowania baterii spadnie do 30%, co zwykle zajmuje kilka tygodni.) bo raz, że przy niższym stopniu naładowania temperatura samej baterii aż tak bardzo jej nie niszczy, a dwa napięcie jest względnie niskie, tj. optymalne dla przechowywania baterii przez dłuższy czas. Przy tych 30-40% w dalszym ciągu bateria może robić za UPS, a jak potrzeba to można przestawić widełki i naładować do full.

Jak nie ma opcji ustawienia widełek, to najlepiej jest rozładować baterię do tych 30-40% i wyciągnąć ją z laptopa ale wtedy traci się UPS. Także jak chcesz takiej funkcjonalności limitowania poziomu ładowania baterii to kupuj ThinkPad'y, bo tutaj zwykle taka opcja będzie. Big Grin
Odpowiedz
#4
0
A czy nie można w bashu zrobić komendę odłączenia ładowania i inną sprawdzić poziom naładowania. Następnie połączyć obie i uzyskać taki skrypcik? Tongue
Odpowiedz
#5
0
A jak chciałbyś to zrobić? Big Grin
Odpowiedz
#6
0
http://www.wklejto.pl/918939

Musiałem tak wkleić bo kod generuje błąd na forum.

Dodano po pewnym czasie:
Można dodać modyfikację żeby plik zapisywał się tylko w momencie zmiany wartości względem tej zapisanej w pliku a tej w skrypcie.

Dodano po pewnym czasie:
Ale w sumie to mogłaby realizować ostatnia funkcja. Przekazało by się jej wartość z pliku i wartość po przetworzeniu przez program. Jak są równe to nie zapisujemy. Inaczej zapisujemy.

Dodano po pewnym czasie:
Skrypt mógłby chodzić jako usługa co 30 sek uruchamiana Wink

Dodano po pewnym czasie:
http://www.wklejto.pl/918940

Wersja po modyfikacji.

Teraz kwestia tylko zdobycia nazw odpowiednich funkcji i zakodowanie własnych. Wink

Dodano po pewnym czasie:
D**a blada. Chyba nic z tego. Znalazłem plik:
Kod:
/sys/class/power_supply/BAT0/status

I na stronie: https://www.kernel.org/doc/Documentation...lass-power napisali

Kod:
What:        /sys/class/power_supply/<supply_name>/status
Date:        May 2007
Contact:    [email protected]
Description:
        Represents the charging status of the battery. Normally this
        is read-only reporting although for some supplies this can be
        used to enable/disable charging to the battery.

        Access: Read, Write

        Valid values:
                  "Unknown", "Charging", "Discharging",
                  "Not charging", "Full"

Cytat:Normally this is read-only reporting although for some supplies this can be used to enable/disable charging to the battery.

No ale niestety, po wpisaniu komendy (przy włączonym zasilaczu):

Kod:
sudo echo "Not charging" > /sys/class/power_supply/BAT0/status

Dostaję komunikat:
Cytat:echo: błąd zapisu: Nie ma takiego urządzenia

Zmieniłem wcześniej chmod na 666, ale nic nie daje, chyba nic z tego Sad
Odpowiedz
#7
0
Jak nie ma możliwości sterowania procesem ładowania z poziomu systemu to można by sprawę załatwić z użyciem gniazdka WiFi, które kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Na podstawie odczytu zmiennej /sys/class/power_supply/BAT0/capacity można by załączać/wyłączać gniazdko WiFi z podpiętym do niego zasilaczem laptopa.
Odpowiedz
#8
0
Ło mamo. Nawet nie wiedziałam że coś takiego istnieje Tongue

Dziękuję Smile
Odpowiedz
#9
0
Taniej by wyszło kupić nowego (używanego) laptopa, przynajmniej jeśli chodzi o nerwy. Big Grin Mój T430 kosztował 200 zeta i jest bardzo kompatybilny z linux. Praktycznie wszystkie problemy, które miałem ze wcześniejszym lapkiem, znikły od tak. Big Grin Choć nie ukrywam, że przydałby mi się TPM2.
Odpowiedz
#10
0
Albo dołóż trochę i kup Dell z taką funkcją w BIOS.  Big Grin
Działa w zakresie 50-95% i musi być różnica przynajmniej 15%.

[Obrazek: ivL17LDl.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości