Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Długi start świeżo zainstalowanego minta .
#1
Question 
0
Wczoraj na swoim starym blaszaku zainstalowałem najnowszego minta .
System dluugo się uruchamia , najdłużej stoi na pierwszej i ostatniej linijce widocznych na dołączonej fotce .
[Obrazek: 94143a008c21.jpg]

Mój pecet ma tylko 2 GB RAM-u   , ale chyba nie to jest przyczyną  , że najnowszy mint tak długo na nim startuje .
Windows 10 zainstalowane obok minta uruchamia się znacznie szybciej .
Co więc powinienem zmienić w ustawieniach minta ,
by szybciej się on uruchamiał ?
Odpowiedz
#2
0
Hmm, 2 GiB RAMu. Teoretycznie to mniej niż minimalne. Lecimy dalej - Windows 10 z tego co pamiętam ma fast startup, który powoduje, że część rzeczy uruchamia się później. Kilka rzeczy, które możesz zrobić bezkosztowo i bezpiecznie:
  • masz dysk HDD i partycje na ext4? sprawdź dysk -> dane SMART, test odnośnie szybkości (może zainstalowałeś system na "luce" dysku -> Poradnik eksperta)
  • jaki wybrałeś wygląd (Cinnamon, Mate, Xfce)? -> masz mało RAMu, więc do płynnego działania teoretycznie najlepszy powinien być Xfce.
  • te wpisy odnośnie cx24123 -> poszukaj sterowników, najpierw przez systemowe opcje, jak nie zadziała to trzeba poszukać w archiwach (kilka wyników z google wskazuje, że to jakiś stary problem z DVB-T w okolicach 2010-2012 roku),
  • inne rzeczy - zobacz czy w logach systemowych są jakieś inne wpisy o randze ważne oprócz tych tu widocznych - mogą pomóc,
  • możesz spróbować też ograniczyć liczbę rzeczy na autostarcie,
  • możesz pobawić się w czyszczenie systemu - dystrybucja jest z preinstalowanymi aplikacjami (a jest ich trochę), jeśli ich nie będziesz potrzebował, to po co mają ci zaśmiecać komputer Wink
Bardziej ekstremalne:
  • wyłączenie dhcp (musisz wtedy samemu ustalić dostęp dostęp do neta)
  • zmiana z ekranu logowania na konsolę (kiedyś używałem, potrafiło trochę pomóc)
  • odchudzenie jądra o rzeczy, których na pewno nie będziesz używać (w linux z automatu masz jądro monolityczne w wersji generic, która działa na wielu urządzeniach, ale związane jest to z istnieniem tysiąca ifów i nadmiaru w stosunku do tego co potrzebujesz). Podejrzewam, że jeśli masz stacjonarkę, to sterowniki wifi nie są ci potrzebne. Niestety jest przy tym trochę roboty, bo ze względu na monolit musisz zrobić sobie własny kernel.
  • rozruch równoległy (nigdy tego nie używałem, więc nie wiem ile w tym prawdy)
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#3
0
Jeszcze bardziej ekstremalne: możesz poeksperymentować z systemem przeznaczonym do starszych komputerów, np. Antix. On ma sysVinit zamiast systemd i naprawdę niewielkie wymagania (ostatnio stawiałem go na naprawdę antycznym laptopie).
Życzyłbym sobie, by mnie otaczali
Ludzie otyli, przyczesani gładko,
Po których widać, że zdrowo śpią w nocy.
Spójrz na Kasjusza: chudy, jakby głodny;
Zbyt wiele myśli; tacy najgroźniejsi.



Odpowiedz
#4
Tongue 
0
Dzięki za poradę , zaraz ściągnę ten antix i przetestuję .
Na dwuletnim laptopie o takich parametrach ;

Cytat:darek@darek-HP-Laptop-15-db1xxx:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Root Complex
00:00.2 IOMMU: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 IOMMU
00:01.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 00h-1fh) PCIe Dummy Host Bridge
00:01.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 PCIe GPP Bridge [6:0]
00:01.3 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 PCIe GPP Bridge [6:0]
00:01.5 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 PCIe GPP Bridge [6:0]
00:08.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 00h-1fh) PCIe Dummy Host Bridge
00:08.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Internal PCIe GPP Bridge 0 to Bus A
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 61)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 51)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 5
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 6
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2 Device 24: Function 7
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 15)
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
03:00.0 Non-Volatile memory controller: Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller 980
04:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Picasso/Raven 2 [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] (rev c2)
04:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Raven/Raven2/Fenghuang HDMI/DP Audio Controller
04:00.2 Encryption controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) Platform Security Processor
04:00.3 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven USB 3.1
04:00.4 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven USB 3.1
04:00.5 Multimedia controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2/FireFlight/Renoir Audio Processor
04:00.6 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) HD Audio Controller
darek@darek-HP-Laptop-15-db1xxx:~$
Na tym sprzęcie mint uruchamia się szybko i spraswnie , podobnie jak będące obok niego windows 11 Smile
Pojawił się jednak problem z mi ten na laptopie :
Po wybraniu " Uruchom ponownie" - nic się nie dzieje....
Odpowiedz
#5
0
Uruchomić ponownie można system komendą: sudo reboot. Jeśli coś terminal pokaże, może to być pomocne.
Kiedyś występował podobny problem, bodajże w wersji 18.3. Pomocny był wtedy parametr noresume dodany do opcji w GRUB.
Odpowiedz
#6
0
Przed chwilą dałem takie polecenie i o dziwo teraz restart lapka nastąpił bez problemów Smile
Może w aktualizacjach poś poprawili Wink
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości