Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial Instalacja VMware Workstation Player
#1
1
Better response on post Instalacja VMware Workstation PlayerSłyszałeś pewnie nie raz o wirtualnych maszynach. To bardzo przydatne narzędzie, które umożliwia uruchomienie "systemu operacyjnego wewnątrz innego systemu operacyjnego", np. możesz uruchomić Windows w Linuksie i vice versa Smile

Najczęściej polecanym i instalowanym programem do tworzenia, zarządzania i uruchamiania maszyn wirtualnych jest VirtualBox, ale jako że dobrze mieć alternatywę, ja polecam inny - VMware Workstation Player.

Ważna informacja: jest to program komercyjny, jednakże do zastosowań prywatnych (niekomercyjnych) może być użytkowany bezpłatnie i całkowicie legalnie.
Jest jedno ale - program nie jest spolszczony, a więc wszystkie operacje i ustawienia mamy w języku angielskim.

Wymagania systemowe i obsługiwane systemy (gospodarza i gościa) opisane są na ww. stronie WWW - nie będę ich tu przepisywał.

Instalator najnowszej wersji - VMware-Player-16.0.0-16894299.x86_64.bundle (wersja 64 bitowa, na dzień 16 listopada 2020 r.) pobieramy z tej strony:  https://www.vmware.com/go/getplayer-linux - uwaga! Po kliknięciu w link otworzy się strona i rozpocznie pobieranie pliku instalacjnego o rozmiarze ok. 160 MB.

Pobrany plik zapisze się najprawdopodobniej w katalogu ~/Pobrane i będzie miał nazwę: VMware-Player-16.0.0-16894299.x86_64.bundle
Aby rozpocząć instalację, administrator musi pozwolić na uruchomienie tego pliku, co robimy następująco:
- uruchamiamy program Pliki (w terminalu: nemo),
- wyświetlamy listę katalogów w katalogu domowym,
- klikamy PPM (prawym przyciskiem myszy) katalog "Pobrane" i z menu wybieramy "Otwórz jako administrator",
- podajemy hasło,
- Katalog "Pobrane" zostanie wyświetlony w trybie administratora

 [Obrazek: f0NioT2l.png]


- klikamy PPM na pliku VMware-Player-16.0.0-16894299.x86_64.bundle i z menu wybieramy "Właściwości" a następnie w zakładce "Uprawnienia" zaznaczamy "Wykonaj: zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu"; zamykamy okno.

Uruchomienie instalatora:
- Pozostając w katalogu Pobrane z podwyższonymi uprawnieniami, klikamy dwukrotnie na plik i wybieramy "Uruchom".


[Obrazek: a6wsKJpl.png]

UWAGA:
W tym momencie z pozoru nie dzieje się nic. Po chwili należy kliknąć Menu, Administracja i dalej ikonkę VMWare Player. Dopiero teraz wyświetlony zostanie instalator graficzny, który pozwoli na dokończenie instalacji programu.


Pojawią się takie oto okna, w których, rzecz jasna, aby kontynuować należy zgodzić się na zapisy licencji:
[Obrazek: hYZ5hOel.png]

[Obrazek: ABOo7xfl.png]

Jeśli chcemy, aby program aktualizował się automatycznie w kolejnym oknie wybieramy "Yes".
[Obrazek: BmsOH2Ul.png]

W kolejnym oknie pytani jesteśmy o to, czy chcemy uczestniczyć w programie udoskonalania VMWP i czy zgadzamy się na przesyłanie do producenta anonimowych danych - ja zawsze w takich przypadkach wybieram "No"
[Obrazek: EYXgUFHl.png]

Następne okno służy do wprowadzenia klucza licencyjnego (o ile ktoś go posiada). Jest to opcjonalne i jak pisałem na wstępie brak klucza oznacza wykorzystanie VMWP prywatnie. Klikamy "Next".
[Obrazek: fOR33RXl.png]

Pojawia się poniższe okienko mówiące, że program gotowy jest do zainstalowania. Klikamy "Install" i czekamy chwilę (może być dłuższa w zależności od specyfikacji komputera), aż instalator oznajmi nam zakończenie instalacji.
[Obrazek: jjmMgVEl.png]


UWAGA WSKAZÓWKA!
Do prawidłowego działania VMWP wymaga włączenia zapamiętywania przez system ostatnio używanych plików.
Aby włączyć tę opcję przechodzimy kolejno: Menu, Preferencje, Prywatność i włączamy "Zapamiętaj ostatnio używane pliki". Pozostałe opcje czasu zapamiętywania można ustawić dowolnie.


Ikonkę zainstalowanego programu znajdziemy w: Menu, Administracja pod nazwą VMware Player.



CD - tworzenie i konfiguracja maszyny wirtualnej.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości