Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Linux Mint - instalacja
#1
0
Witam. Chciałbym zainstalować znów Linux-a Mint (tym razem wersję cinamon) na laptopie MSI GX70 3BE, ale mam kilka pytań:
W pierwszej kolejności to podaję najważniejszą specyfikację laptopa:
- CPU: AMD A10-5750M
- GPU (dwie karty graficzne): Zintegrowana Radeon HD 8650G i zewnętrzna AMD Radeon HD 8970M (2GB GDDR5)
- PAMIĘĆ: DDR3 (L) 8GB
- HDD: 750GB i SSD:250

I teraz moje pytania.

1) Z racji że kiedyś się bawiłem na Mincie to czy nadal są problemy ze wsparciem 2 współpracujących kart i trzeba zrezygnować z któreś z nich?

2) Kolejne pytanie to chciałbym podzielić ogólnie w całości na linuxa wywalając oczywiście Windowsa, przy czym SDD na system a HDD na /home, ale nie wiem jak bezpiecznie będzie podzielić partycje dla pozostałych katalogów. Chodzi mi np. ile na SWAP, /tmp, no i czy warto np dodać jeszcze jakieś katalogi oprócz /(głównego), /home, /swap, /tmp ? jak z boot?

3) Następne pytanie to czy lepiej instalować na Legacy czy UEFI, starałem się coś o tym znaleźć, ale znajduje różne zdania, że UEFI przyśpiesza, ale może mieć jakieś problemy z działaniem niektórych rzeczy (chociaż sam osobiście nie testowałem tego).

4) Ostatnie pytanie. Nie wiem jak działa obecnie 20.2 czy coś zmieniło odnośnie odczytywanie dysków/pamięci flash tworzonych przez Windowsa, bo kiedyś miałem problem jak chciałem coś przerzucić po miedzy stacjonarnym (windowsem), a laptopem z mintem (chyba w tedy 18, czy 19). Czy może zamiast całość HDD przeznaczyć na /home podzielić 1/3 dysku dla katalogu windows-a (chociaż nie wiem jaki to miałby być)?

Wiem, że troszkę tego do tłumaczenia jest, ale myślę że to pomoże też wielu innym. A swoją drogą ze względu, ze już MSI, jak i AMD nie wydaje nowszysch sterowników na tego leptopa (pod windowsem), i ogólnie kierunek postepowania M$ z Windowsem 10 (jak i 11) mi się nie podoba, czas by się powoli przyzwyczajać i uczyć LINUXa (czas najwyższy), niestety nie jestem tak zaawansowany w Linuxa by sam sobie dać radę Sad Ogólnie będę próbował na nim uruchomić pakiet Affinity (priorytet) chociaż nie wiem czy mi się uda, a potem MOŻE Warframa. Gółównym celem będzie grafika, podpięcie tabletu graficznego, też swoją drogą się zastanawiam czy będzie to realne gdyż posiadam dwa od Wacoma Intuos 5 tuuch (PTH-650) i HuionTablet GT-156HD V2 (8192) no, ale zobaczymy co z tego wyniknie...

Z góry bardzo dziękuję za każdą chęć doradzenia/odpowiedzi. Każda odpowiedź jest dla mnie cenna dla nauki.
LAPTOP MSI GX70 3BE
- CPU: AMD A10-5750M
- GPU: Radeon HD 8650G &  AMD Radeon HD 8970M (2GB GDDR5)
- PAMIĘĆ: DDR3 (L) 8GB
- HDD: 750GB i SSD: ADATA SU800 256 GB
#2
1
Better response on post RE: Linux Mint - instalacja1. Zwykle nie ma problemów z dwoma kartami ale z gafiką Radeon nigdy nie ma pewności.

2/3. 250 GB na system to za dużo. Partycja /swap nie jest konieczna ponieważ automatycznie tworzony jest plik swap 2 GB co jest wystarczające na każdy system. Oddzielny /tmp też nie jest potrzebny. /home można oddzielić ale nie jest to konieczne. Wybrałbym nowszy UEFI (z wyłączonym Secure Boot) i podzielił:

SSD 250 GB:
Partycja z programem rozruchowym EFI (ESP) 300 MB
/ reszta

HDD 750 GB:
/Magazyn

4. Nie ma tu żadnego problemu jeżeli pendrive jest sformatowany jako FAT32 albo exFAT.
#3
0
(23-10-2021, 20:40)magnus napisał(a): 1. Zwykle nie ma problemów z dwoma kartami ale z gafiką Radeon nigdy nie ma pewności.

2/3. 250 GB na system to za dużo. Partycja /swap nie jest konieczna ponieważ automatycznie tworzony jest plik swap 2 GB co jest wystarczające na każdy system. Oddzielny /tmp też nie jest potrzebny. /home można oddzielić ale nie jest to konieczne. Wybrałbym nowszy UEFI (z wyłączonym Secure Boot) i podzielił:

SSD 250 GB:
Partycja z programem rozruchowym EFI (ESP) 300 MB
/ reszta

HDD 750 GB:
/Magazyn

4. Nie ma tu żadnego problemu jeżeli pendrive jest sformatowany jako FAT32 albo exFAT.

Dziękuję za informację, bo aktualnie cały czas stoję w "kropce" przy partycjonowaniu czytając "jakieś" rozwiązania na necie...
m.in. te stronki:
https://morfikov.github.io/post/jak-opty...pod-linux/
https://morfikov.github.io/post/jak-przy...-efi-uefi/
https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Ins...ach_z_UEFI

Aktualnie podzieliłem dysk (nie zatwierdziłem jeszcze) tak:
/dev/sda (SSD)
       /boot      2GB
       /efi         512MB
       /            245546 (około)
       /tmp       4GB
       /var (nie mogłem dać /var/tmp więc nie wiem czy to jakaś różnica) też 4GB

/dev/sdb
       /home     375076MB
       /windows 187538MB
       / (pusta ext4 - chociaż nie wiem co to daje) też 187538MB

Z ciekawości jak zaznaczyłem katalog główny "/" i zainstaluj wyskoczył komunikat:
"Żaden punkt montowania nie jest przydzielony dla systemu plików ext4 partycji #5 urządzenia SCSI6 (0,0,0)(sdb).
Jeśli nie wrócisz do menu partycjonowania i nie przydzielisz punktu montowania, ta partycja w ogóle nie zostanie użyta."

No to teraz leżę Sad W sumie to już nie wiem jak korzystnie będzie to zrobić, bo co poradniki to zawsze jakieś różnice. A HDD chciałem użyć jako osobny dysk z danymi Linuxa więc nie wiem co teraz zrobić, jak go wykorzystać. Czy może /home przenieść na SSD a /windows na HDD (o ile się da), a tą pustą przestrzeń ext4, której nie do końca rozumiem co miał autor na myśli pisząc
Kod:
/dane_ext4/ -- reszta, EXT4

Tak więc co byś mi MISTRZU polecił za rozwiązanie?

EDIT: Przyszło tak mi do głowy czy nie zrobić (jeśli się da) HDD jako /windows a SSD zrobić jak piszesz /efi 512. /-główny 100GB (nie wiem czy dużo czy mało, ale jak pisałem myślę nad programami/pakietami graficznymi, czy też jedną gierką np. Warframe, więc to chyba tam się instaluje? ) i /home reszta GB

Dodano po pewnym czasie:
Właśnie próbuje zainstalować Linuxa ale niestety spotkało mnie coś dziwnego
"Nie można zainstalować GRUB-a w  /dev/sda
Uruchomienie 'grub install /dev/sda' nie powiodło się.
Błąd krytyczny."

miałem ustawione na SSD:
/boot 2G
/efi 512 MB
/ 100GB
/home resztę GB

a na HDD
/windows (całą przestrzeń)

Kurczę nie wiem gdzie robię błąd Sad

Windows ustawiony na UEFI z wyłączonym tak jak zaproponowano z Secure Boot - "disable" i lipa
LAPTOP MSI GX70 3BE
- CPU: AMD A10-5750M
- GPU: Radeon HD 8650G &  AMD Radeon HD 8970M (2GB GDDR5)
- PAMIĘĆ: DDR3 (L) 8GB
- HDD: 750GB i SSD: ADATA SU800 256 GB
#4
0
(23-10-2021, 22:25)peetboss napisał(a): Właśnie próbuje zainstalować Linuxa ale niestety spotkało mnie coś dziwnego
"Nie można zainstalować GRUB-a w  /dev/sda
Uruchomienie 'grub install /dev/sda' nie powiodło się.
Błąd krytyczny."

Jak tworzysz partycje to poniżej w pozycji "Urządzenie do instalacji programu rozruchowego" wybierz Partycję Systemową EFI (ESP).

/boot nie jest potrzebny.
#5
0
Dokładnie zrobiłem jak napisałeś, wywaliłem /boot a /efi zmieniłem na 300MB, / dałem na 100GB, a /home resztę. Instalacja zakończona bez błędów, jednak system odpala się "do połowy" pojawia się logo, 1 milisekundowe mignięcie jakąś konsolą, pojawia się kursor na parę sekund i restart i tak w kółko... hmm może to wina laptopa? a tak swoją drogą to po zakończeniu instalacji i wyborze restartu systemu failed jest przy zamykaniu cdromu po czym pozostałe jest ok i cisza, daje enter niby wszystko "ok" pokazuje info reboot ale konsola z tą treścią się zamraża. Może coś z laptopem, albo może nie zbyt to działa z UEFI ?
LAPTOP MSI GX70 3BE
- CPU: AMD A10-5750M
- GPU: Radeon HD 8650G &  AMD Radeon HD 8970M (2GB GDDR5)
- PAMIĘĆ: DDR3 (L) 8GB
- HDD: 750GB i SSD: ADATA SU800 256 GB
#6
1
Better response on post RE: Linux Mint - instalacjaNa razie, testowo zrób sobie instalację automatyczną według poradnika >> Linux Mint 20.2 - instalacja
#7
0
Walczyłem do 4 rano. Niestety, to co wyczytałem właśnie o UEFI i niestabilności podzespołów spotykanych najczęściej w starszych sprzętach sprawdziło się i byłem zmuszony powrócić do LEGACY i wszystko hula aż miło. Widok Linuxa śmigającego lepiej niż Windows 10 i bardziej konfiguralnego ucieszyła mnie Smile. No ale czeka mnie jeszcze aktualizacja, więc mam nadzieję że się nic nie wysypie. I pozostało opanować funkcję migawki Smile

Co do UEFI, możliwa "może być" usterka jak piszą tutaj:
https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj...14035.html
"
- potencjalna utrata kontroli nad działaniem komputera
-producenci płyt głównych nie wykorzystują możliwości tego systemu
"
Pewności nie mam, ale grunt, że działa Smile

Może kiedyś znów spróbuje z tym podziałać. Na chwilę obecną zauważyłem że we wcześniejszych wersjach jak szukałem sterowników to znajdywało do karty graficznej, teraz nie znajduje a system pracuje z karty graficznej zintegrowanej (symbolizuje mnie o tym świecąca dioda na biało / na pomarańczowo zewn.), hmm może na stronie gdzieś znajdę osobno sterowniki.

Ogólnie dziękuję za każdą dokonaną pomoc. Smile
LAPTOP MSI GX70 3BE
- CPU: AMD A10-5750M
- GPU: Radeon HD 8650G &  AMD Radeon HD 8970M (2GB GDDR5)
- PAMIĘĆ: DDR3 (L) 8GB
- HDD: 750GB i SSD: ADATA SU800 256 GB


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości