Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Timeshift - kilka pytań od świeżaka.
#1
0
Wczoraj dowiedziałem się o programie Timeshift. Nieco o nim poczytałem i jest świetny .

Ale mam pytania na które odpowiedzi nie znalazłem:

  1. Czy program informuje o kończącym się miejscu na dysku gdzie trzymana jest kopią?
  2. Czy program nadpisuje tylko zmodyfikowane pliki, czy nadpisuje wszystko?
  3. Czy program zrobi również kopię plików Windowsa oddzielając kopię od Linuxa?
  4. Czy można ustawić aby kopia była tworzona przy zamykaniu systemu? Czytałem że może być tworzona przy otwieraniu i w trakcie pracy, ale informacji co do tworzenia przy wyłączaniu nie widziałem .
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Timeshift - kilka pytań od świeżaka.1. Nie, ale jak migawki zapełnią ci cały dysk to możesz mieć problem z uruchomieniem systemu. 
https://github.com/teejee2008/timeshift/issues/332

2.Teoretycznie możesz zmusić timeshift do tworzenia kopi zapasowych katalogu /home lub innego ale stanowczo odradzam tego, bo wszystkie zmodyfikowane pliki zostaną nadpisane. (Dot. plików o tej samej nazwie i rozszerzeniu) Timeshift nie jest zaprojektowany do robienia kopii zapasowych tylko do przywracania systemu, czyli przywraca katalogi takie jak /boot /etc.

3. Jednak tak jak Magnus powiedział Timeshift nie obsługuje NTFS, więc nie można zrobić kopii zapasowej partycji z Windowsem. (Zapomniałem przecież, że Linux i Windows to nie to samo.)

4.Raczej nie, musiałbyś stworzyć swój xfce-panel, czy mate-panel i tam zamieścić polecenie zrobienia migawki, oraz pętlę warunkową zawierającą sygnał zwrotny od programu timeshift, jeżeli migawka została utworzona pomyślnie, wyłącz komputer, jeżeli nie wyświetl komunikat.

Więcej informacji:
https://github.com/teejee2008/timeshift

Aktualizacja:

Tak jak Magnus napisał pliki, które masz w kopii zapasowej, a je zmodyfikowałeś zostaną przywrócone do stanu poprzedniego, czyli stanu, podczas którego zrobiono kopię zapasową.
Odpowiedz
#3
0
Migawka zawierająca /home przyda się w przypadku awarii dysku. Po nowej instalacji można z takiej migawki odtworzyć cały system i piki osobiste.
Podczas awarii samego systemu pliki osobiste są dostępne więc przed użyciem migawki można skopiować nowe pliki których nie ma na migawce.
Kopię plików osobistych można także utworzyć używając "Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych" albo jakiś program do synchronizacji plików.

(06-02-2022, 09:52)nigraS napisał(a): 2. Czy program nadpisuje tylko zmodyfikowane pliki, czy nadpisuje wszystko?

Tylko zmodyfikowane.

(06-02-2022, 09:52)nigraS napisał(a): 3. Czy program zrobi również kopię plików Windowsa oddzielając kopię od Linuxa?

Timeshift nie będzie działał dla Windows a partycja na której są migawki musi być sformatowana jak Mint czyli EXT4 a nie NTFS (Windows).
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości