Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Uruchamianie rhythmbox przez cron
#1
0
Dzień dobry.

Konstruuję system odtwarzania muzyki przez szkolny radiowęzeł. Rozwiązanie to ma zastąpić dzwonki lekcyjne.
Zbudowałem kompa z Linuxem Mint, zapakowałem na dysk Vivaldiego, do odtwarzania muzyki używam rhythmboxa. Z terminala odtwarzacz bez problemu się uruchamia odtwarzając wskazany utwór. Problemem jest uruchomienie czegokolwiek za pomocą crona. W crontab umieściłem na początek linię:

45 11 * * * //usr/bin/rhythmbox //home/antonio/wiosna.flac

no i o 11:45 nic się nie odtworzyło.  

Szukam jakiegoś rozwiązania, ale nic konkretnego nie znalazłem.
Czy możecie mi jakoś pomóc i wskazać, gdzie popełniam błąd, lub gdzie szukać rozwiązań?
#2
0
Podwójny slash zastąp pojedynczym
Logi z crona powinny być w dziennikach systemowych.
Ewentualnie patrzaj w terminalu
Kod:
grep CRON /var/log/syslog

Wybór komputera PC do takiego zadania to przesada.
Do tak prostych zadań są o wiele prostsze i pewniejsze urządzonka.
Zużywają o wiele mniej energii i zapewne są o wiele mniej podatne awarie.
#3
0
Obok pliku wiosna.flac utwórz plik wiosna.sh ze skryptem:

Kod:
#!/bin/bash
rhythmbox /home/antonio/wiosna.flac & sleep 5m
killall rhythmbox

5m oznacza 5 minut. Tyle czasu będzie działał skrypt i Rhythmbox. Możesz to zmienić ale na czas nie krótszy niż długość utworu.

Plik uczyń wykonalnym klikając na niego prawym klawiszem myszy:
Właściwości > Uprawnienia > Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu

W crontab umieść linię:

Kod:
45 11 * * * DISPLAY=:0 /home/antonio/wiosna.sh
#4
0
Dziękuję za pomysły. 

Stworzyłem ten skrypt, w crontab został poprawnie umieszczony, niestety w logu znalazł się błąd.
[Obrazek: UtP08stl.jpg]

Proszę o informację, jak sobie z tym błędem poradzić.
#5
0
W katalogu domowym popraw nazwę pliku dzwonek na dzwonek.sh
#6
0
Zadziałało, dziękuję bardzo.
Odtwarzany utwór jest dość długi, więc żeby skrócić jego trwanie do 1 minuty zmieniłem treść skryptu dzwonek.sh w ten sposób, że instrukcję killall rhythmbox przeniosłem do skryptu silence.sh, który jest uruchamiany z crona minutę po skrypcie dzwonek.sh.

Jak widać na zdjęciu ekranu (maszyna jest odłączona od sieci) w logu crona znalazłem dzisiaj kolejne błędy, tym razem związane ze skryptem silence.sh

[Obrazek: vyFNINgl.jpg]

Proszę o podpowiedź, jak poradzić sobie z tym błędem.
#7
0
>> Jak wstawić obrazek / grafikę na forum

Żeby skrócić utwór wystarczyło w skrypcie dzwonek.sh zmienić 5m na 1m

Błędy w systemie są dość powszechne. Można je zignorować jeżeli program działa prawidłowo.
#8
0
Dziękuję za przypomnienie instrukcji wstawiania grafik na forum.

Tak, jak pisałeś wcześniej, jeżeli czas trwania utworu przekracza sleep time, instrukcja nie zostanie wykonana. Odtwarzany utwór ma 3:26, więc zmiana w skrypcie 5m na 1m nie zadziałała, instrukcja killall nie została wykonana. Temat ruszę dalej w czwartek, już na żywo w budynku, zobaczymy, czy mimo błędów w logu instrukcje wykonują się poprawnie.
#9
0
Nie pisałem że skrypt nie zadziała. Napisałem że 5 minut można "zmienić ale na czas nie krótszy niż długość utworu" bo inaczej utwór także będzie skrócony. Big Grin
#10
0
Mineło trochę więcej czasu, niż się spodziewałem - uroki kwarantanny i testowania na obecność wirusa.

Chcę wszystkim uczestnikom tego wątku podziękować za merytoryczne wsparcie, którego mi udzieliliście. System odgrywania 60 sekund Vivaldiego jako dzwonka lekcyjnego działa, od tygodnia stabilnie i bez problemów.

Chcę jeszcze odnieść się do kwestii przyjętego rozwiązania sprzętowego.
Projektując system zastanawialiśmy się oczywiście w pierwszej kolejności nad zakupieniem gotowego kontrolera, takich ofert jest bardzo wiele. Niemniej jednak uznaliśmy, że tworzony przez nas system ma też pełnić funkcję edukacyjną i angażować uczniów w codzienne funkcjonowanie szkoły. Dzięki przyjętemu rozwiązaniu możemy stworzyć listę przebojów, które uczniowie będą samodzielnie dobierać. Zminimalizowaliśmy także koszty zakupu sprzętu, co przy sposobie planowania wydatków w systemie edukacji miało kluczowe znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia.
Mam też nadzieję na to, że pomimo tego, iż nie jest to technikum, znajdzie się kilku uczniów chcących poznać podstawy Linuxa.

Owszem Raspberry byłoby mniej energochłonne, ale miałem już gotowy komp stacjonarny za 0zł, więc to przeważyło.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości