Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
coś mi usuwa hasło root jak go przywrócić ?
#1
0
nie wiem co bo walczę bezskutecznie z tym joystickiem i emulacjami Windows niemniej teraz coś mi zmieniło hasło do su  i jak go w prosty sposób odzyskać ?
Odpowiedz
#2
0
Odpowiedz
#3
0
(06-12-2021, 06:11)dedito napisał(a): https://www.tecmint.com/reset-forgotten-...inux-mint/

ale grub mi sie nie ładuje
Odpowiedz
#4
0
Nie działa ani Shift ani Esc ani Shift+Esc? (ktoś kiedyś pisał o takiej kombinacji)
Odpowiedz
#5
0
(06-12-2021, 19:10)yahoob3 napisał(a): Nie działa ani Shift ani Esc ani Shift+Esc? (ktoś kiedyś pisał o takiej kombinacji)

OK działa mi hasło do su a nie działa sudo su, robiłem według poradnika.
czyli nie mogę korzystać z sudo
Odpowiedz
#6
0
Czy Twój user ma uprawnienia administratora?
Sprawdzisz to (czy jest w grupie "sudoers") wpisując w terminalu:
Kod:
groups NAZWA_TWOJEGO_USERA

Będąc zalogowanym do systemu jako root można dodać graficznie USERA do grupy "sudoers"... aaa... nie pamiętam jak to się nazywa - ustawienia systemowe, użytkownicy??? Sprawdzę wieczorem i się odezwę, chyba, że ktoś wcześniej podpowie Smile

Z drugiej strony zastanawia mnie jedno... od kilku lat korzystam z Linuksa i nigdy nie zakładałem konta root w komputerze - nie było mi to do niczego specjalnie potrzebne. Wszystko udawało mi się robić z poziomu "sudo". Nie mówcie mi proszę, że wpisanie 4 dosłownie liter przed komendą jest na tyle upierdliwe, że trzeba przełączać się na roota, żeby coś zainstalować, czy grzebnąć w systemie.
Odpowiedz
#7
0
(07-12-2021, 16:10)yahoob3 napisał(a): Czy Twój user ma uprawnienia administratora?
Sprawdzisz to (czy jest w grupie "sudoers") wpisując w terminalu:
Kod:
groups NAZWA_TWOJEGO_USERA

Będąc zalogowanym do systemu jako root można dodać graficznie USERA do grupy "sudoers"... aaa... nie pamiętam jak to się nazywa - ustawienia systemowe, użytkownicy??? Sprawdzę wieczorem i się odezwę, chyba, że ktoś wcześniej podpowie Smile

Z drugiej strony zastanawia mnie jedno... od kilku lat korzystam z Linuksa i nigdy nie zakładałem konta root w komputerze - nie było mi to do niczego specjalnie potrzebne. Wszystko udawało mi się robić z poziomu "sudo". Nie mówcie mi proszę, że wpisanie 4 dosłownie liter przed komendą jest na tyle upierdliwe, że trzeba przełączać się na roota, żeby coś zainstalować, czy grzebnąć w systemie.
tez na to wpadłem że cos nie tak z grupą bo po wpisaniu 
Kod:
groups
marek libvirt vboxusers

a przy okazji awarii wysiadła regulacja jasnością ekranu, ćwiczy mnie linuks  Smile a nie tworzyłem żadnego konta tylko uzywałem sudo,  instalowałem na nowym systemie Vbox który nie działa teraz a właściwe nic nie działa. Wink
Odpowiedz
#8
0
Wracając... Ustawienia systemowe, Użytkownicy i grupy:


  [Obrazek: ooY7Is0.png]


Chociaż... z tego, co piszesz to chyba reinstall byłby sensowniejszy.
Odpowiedz
#9
0
(07-12-2021, 22:09)yahoob3 napisał(a): Wracając... Ustawienia systemowe, Użytkownicy i grupy:


Chociaż... z tego, co piszesz to chyba reinstall byłby sensowniejszy.
Działa ale chce długiego hasła a próba zmiany hasła na krótkie kończy się niepowodzeniem ( passwd root ) niby zmienia w terminalu ale faktycznie się nie zmienia. Jasność po restarcie pracuje
Odpowiedz
#10
0
System bez hasła opisywał @magnus: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...0#pid10990

BTW... "długie" hasło musi mieć, zdaję się, co najmniej 4 znaki...

Może się przyda: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=301502
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości