Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux Mint - porównanie wersji pod kątem stabilności i szybkości
#1
0
Wreszcie powstał system z nowszymi wersjami kernela i Libre Office'a. Testowałem długo wszystkie wersje Minta i wbrew powtarzanym stereotypom, najbardziej stabilną wersją jest obecnie Cinnamon, może dlatego że jest najbardziej popularny, a więc też dopracowany. Jeśli chodzi o pobór zasobów, to Xfce pobiera około 500 MB, a Mate około 300 MB RAM mniej od Cinnamona. Najszybszy jest Mate ale różnice nie są duże. Dla komputera z 4 GB RAM lub więcej zdecydowanie polecam Cinnamona.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#2
0
To, że na twojej maszynie cinnamon jest najstabilniejszy, a mate najszybszy, nie musi mieć odniesienia do przekroju całej społeczności.
Odpowiedz
#3
0
Testy dotyczą dwóch zupełnie różnych, starszych komputerów (stacjonarny i laptop) z dyskami HDD. Wydaje mi się, że powtarzana od lat regułka, nie już aktualna.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#4
0
(02-08-2022, 14:49)dedito napisał(a): To, że na twojej maszynie cinnamon jest najstabilniejszy, a mate najszybszy, nie musi mieć odniesienia do przekroju całej społeczności.
Mam Lenovo ThinkPada z najnowszym Mint'em. Co jakiś czas (nieregularnie - tygodnie, czasem parę miesięcy) mam zawieszenie albo samoczynne wyłączenie. Rozważam inną dystrybucję. Proszę o wskazówki: co sprawdzić w Mint i naprawić albo co innego zainstalować. Chodzi bardziej o stabilność niż szybkość. Na poprzednim HP Pavilion 17" problem nie występował.
Odpowiedz
#5
0
Zanim odpowie Dedito, radziłbym zacząć od zmiany kernela na starszy lub nowszy oraz proponuję wyłączenie zbędnych usług. Ja wyłączyłem:
ModemManager.service
NetworkManager-wait-online.service
zamaskowanie systemd-udev-settle.service
Wyłączyłem też automatyczne sprawdzanie systemu plików, które ręcznie sprawdzam czasami: klik.
System śmiga i jest stabilny.

Możesz także zmienić środowisko Minta z Cinnamona na Mate lub Xfce.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#6
0
(24-01-2023, 14:17)omkar napisał(a): Możesz także zmienić Minta na Mate lub Xfce.

Że jak? Huh  Mint to system, a Mate czy XFCE to środowiska graficzne działające pod tym systemem.
Chyba że chodziło Ci zmianę Cinnamona na Mate lub XFCE...
Życzyłbym sobie, by mnie otaczali
Ludzie otyli, przyczesani gładko,
Po których widać, że zdrowo śpią w nocy.
Spójrz na Kasjusza: chudy, jakby głodny;
Zbyt wiele myśli; tacy najgroźniejsi.



Odpowiedz
#7
0
"zacząć od zmiany kernela na starszy lub nowszy "
- aktualizuję kernel co kilka miesięcy zgodnie z ponagleniem systemu.
Nie widzę wpływu kernela na powtrazający się problem "zwiechy".
Czy coś powinno być w logach po takim wypadku?
Odpowiedz
#8
0
Tak, powinien być jakiś ślad w logach.
Jeżeli problem jest stricte systemowy/softwarowy, a nie np. sprzętowy to powinno się to dać rozwiązać.
Kwestia diagnozy.
Na początek jeśli chcesz rozwiązać problem, to proponuję założyć nowy wątek zgodnie z zasadami forum, bo piszesz nie w swoim.
Odpowiedz
#9
0
(24-01-2023, 15:43)ontos napisał(a):
(24-01-2023, 14:17)omkar napisał(a): Możesz także zmienić Minta na Mate lub Xfce.

Że jak? Huh  Mint to system, a Mate czy XFCE to środowiska graficzne działające pod tym systemem.
Chyba że chodziło Ci zmianę Cinnamona na Mate lub XFCE...

Tak o to mi chodziło. Jeśli analiza logów nie pomoże, to zmiana środowiska powinna pomóc.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości