Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie partycje dla systemu 250GB i Home 250GB?
#1
Question 
0
Proszę o poradę.

2 dyski SSD 250 GB
Na jednym dysku Home
Na drugim dysku system ( jakie zalecacie ustawić tu partycje?)
Odpowiedz
#2
0
Na system bez /home wystarczy 50 GB. Reszta dysku na oddzielną partycję /home (moim zdaniem mało przydatną). Na drugim dysku partycja z danymi.
Odpowiedz
#3
0
(03-02-2022, 20:14)nigraS napisał(a): Proszę o poradę.

2 dyski SSD 250 GB
Na jednym dysku Home
Na drugim dysku system ( jakie zalecacie ustawić tu partycje?)
Ja bym zrobił na system 50gbGB a reszta tego dysku na home a drugi dysk możesz mieć np w NTFS ale to zależy co tam chcesz mieć. 

Albo zrób jeden dysk na system a drugi na dane ale nie home.
Odpowiedz
#4
0
(04-02-2022, 02:12)gerwazy87 napisał(a): Albo zrób jeden dysk na system a drugi na dane ale nie home.

dlaczego nie na home?

Myślałem by właśnie jeden dysk był tylko na system, a na drugim trzymać dane z home
(bo to chyba na /home trzymane są dane z ustawień programów)
Odpowiedz
#5
0
Zmarnujesz ok. 220 GB przestrzeni dyskowej.
Nie wiem co chcesz instalować w systemie, ale zapełnienie systemem" 250 GB wymaga "nieco" wysiłku.
Jeśli używasz jakiś czas Minta powinieneś wiedzieć ile GB "pi razy drzwi" zajmuje system. Odkąd używam Linuksa nie udało mi się zapełnić 50 GB danych systemem (czyli: programami oraz systemem jako takim). Często instaluję programy, bo ktoś ma na forum problem mimo, że ja tego programu nie potrzebuję.

Ujmę to tak: rób jak chcesz.To twój SSD i możesz z nim zrobić, co zechcesz.
Odpowiedz
#6
0
(04-02-2022, 21:25)nigraS napisał(a):
(04-02-2022, 02:12)gerwazy87 napisał(a): Albo zrób jeden dysk na system a drugi na dane ale nie home.

dlaczego nie na home?

Myślałem by właśnie jeden dysk był tylko na system, a na drugim trzymać dane z home
(bo to chyba na /home trzymane są dane z ustawień programów)

To zależy jaką masz wizję ja mam u siebie tak że na jednym dysku mam tylko partycje z systemem a drugi dysk mam w NTFS na którym trzymam dokumenty filmy i bzdety. Montuję go gdy go potrzebuję natomiast na dysku z systemem w przestrzeni home nie mam prawie nic jedynie zawartość pulpitu i muzykę. Jest to specyficzna konfiguracja bo gdy chce wgrac nowa wersje systemu to mam bardzo mało danych do przeniesienia na dysk NTFS bo głównie używam do internetu komputera.

Zrób jak chcesz z czasem sam dojdziesz do tego co najbardziej ci odpowiada
Odpowiedz
#7
0
Mam w sumie 3 dyski SSD.
Na jednym jest Windows, na drugim myślałem by dać Minta, a na trzeci /home

Czy może zatem pierwszy dysk z Windowsem podzielić i przeznaczyć 50 GB na system Minta, a na drugi dysk dać /home?
Zależy mi, aby /home było na oddzielnym dysku, ponieważ już raz wszystko straciłem gdy dysk z systemem padł.
Odpowiedz
#8
0
Jeśli to stare SSD, to /home na osobnym dysku ma rzeczywiście sens.
Wykroić z Windows 50GB, sformatować partycję na ext4 i postawić na tym Minta - to jest racjonalne Smile
Z drugiej strony, jakiś zewnętrzny nośnik talerzowy i co jakiś czas backup wrażliwych danych...
Odpowiedz
#9
0
Czy stary to nie wiem. Jest to PNY CS900.

Dodano po pewnym czasie:
Dysk talerzowy jest lepszy od SSD?
Odpowiedz
#10
0
(05-02-2022, 13:45)nigraS napisał(a): Zależy mi, aby /home było na oddzielnym dysku, ponieważ już raz wszystko straciłem gdy dysk z systemem padł.

Nie ma gwarancji że tym razem nie padnie dysk z /home.
Jeżeli zrobisz tak jak pisałem to można tak ustawić Timeshift że będzie robił kopie systemu i plików osobistych na trzecim dysku z danymi.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości