Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problemy z bluetooth i klawiaturą. Linux Mint 21
#1
0
Witam.

Zainstalowałem system na najnowszym laptopie (Asus ZenBook 13 OLED) z Ryzen 5 najnowszego mint 21 i zaczęły się pierwsze problemy. Instalator i wersja LIVE działały prawidłowo. Po instalacji nie działała klawiatura, ale zrobiłem aktualizację i wszystko zaczęło śmigać aż miło. Do pierwszego restartu. Zauważyłem dwa problemy, które całkowicie wykluczają używanie systemu:

1) Problemy z bluetooth. Otóż, są spore problemy ze sparowaniem urządzeń. Udaje się je sparować po kilku- kilkunastu próbach. Po restarcie całą operacje trzeba powtórzyć. 
2) Niemałe problemy są też z klawiaturą. Ta raz działa, a raz nie. Jak juz uruchomi się bez działającej klawiatury w żaden sposób nie można z zmusić jej do działania. Natomiast jak już uruchomi się z działającą klawiaturą zazwyczaj nie ma z nią większych problemów. 

Przy czym na najnowszym ubuntu 22.04 LTS komputer działa prawidłowo (no, może niewielkie problemy z klawiaturą też są, ale tyczą się raczej funkcji dodatkowych - nie można ich wyłączyć). W czym może być problem z takim działaniem urządzenia, oraz czy jest jakaś możliwość naprawienia w/w problemów?

Pozdrawiam.
Jakub M
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Problemy z Linux Mint 21
1. Sprawdź czy nie są czasem dostępne dodatkowe sterowniki poprzez aplet menadżer sterowników

2. Poprzez menadżera aktualizacji spróbuj zainstalować jakieś nowsze jądro systemu. Jeżeli ten laptop jest nowością na rynku, mogą przez jakiś czas być pewne problemy. W menadżerze aktualizacji kliknij widok / jądra systemu i poszukaj czegoś nowszego. Kiedyś kiedy nabyłem nowego laptopa, także miałem problemy tyle, że z karta grafiki. Wrzucenie nowszego jądra rozwiązywało problem.

Po wbiciu w konsoli poniższego polecenia uzyskasz informację o aktualnie używanym jądrze. 
Kod:
uname -r

Pozostaje jeszcze kwestia aktualności pakietu linux-firmware.
Odpowiedz
#3
0
(05-08-2022, 11:01)kruger84 napisał(a): 1. Sprawdź czy nie są czasem dostępne dodatkowe sterowniki poprzez aplet menadżer sterowników

2. Poprzez menadżera aktualizacji spróbuj zainstalować jakieś nowsze jądro systemu. Jeżeli ten laptop jest nowością na rynku, mogą przez jakiś czas być pewne problemy. W menadżerze aktualizacji kliknij widok / jądra systemu i poszukaj czegoś nowszego. Kiedyś kiedy nabyłem nowego laptopa, także miałem problemy tyle, że z karta grafiki. Wrzucenie nowszego jądra rozwiązywało problem.

Na problemy z klawiatura pomogło zainstalowanie starszego jądra (5.15.0-41). Uruchomienie minta z najnowszym jądrem powoduje te same problemy co były. Czasowo wyłączyłem jego aktualizację. Za jakiś czas spróbuję ponownie. 

Problem z blootutch się za to zmienił. Teraz urządzenie łączy się z innymi urządzeniami, ale tylko do restartu komputera. Po tej operacji znowu trzeba wszystko podłączać jeszcze raz. Aczkolwiek łączy bez problemów. Byż może jakaś kolejna aktualizacja pakietu blueman pomoże.

Dodano po pewnym czasie:
(05-08-2022, 11:01)kruger84 napisał(a): 1. Sprawdź czy nie są czasem dostępne dodatkowe sterowniki poprzez aplet menadżer sterowników

2. Poprzez menadżera aktualizacji spróbuj zainstalować jakieś nowsze jądro systemu. Jeżeli ten laptop jest nowością na rynku, mogą przez jakiś czas być pewne problemy. W menadżerze aktualizacji kliknij widok / jądra systemu i poszukaj czegoś nowszego. Kiedyś kiedy nabyłem nowego laptopa, także miałem problemy tyle, że z karta grafiki. Wrzucenie nowszego jądra rozwiązywało problem.

No i po kilku uruchomieniach problem powrócił. Mimo iż jądro jest starsze i działało na nim prawidłowo. Klawiatura raz działa, a raz nie... bluetooth co prawda łączy się nieco szybciej, ale też nie za pierwszym razem (wymaga kilku prób) i nie zachowuje ustawień. Sad O dziwo, po uruchomieniu wyskakuje kilka komunikatów pod rząd "podłączono/odłączono urządzenie". Po kilku takich komunikatach dopiero można próbować podłączyć ponownie wszystkie urządzenia. Komunikat dotyczy wszystkich sparowanych wcześniej urządzeń...

Dodano po pewnym czasie:
https://drive.google.com/file/d/16eW8EuK...sp=sharing

Zastanawia mnie jeszcze podczas uruchamiania błąd, który się pokazuje. Może przez niego są te błądy:



[    0.292497] ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol [\_SB.PCIO.GPP1.W
LAN], AE_NOT_FOUND (20210730/dswload2-162)
[    0.292510] ACPI Error: AE_NOT_FOUND, Dusing name lookup/catalog (20210730/ps
object-220)



Czy może on powodować jakieś błędy i co on w zasadzie oznacza? Można go jakoś naprawić, jesli ma on jakiś poważny wpływ na działanie systemu?
Odpowiedz
#4
0
Proszę podać informacje o konfiguracji sprzętowej/programowej w postaci wyniku polecenia inxi -Fxz (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Podając wyniki komend bądź logi proszę używać znaczników - CODE (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Więcej zasad, które należy stosować znajdziesz w Zasadach forum

Stosując zasady pomagasz Sobie i Nam bo:
- My nie musimy zajmować się redagowaniem postów, przypominaniem o przestrzeganiu zasad, zbieraniem wystarczającej ilości informacji do udzielenia merytorycznej pomocy.
- Ty masz większe szanse na szybkie otrzymanie merytorycznej odpowiedzi.


EDIT:
W kwestii błędu ACPI - do poczytania: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=324418
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości