Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane błąd EFI\Ubuntu nieprawidłowe parametry
#1
0
Witam. 
Chciałbym pozbyć się/naprawić komunikat z błędem, który pojawia mi się po uruchomieniu mojego laptopa Dell Latitude 3350 i3-5005U/8GB/128GB Intel HD Graphics, na którym zainstalowałem Linuxa Mint 21(przed nim miałem SparkyLinux i wszystko było OK).
Koniec końców Mint i tak się uruchamia, ale mnie irytuje ten błąd.
Po uruchomieniu wyświetla się oczywiście logo DELL, potem na kilka sekund komunikat taki jak na załączonym obrazku, następnie resetuje się, wyświetla znowu logo DELL i dopiero ładuje Minta(bez menu GRUB co mnie dziwi).
[Obrazek: 5jD78fOl.jpg]
Może to przez brak plików grubx64.efi lub shimx64.efi?
Gdzieś w internecie znalazłem że jeden z tych plików powinien być w lokalizacji 
/sys/firmware/efi/EFI/Ubuntu/ lecz u mnie z tej ścieżki brakuje /EFI/Ubuntu/ oraz jednego z tych plików oczywiście. Nie wiem czy to nie jest problemem, ale jeśli tak, to jak i skąd wziąć te pliki? 
Próbowałem instalować Minta ustawiając w Biosie zarówno UEFI, jak i Legacy, z marnym skutkiem, po czym wróciłem do ustawień domyślnych byle żeby uruchomić Minta. Przy samym UEFI jak się nie mylę bios wyświetlał błąd,że nie może znaleźć dysku z którego ma bootować system, na Legacy lub UEFI+Legacy już tego błędu nie było(nie licząc komunikatu z obrazka). Minta instalowałem z pendriva którego przygotowałem sobie przy pomocy programu Ventoy.

Jeśli coś mi umknęło jeśli chodzi o zasady dodawania postów to bardzo dziękuję za wszelką krytykę.
#2
0
Patrząc po opisie -> wydaje mi się, że na dysku startowym nie masz partycji EFI sformatowanej na fat32, na co wskazywałby tekstu odnośnie dysku startowego w UEFI, a działaniem Legacy (które jest okrojone).
Odnośnie braku plików efi -> w repo minta jest boot-repair (domyślnie zainstalowany na live, ale równie dobrze można zainstalować na "zwykłym"), powinien sobie poradzić z takim problemem.
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
#3
0
Odpaliłem boot-repair i oto wynik jego działania:
[Obrazek: ZwIlSkGl.png]
Mam gdzieś przepisać ścieżkę do shimx64.efi, podaną na załączonym zdjęciu? Menu grub się pokazało, ale błąd również nadal się wyświetla.
#4
0
A nie łatwiej i bez kombinacji alpejskich przeinstalować system w trybie Legacy? Tylko... na rany z kaktusa, instaluj w tym samym trybie. Czyli uruchom Live z pena NIE w trybie UEFI.
Korzystając z Minta możesz użyć jego narzędzia do tworzenia bootowalnych pendrivów.

PS I jeszcze jedno pytanie: czy 21 ma coś czego nie ma 20.3? Jakieś super funkcje?
Początkowa faza po wydaniu nowej wersji systemu to zawsze jedno wielkie łatanie. Jest sens się męczyć?
#5
0
Wcześniej jak instalowałem to musiałem właśnie Legacy włączyć. Bo mi pendriva nie wykrywało na UEFI
#6
1
Better response on post RE: błąd EFI\Ubuntu nieprawidłowe parametry@zenith zobacz jeszcze czy na stronie Della nie ma jakiegoś dodatkowego wsparcia. Twój laptop nie jest mocno stary (i3-5 weszło w 2015r.), a firma daje długie wsparcie do produktów -> może potrzebna jest jakaś aktualizacja.
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
#7
1
Better response on post RE: błąd EFI\Ubuntu nieprawidłowe parametrySkoro instalowałeś w trybie Legacy, to ten tryb powinien być ustawiony w BIOS na stałe.
Mam Della E5430, tak mam ustawione i gra Smile Bootloader -> Windows.
Ale... 20.3 - w miarę dopracowany, na pewno lepiej niż nówka 21. Być może problem leży w ustawieniu BIOS, lub w samym obrazie na penie.
Spróbuj nagrać systemowym miętowym "mintstickiem" (bo tak się toto nazywa) obraz 20.3 i zainstaluj system ponownie.
Taka moja rada z autopsji. Masz dość wiekowy komputer (zdaje się, że moja małżonka takiego używa. System oczywiście Mint Smile) i 20.3 będzie OK.
#8
0
Spróbowałem ponownie zapisać obraz minta na pendrivie. Tym razem pobierając obraz systemu od nowa, zwróciłem uwagę na serwery skąd można pobrać. Pobrałem teraz z serwera ICM - University of Warsaw, oraz ustawiłem ponownie ustawienia domyślne w biosie. Wychodzi na to że wcześniejszy obraz systemu źle się musiał zapisać na pendrivie, albo może był uszkodzony, lub bios mi psikusa zrobił, lub może jedno wpływało na drugie. Bios ustawiałem wcześniej na wszystkie możliwe sposoby, nawet z kartką w ręku, spisując wszystkie kombinacje. W sumie jedynie grub mi się nie wyświetla teraz znowu, ale w zasadzie nie potrzebuje go, bo nie planuje instalacji innego systemu obok minta.
Temat mogę uznać za zamknięty. Tylko nie wiem czy ja muszę zamknąć(nie wiem tylko gdzie).
#9
0
Jeżeli masz zainstalowany tylko jeden system to menu Grub nie wyświetla się. Trzeba je wywołać klawiszem Shift albo Esc.

Oznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości