Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kopiowanie z pendrive na pendrive
#1
0
Witam .

1.Po wpięciu dwóch pendr. do laptopa - szczegóły dotyczące systemu i laptopa w moich wątkach - , próbuję metodą uchwyć-upuść  skopiować plik z jednego pendr na drugi . Niestety system wyświetla komunikat " przygotowywanie do skopiowania pliku "  oraz pasek  przygotowywania   , który  zatrzymuje się w połowie   skali  i mimo oczekiwania  10 , 15 minut nie  przesuwa się dalej . Pliki to .jpg oraz wav . Plik 52,3 MB .
Komunikat zawiera jeszcze - Przygotowywanie do skopiowania pliku z /media/adam/ nazwa pendriva/record/voice/do/media/adam/nazwapendriva i ta sama opcja dotycząca pliku .jpg  .
Co wykonuję źle,  lub też jak prawidłowo postąpić aby kopiowanie  przebiegło poprawnie  - może inne skuteczniejsze metody istnieją o których nie mam zielonego pojęcia ?

Proszę o porady , mając na uwadze mój login  .
Dziękuję .

1 WĄTEK = 1 PROBLEM
2. W jaki sposób grupowo nadać tę samą nazwę wielu  plikom np. .jpg , do której to  grupy  system sam przyporządkuje tylko ich kolejne numery - tak jak ma to miejsce w Wind..sie  ?
Moje , amatorskie sposoby i próby kończą się tym ,że tylko jednemu plikowi - po zaznaczeniu wielu plików  i wskazaniu opcji zmień nazwę  -pozostaje możliwość zmiany jego nazwy , dla pozostałych ta możliwość zanika .
3. W jaki sposób i jakimi metodami skopiować grupę plików z pendiva na drugi pendriv jednocześnie wpiętych  do laptopa ?
#2
0
Kopiowałeś 1 -> 2. Czy możesz sprawdzić, czy zadziała metoda z rozbiciem na części, tj. kopiowanie dowolnego pliku 1 -> pośrednik (np. pulpit) i dowolnego pliku (nie musi być ten sam) pośrednik -> 2? Jeżeli nie zadziała 1 -> pośrednik to możesz być kilka problemów:
  • nie działa poprawnie dany port (wtedy warto sprawdzić, czy zadziała na innym)
  • są problemy z systemem plików (warto zrobić sprawdzenie, jeśli nie lubisz konsoli, możesz przez narzędzie Dyski)
  • to samo zrobić odnośnie pośrednik -> 2
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
#3
0
Proszę podać informacje o konfiguracji sprzętowej/programowej w postaci wyniku polecenia inxi -Fxz (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Podając wyniki komend bądź logi proszę używać znaczników - CODE (więcej szczegółów uzyskasz klikając w link)

Więcej zasad, które należy stosować znajdziesz w Zasadach forum

Stosując zasady pomagasz Sobie i Nam bo:
- My nie musimy zajmować się redagowaniem postów, przypominaniem o przestrzeganiu zasad, zbieraniem wystarczającej ilości informacji do udzielenia merytorycznej pomocy.
- Ty masz większe szanse na szybkie otrzymanie merytorycznej odpowiedzi.
#4
0
Cinamon 4.2.4 wm muffin dm light DM Distro : Linux Mint 19.2 Tina
base Ubuntu 18.04 bionic .
Terminal GNOME 3.28.1
Dell Inspiron 1300 Procesor Intel celeron M360 1x1.4 GHz Dothan

Dodano po pewnym czasie:
Czy te dane są wystarczające ?
#5
0
Wersja Minta której używasz nadaje się już tylko do muzeum... Brak wsparcia.
Sądzę że dla ciebie lepszym wyjściem będzie zainstalowanie Antix linux lub Sparky Linux.
Chodzi o wymagania sprzętowe.
Na wszelki wypadek poczekaj jeszcze na opnie fachowców.
Pozdrawiam
Blade
#6
0
Ta wersja Minta wciąż jest wspierana.
#7
0
(11-11-2022, 13:29)MichałM napisał(a): Kopiowałeś 1 -> 2. Czy możesz sprawdzić, czy zadziała metoda z rozbiciem na części, tj. kopiowanie dowolnego pliku 1 -> pośrednik (np. pulpit) i dowolnego pliku (nie musi być ten sam) pośrednik -> 2? Jeżeli nie zadziała 1 -> pośrednik to możesz być kilka problemów:
  • nie działa poprawnie dany port (wtedy warto sprawdzić, czy zadziała na innym)
  • są problemy z systemem plików (warto zrobić sprawdzenie, jeśli nie lubisz konsoli, możesz przez narzędzie Dyski)
  • to samo zrobić odnośnie pośrednik -> 2
Dziękuję @MichałM  , ale podane Twoje sposoby nie działają .
Przy próbach pojawia się komunikat iż pendrive na który usiłuje skopiować  posiada tylko  uprawnienia do odczytu .Być może trzeba gdzieś zmienić te ustawienia  poprzez co nadacćtemu penowi  uprawnienia  do zapisu plików  lub kopiowania ? Nie wiem jak .
Widzę też, mimo iż podałem dane sprzętu , nikt z forumowiczów nie wie  dotychczas jak rozwiązać problem .Mimo wszystko dziękuję .
#8
0
Do rad podanych przez @MichałM ustosunkowałeś się w zasadzie w 1/4.
1. Kopiowanie z pendrive 1 na pulpit <- brak danych
2. Kopiowanie z pulpitu na pendrive 2 <- wiadomo, że jest problem z uprawnieniami
3. Sprawdzenie innych portów USB <- brak danych
4. Sprawdzenie w terminalu lub w narzędziu dyski, kondycji systemu plików na nośniku USB (pendrive 1 i 2) <- brak danych

Opisuj bardziej szczegółowo to co zrobiłeś.
No i zgodnie z zasadami 1wątek=1problem.

Ja osobiście w takich przypadkach zrobiłbym kopiowanie z poziomu terminala.
#9
0
"Do rad podanych przez @MichałM ustosunkowałeś się w zasadzie w 1/4.

Zauważyłeś ? , że :

"Dziękuję @MichałM  , ale podane Twoje sposoby nie działają "

- oznacza , że  dokonując  sprawdzenia wszystkich podanych przez @MichałaM  sposobów , metod , poradzenia  sobie z tym problemem TYLKO  w przypadku 2:
"2. Kopiowanie z pulpitu na pendrive 2 <- wiadomo, że jest problem z uprawnieniami:

"Przy próbach pojawia się komunikat iż pendrive na który usiłuje skopiować  posiada tylko  uprawnienia do odczytu .Być może trzeba gdzieś zmienić te ustawienia  poprzez co nadać temu penowi  uprawnienia  do zapisu plików  lub kopiowania ?

- działa tylko ta rada , dzięki której uzyskałem taką wiedzę w postaci komunikatu  oraz oznacza ,że  pozostałe  rady  oraz wykonane przez mnie  czynności  okazały się nietrafne  , nieskuteczne ,nieprzydatne , ponieważ  nie przyniosły , nie wskazały , żadnych niepoprawnych , złych , ostrzegawczych , komunikatów , reakcji  systemu czy innych  informacji.
Chyba że muszę koniecznie -dla zasad - opisywać w szczegółach krok po kroku co robiłem  i jak sprawdzałem poszczególne porty usb czy działają lub jak wykonywałem próbę kopiowania pliku z pendrive na pulpit czy też zamieszczać wynik, dane , screeny , sprawdzania kondycji systemu plików  w narzędziu dyski .
Sam wskazujesz , iż muszę opisywać szczegółowo, to co zrobiłem aby uzyskać porady  - masz rację - lecz jednocześnie sam nie udzielasz szczegółowo porad -  wskazując tylko ogólnikowo  potencjalny problem , który już w początkowej fazie  może być właśnie tym , którego  próba rozwiązania  ( dzięki Twoim szczegółowym poradom )  może okazać się skuteczna, bez dalszego brnięcia  w zbędne  działania , pisanie postów  etc.  .
Przykłady:
-"2. Kopiowanie z pulpitu na pendrive 2 <- wiadomo, że jest problem z uprawnieniami:
Jakim ,Twoim celem jest to , aby pisać dalszą część posta zamiast odpowiedzieć , poradzić mi - jaki to jest problem z uprawnieniami  i w jaki sposób go rozwiązać ?
Być może Twoja odpowiedź i  rada spowodowałyby iż mój problem zostałby rozwiązany natychmiast ?


-"Ja osobiście w takich przypadkach zrobiłbym kopiowanie z poziomu terminala."

Czy w tym przypadku, podanie przez Ciebie od razu  krótkiej instrukcji  dla mnie jako początkującego ,totalnego amatora 1 lub wskazanie instrukcji  - jak wykonuje się kopiowanie z poziomu terminala  byłoby problemem ?- czy jednak  jako Administrator tego forum- musisz otrzymać osobistą prośbę od danego użytkownika  o  udzielenie szczegółowej instrukcji  ?
Pozdrawiam .

dedito: Dział podstawy lub przedszkole są przeznaczone dla "kompletnie zielonych"
#10
0
Gdzie sprawdzić/zmienić ustawienia pendrive tylko do odczytu.

Pendrive tylko do odczytu mogą być takowymi z dwóch powodów:
  • Gniazdo jest zabezpieczone w BIOS. Jest to najczęściej wykonywane w komputerach należących do korporacji. To, ogólnie rzecz biorąc, dobry nawyk administratorów, zwłaszcza odnośnie do komputerów zawierających wrażliwe dane. Skutecznie zapobiega ich wyciekaniu na zewnątrz przez zwyczajne zgranie na pendrive. Żeby to zabezpieczenie wyłączyć, musisz znać hasło do BIOS. Dane BIOS są w trakcie rozruchu kopiowane do pamięci i możesz je stamtąd wyciągnąć.  Po ich odczytaniu możesz znaleźć w internecie odpowiedni generator, który wytworzy hasło pasujące do sumy kontrolnej hasła zapisanego w BIOS i za jego pomocą dostać się do niego. Nigdy tego nie robiłem i więcej raczej nie pomogę. Poza tym niektóre BIOS nie kopiują do pamięci wszystkich danych, m.in. sumy kontrolnej hasła. Jeżeli masz coś takiego, to klapa.
  • Sam pendrive może być zabezpieczony przed zapisem. Przykładowo pendrive, na którym została nagrana instalka LinuxMint jest nie do zapisu. Żeby usunąć to zabezpieczenie, będziesz musiał pobawić się GPart. Albo innym tego rodzaju programem. Niewykluczone, że stracisz wszystkie zapisane tam dane. Brutalna wersja tej operacji polega na usunięciu tablicy partycji i ponownym jej ustanowieniu. Oczywiście tracisz wszystkie dane. Zostało to opisane tutaj: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.p...8#p2140628 

Rozwiązanie: Sprawdź w innym komputerze, czy pendrive, który wybrałeś, daje się zapisywać. Jeśli tak, aktualna jest pierwsza opcja, jeśli nie – druga. W wypadku pierwszej opcji sprawdź wszystkie gniazda po kolei. Leniwi admini często zostawiają sobie jakieś niezabezpieczone, zwykle z tyłu.

Ciekawostka: przy przesyłaniu dużej ilości zaszyfrowanych tajnych danych, można nagrać je fabrycznie na większą partię pendrive, skopiować tablicę partycji, a następnie usunąć ją z nośników i zastąpić czystą. Tablicę partycji przesyłamy bezpiecznym kanałem, informując cel, z jakiej partii powinien kupić sobie pendrive i umieścić na nim otrzymaną tablicę. Tylko on będzie w stanie zgrać te dane. Dla wszystkich innych będzie to niezrozumiała sieczka, co więcej taki pendrive będzie dla nich zupełnie czysty. Oczywiście wykonanie jest możliwe tylko wtedy, gdy fabryka pozostaje pod kontrolą rządu. Trick jest już od dawna znany tajnym służbom i dlatego sprzęt pochodzący z niektórych krajów jest szczególnie starannie kontrolowany.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości