Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Brother MFC-5440CN skaner sieciowy nie działa po LAN
#1
0
Kombajn Brother jak w opisie jest podłączony skrętką do portu lan punktu dostępowego TP-Link Archer C54. Ten Archer działa w trybie Range Extender i bierze internet z innego routera na którym jest zarezerwowany stały adres IP dla Brothera.
Podobnie jak w tym wątku
https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...er#pid7622
zainstalowałem CUPSA oraz dedykowane do tego modelu sterowniki ze strony Brother i drukarka drukuje elegancko, nawet nie ma problemów z marginesami.
Problem jest ze skanowaniem przez LAN, po kablu USB proste skanowanie działa, ale wyjątkowo wolno, szczególnie porównując z xSane, gdzie skanuje normalnie. Po kablu LAN wogóle nie widzi skanera. Generalnie jest podobnie jak w tym wątku
https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...er+brother
Różnica u mnie jest taka, że nie mam katalogu usr/lib64. Jest tylko usr/lib. Być może dlatego, że mój Mint jest 32-bitowy.
Dodatkowo jest różnica w nazwie jednego wymaganego pliku z tej porady
https://support.brother.com/g/b/faqend.a...0&ot=eu_ot
Mój model drukarki wymaga brscan2 i chodzi o plik libbrcolm2.so.1.0.1, który u mnie jest zastąpiony plikiem libbrcolm2.so.1.0.0.
Korzystałem też z tej instrukcji
https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=225
Bez powodzenia. Skaner nie jest wyszukiwany po adresie IP.
Wiem, że to już było maglowane, ale niestety u mnie skanowanie nie działa.
Jedynie co jeszcze pamiętam, to przy tym edytowaniu xev jakieś głupoty mi wyskakiwały, ale plik po zapisaniu był zmieniony, tzn. wyedytowany wg porad.
Dla celów testowania tego skanera po LAN wyłączyłem zaporę sieciową.
Bardzo proszę o pomoc, bo za dużo czasu już nad tym siedzę i teraz to mi zaczęło na tym jeszcze bardziej zależeć.
#2
0
Zacznij od przedstawienia komputera Smile
Wynik poleceniainxi -Fxz będzie odpowiedni. Wynik scanimage -L też się przyda.
Możesz na razie spróbować doinstalować airscan. W 18.3 nie ma go zainstalowanego domyślnie:
Kod:
sudo apt install -y sane-airscan

Jeśli nadal masz tam 18.3, to polecam jednak 20.3 - przy dobrych wiatrach sam znajdzie i doda ten kombajn.

Wyniki komend wraz z komendami wstaw na forum używając znaczników CODE.
#3
0
Kod:
krzysztof@krzysztof-Latitude-D410 ~ $ sudo apt install -y sane-airscan
[sudo] hasło użytkownika krzysztof:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu sane-airscan
Kod:
~ $ inxi -Fxz
System:    Host: krzysztof-Latitude-D410 Kernel: 4.10.0-38-generic i686 (32 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: Cinnamon 3.6.7 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.3)
           Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Machine:   System: Acer product: TravelMate 4220
           Mobo: Acer model: Bodensee2 Bios: Acer v: v0.3122 date: 06/23/06
CPU:       Dual core Intel T2300 (-MCP-) cache: 2048 KB
           flags: (nx pae sse sse2 sse3) bmips: 6667
           clock speeds: max: 1667 MHz 1: 1667 MHz 2: 1667 MHz
Graphics:  Card: Intel Mobile 945GM/GMS 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: [email protected]
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel 945GM x86/MMX/SSE2
           GLX Version: 1.4 Mesa 18.0.5 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card Intel NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.10.0-38-generic
Network:   Card-1: Ralink RT2790 Wireless 802.11n 1T/2R PCIe
           driver: rt2800pci v: 2.3.0 bus-ID: 02:00.0
           IF: wlp2s0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter
           driver: 8139too v: 0.9.28 port: 2000 bus-ID: 0a:00.0
           IF: enp10s0 state: unknown speed: 100 Mbps duplex: full
           mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 110.8GB (12.3% used)
           ID-1: /dev/sda model: HTS541080G9AT00 size: 80.0GB temp: 33C
           ID-2: USB /dev/sdb model: Ultra_USB_3.0 size: 30.8GB temp: 0C
Partition: ID-1: / size: 15G used: 6.5G (46%) fs: ext4 dev: /dev/sdb6
           ID-2: /home size: 12G used: 4.5G (43%) fs: ext4 dev: /dev/sdb1
           ID-3: swap-1 size: 2.05GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sdb5
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 56.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 184 Uptime: 4:06 Memory: 1053.5/3017.5MB
           Init: systemd runlevel: 5 Gcc sys: 5.4.0
           Client: Shell (bash 4.3.481) inxi: 2.2.35
Kod:
~ $ scanimage -L

No scanners were identified. If you were expecting something different,
check that the scanner is plugged in, turned on and detected by the
sane-find-scanner tool (if appropriate). Please read the documentation
which came with this software (README, FAQ, manpages).
Ale czy 20.3 działa na starym laptopie w architektrze 32 bitowej?
#4
0
20.3 nie będzie działał na CPU 32bit.
Ostatnia wersja Minta 32bit to 19.3.
#5
0
No właśnie... 32 Bity odchodzą do lamusa.

Spróbuj pobrać te sterowniki - dla architektury 32: https://support.brother.com/g/b/download...all&os=128
Instalacja wg tego schematu: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...50#pid8850 przy czym ściągnij (6 plików):
Driver Install Tool
LPR printer driver (deb package)
CUPSwrapper printer driver (deb package)
Scanner driver 32bit (deb package)
Scan-key-tool 32bit (deb package)
Scanner Setting file (deb package)
PC-FAX driver (deb package)
Przy pytaniu o sposób połączenia wybierz wskazanie IP i instalatorowi wskaż IP drukarki. Moja ma nomen omen IP = 192.168.1.105 (DCP-J105).
#6
0
Kod:
Spróbuj pobrać te sterowniki - dla architektury 32: https://support.brother.com/g/b/download...all&os=128
Przy pobieraniu ze strony Brothera nie ma wyboru architektury systemu.
Sorki. Jest wybór przy sterownikach skanera.
Kod:
Instalacja wg tego schematu: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...50#pid8850 przy czym ściągnij (6 plików):
Ściągam, ale przecież jak pierwszy uruchomię Driver Install Tool to i tak mi sam ściągnie sterowniki. Przecież w trakcie instalacji się będzie o to pytał. No może pc-fax nie zainstaluje. Dobra, zobaczymy co będzie. Zakładam, że mi nadpisze wcześniej zainstalowane sterowniki.

Dodano po pewnym czasie:
Ok. Uruchomiłem Driver Install Tool i sam mi pościągał lpr-a, cupsa, skaner i skaner key drajwer. Nie wiem, czy nadpisał, czy nie, ale skaner ożył. Big Grin
Na xSane skanuje normalnie, natomiast na Prostym Skanowaniu skaner zaczyna skanować, ale odpuściłem po dwóch minutach, bo może zeskanował z 5% strony.
Nie wiem, jak mam zainstalować jeszcze te ściągnięte wcześniej: Scanner Setting file (deb package) oraz PC-FAX driver (deb package).
#7
0
Installer nie dociąga sterowników (EDIT: dociąga zależności - cała masa paczek nota bene), tylko instaluje odpowiednie paczki z tych, które znajdują się w ściągniętych debach (dlatego pisałem, żeby wszystkie pliki ściągnąć i rozpakować do tego samego katalogu). Potem należy na prawach admina uruchomić installer, który jest skryptem.
Cytat:Przy pobieraniu ze strony Brothera nie ma wyboru architektury systemu.
[Obrazek: Flt8l3ll.png]
Serio?
Weź zobacz, czy w prostym skanowaniu nie masz ustawionego jakiegoś dpi z kosmosu. Może dlatego skanuje tak wolno?

Podsumowując: zrób porządnie, krok po kroku instalację tak (muszę napisać ten poradnik, bo ten ze starego forum przepadł):
Utwórz sobie katalog, np. na Pulpicie o nazwie "brother", przenieś do niego wszystkie ściągnięte (ww. - 6 szt.) pliki i klikając PPM każdy z menu wybierz "Rozpakuj tutaj". Kliknij PPM installer i we właściwościach ustaw "wykonanie".
Plik "linux-brprinter-installer-2.2.3-1" przeciągnij na otwarte okno terminala (pojawi się ścieżka do pliku), przejedź strzałką na początek linii i dopisz "sudo" i spację.
Mato wyglądać Pi razy drzwi tak:
Kod:
sudo '/home/jw/Pulpit/linux-brprinter-installer-2.2.3-1'
te apostrofy są ważne - niech zostaną.
Enter, podaj hasło. Jeśli zapyta co zrobić kliknij uruchom w terminalu. Podaj model drukarki "MFC-5440CN" i postępuj zgodnie z tym, co instalator wyświetla. Na koniec wybierz sposób połączenia (IP) i podaj IP. Powinno zadziałać. Jakby coś... to mam jeszcze jakieś pomysły Smile
Powodzenia.
#8
0
Tak, jak napisałem wcześniej skaner ożył i jest gites
Cytat:Serio?
Sorki. Jest wybór przy sterownikach skanera.
Cytat:Weź zobacz, czy w prostym skanowaniu nie masz ustawionego jakiegoś dpi z kosmosu. Może dlatego skanuje tak wolno?
Właśnie wpadłem na ten sam pomysł, sprawdziłem preferencje w programie Proste Skanowanie, poprawiłem i skanuje już normalnie. Przy okazji przeglądnąłem obsługę xSane i mam teraz dwa fajne programy do skanowania, które można używać zamiennie.
Wszystkie pliki (nawiasem mówiąc jest ich 7, a nie 6) miałem ściągnięte do jednego katalogu na pulpicie, z którego uruchomiłem instalera.
Nie wiem, jak mam zainstalować jeszcze te ściągnięte wcześniej: Scanner Setting file (deb package) oraz PC-FAX driver (deb package).
PC-FAX driver sobie odpuszczę, ale wersja tego "udev rule", cokolwiek to jest to mam inną, niż ta ściągnięta ze strony Brothera.
Także jeszcze bym tylko prosił, jaką komendę mam wpisać w terminalu, żeby to zaktualizować.
AAAAA.... jeszcze niestety trzeba po wszystkim edytować dwa pliki, w których zmienia się rozmiar papieru na A4, bo na dzień dobry po instalacji sterowników ucina 2-3 linijki tekstu od góry, chociaż w ustawieniach drukarki w systemie mamy domyślnie ustawione formaty papieru na A4. Zrobiłem to wg instrukcji z filmu na youtube:

Dodatkowo u mnie te pliki były w innym miejscu - także takie kwiatki do końca.
#9
0
Tych sterowników się nie aktualizuje Smile
Działa, to nie ruszaj - taka tam Miętowa zasada Big Grin

Opisz jeszcze w jakich plikach dokonywałeś zmian. Podaj ścieżkę do nich i ich nazwy, to oznaczymy wątek jako rozwiązany... bo na moje krzywe oko tak to wygląda.

Edit:
Gościu gmera w terminalu, kiedy można to wyklikać w 10 sekund Smile
[Obrazek: yyBXeZy.png]

Rzecz w tym, że faktycznie terminal, to potężne narzędzie, ale czasem używanie go, to armata na muchę. Odstręcza nowych użytkowników Linuksa (użytkownicy Windows straszą dzieci terminalem ;D). Czasem wygodniej jest coś wyklikać... nie znasz dokładnie ścieżki, to łatwiej ją wyklikać... potem wystarczy katalog, w którym "musimy mieć roota" kliknąć PPM i wybrać z menu "Otwórz jako administrator". Używanie "sudo su" też uważam za przerost formy nad treścią w takim przypadku. Ale... chwała mu za chęć pokazania, że się da.
Ja zazwyczaj czepiam się pierdół Wink
#10
Thumbs Up 
0
Tetryku Rolleyes . U ciebie w zrzucie ekranu widać plik ImagingArea. Ja natomiast edytowałem te pliki, które gość pokazywał na filmie, czyli odpowiednio:
brMFC5440CNfunc
brMFC5440CNrc
Jednak w moim przypadku były one w następującym katalogu: usr/local/Brother/inf/
Niestety dla większości jest to niezrozumiałe i ja się temu nie dziwię, że świeżo po instalacji drukarki i ustawieniu jej parametrów wydruku - tnie tekst. Mówiąc wprost, drukarka nie spełnia swojej funkcji, źle drukuje. Tak nie powinno być.
Ja jestem cierpliwy, więc sobie wszystko jakoś ogarnąłem, ale większość się podda po trzeciej próbie.
P.S.: Jeszcze napiszę tylko tyle, że tego Minta 18.3 mam od kilku lat (może pięciu) na zwykłym pendrivie 32GB i go przekładam między różnymi kompami. System był kompilowany na starym Dellu jedno procesorowym, a teraz mam go wpiętego w Acera z procesorem Intel Core Duo. Nigdy mi się nie wysypał, a na Firefoksie mam non stop otwarte ok. 20-stu kart i hula spoko. I to właśnie unaocznia jego przewagę nad Windą przy standardowym użytkowaniu. Mam jeszcze drugiego Minta 20.3 na karcie microSD 64GB w odblokowanym Chromebooku Lenovo (dual boot). Tam też będę instalował drukarkę Brothera, ale to później, bo mi się jeszcze coś zawiesza taczpad, więc najpierw muszę to rozkminić. Może nawet zrobię osobny wątek. Ten uważam za zamknięty. Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam z Krakowa.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości