Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ukrycie menu GRUB
#1
0
witam,

Tak, zacząłem od szukania na forum itd, czytałem wątki.

Jestem nowym użytkownikiem Linuxa i...bardzo mile zaskoczonym.
Zainstalowałem czysty Linux Mint Cinamon na czystym laptopie - Asus.

Proszę o pomoc i cierpliwość w tłumaczeniu i podpowiadaniu - nie jestem techniczny, no i od lat zasiedziały w widowsach (używam nadal Win7 i nie chcę 10, 11).

Mam 2 zagadnienia do rozkminienia:

1. Po włączeniu laptopa pojawia się ekrac z wyborem systemu Linux Mint i jeszcze jakieś 2 opcje... Trwa też odliczanie, ze jak nie wybiorę, to automatycznie po tym czasie odliczanym system mój się uruchomi. Jest na pierwszej pozycji i podświetlony.
Chciałam, aby mój system od razu sam się uruchamiał, bez ekranu wybierania. Tak mam na innym lapku z Linuxem Mint Cinamon, ale tam od razu tak było, ja nic nie zmieniałem. A teraz mam inaczej, też tak juz było.
Pytanie: gdzi i jak mogę to zmienić, ustawić?

2a. Jak mogę aktywować czytnik biometryczny?
- gdzie się to robi? Gdy wszedłem w konfigurację klawiatury, touchpada, czułości, klikania itp...nie było tam nic o opcjach z czytnikiem lini papilarnych.
- jeśli mam sprawdzić lub gdzieś wybrac jakiś sterownik..to gdzie i jak tego szukać?
- interesuje mnie ustawianie tylko takie, gdzie korzystam z oryginalnych pakietów, abym nie musiał ściagać z zewnątrz jakichś sterowników itd...

2b. Jak ustawić, gdy już aktywuję czytnik bio, logowanie, potwierdzanie instalacji własnie czytnikiem jako pierwsza weryfikacja? Chodzi o używanie czytnika wtedy, gdy system prosi o hasło domyslnie. Oczywiście hasło będzie drugą opcją, gdy czytnik nie 'zadziała', albo ktoś inny będzie miał się zalogować.

Z góry dziękuję za wszystkie pomocne wskazówki. I Wesołych Świąt!
#2
0
ojej, dziękuję kolego; nie jestem piwniczakiem (cokolwiek to znaczy) hehe i też pewnie nie uda mi się to porobić teraz...

1. Ale tu jest napisane, że jeśli mam Minta obok innego systemu, a ja nie mam innego systemu tylko Mint Smile

2. Zanim podejmę próbę z wykorzystaniem komend:
W jednym z kodów/komend jest w treści dell - bo Ty masz della. Ale ja mam asusa, więc chyba to nie dla mnie komenda...?
I co do skanowania palców: dlaczego 6 a nie 5, jesli już nie 1? A szczerze mówiąc potrzebuję tylko 1 wybrany używać Smile

Cierpliwie czekam świadomym czasu świąt Smile
#3
0
Ad. 1 - dalej w tym poradniku jest napisane, co zmienić, żeby menu GRUB się nie pokazywało przy starcie.

Ad. 2 - marka komputera nie ma tu znaczenia - po prostu napisałem, że u mnie to działa... na Dellu Smile
Jeśli po komendzie pojawi się kolejny wiersz - to komenda wykonała się prawidłowo. Jeśli nie - terminal powie, co go boli i to ewentualnie podaj w dodatkowych pytaniach. Nie dotyczy skanowania palców - tu będzie wyświetlał, "że poszło".
Powodzenia.
#4
0
No właśnie... kwestia zrozumienia CODE i QUOTE Smile (KOD i CYTAT)
Kod to kod, cytat z kodem to tylko cytat i przykład... z komentarzem. Nie wykonujemy cytatów, jeno kod.

(23-12-2022, 18:20)Tomash napisał(a): 1. w tym wierszu jest 'dell' i to nie ma znaczenia, ze ja nie wpisuję tego na dellu tylko na asusie?
"wget http://dell.archive.canonical.com/update..._amd64.deb"

Jeśli lapek nie wybuchnie będzie OK Wink
#5
0
witam po świętach, bo dopiero teraz zamierzam się zabrac za to. Czas....

@Tescumesh - troszkę nie wiem o co Ci chodzi Smile; jakie albo albo?
Zainstalowałem czysty system.
Chciałbymy, aby się od razu uruchamiała bez wyświetlanej listy wyboru.

Nie ma tu sprzeczności. Smile

@Yahoob3 -  co do konfiguracji GRUB z linka, który byłem miły mi podać; napisane jest tam, że gdy instaluje sie tylko Mint, jako jedyny system, to domyślnie nie ma listy wyboru, ani odliczania. A u mnie jest lista i odliczanie. Na liście jest UEFI i Opcje zaawansowane oprócz Mint.

Czyli nie jest 'hidden', tylko działa 'menu'. Jesli dobrze rozumiem, to powinienem wpisać tę komendę z 'hidden'... Tylko, że tam jest już hidden:
Kod:
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden

Coś chyba jest nie tak:
- mam jeden system, tylko Mint
- mam 'hidden' w grub'ie
- ale i tak mam listę wyboru
- i tak trwa odliczanie zanim sie system odpali

O co chodzi? Co mam zrobić skoro hidden nie ukrywa listy?




A co do kodów z aktywacją fingerprinta, to sie pogubiłem przez Waszą dyskusję o znajomości angielskiego hehe, zabawne to było....

I nie wiem  nadal co mam pokopiować, kiedy, co i po czym Sad. Najbardziej ni rozumiem tej linijki z kodem, gdzie jeste 'dell...archive...itd' Ja nie mam della, więc powinienem chyba mieć inną linijkę kodu...
#6
0
OK, zacznijmy od początku. Tak, jak powinno być. Przedświąteczny pośpiech nie służy...

Przywołam naszą zasadę: jeden wątek, jeden problem. Tu zajmiemy się menu GRUB.
Podaj wynik polecenia:
Kod:
cat /etc/default/grub
Widzę, że CODE masz opanowane. Super.

PS Temat czytnika wyodrębnię do innego wątku.
#7
0
(28-12-2022, 19:16)yahoob3 napisał(a): OK, zacznijmy od początku. Tak, jak powinno być. Przedświąteczny pośpiech nie służy...

Przywołam naszą zasadę: jeden wątek, jeden problem. Tu zajmiemy się menu GRUB.
Podaj wynik polecenia:
Kod:
cat /etc/default/grub
Widzę, że CODE masz opanowane. Super.

PS Temat czytnika wyodrębnię do innego wątku.


Czy chodzi o te info?

Kod:
RUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
#8
0
Wyedytuj plik grub:
Kod:
xed admin:///etc/default/grub
Edytor poprosi dwukrotnie o hasło użytkownika.

Zmień linię
Kod:
GRUB_TIMEOUT=0
na
Kod:
GRUB_TIMEOUT=0.1
Zapisz zmiany w pliku, zamknij edytor tekstu i wykonaj w terminalu:
Kod:
sudo update-grub
Następnie zrestartuj komputer.

EDIT:
Mała poprawka w poleceniu - niepotrzebny /
#9
0
ok, właśnie za to się zabrałem...

Po tej pierwszej komendzie tylko raz wymagał hasło i sie plik otworzył. Zmieniłem wartość na 0.1, zrestartowałem. Jedyne co to zmieniło, to nie ma odliczania czasowego do uruchomienia się systemy, ale nadal jest lista 3 opcji do wyboru. Teraz muszę kliknąć, aby Minta odpalić.

Czyli jeszcze coś trzeba zmienić..., aby Mint od razu się uruchamiał.

Czekam na instrukcje Smile.


P.S. Nie wiem gdzie niby ten / był niepotrzebny, bo kopiowałem jak dałeś i się robiło.
#10
0
Hmmm... jest opcja, ale ma sens tylko i wyłącznie, jeśli Twój komputer ma WYŁĄCZNIE Minta na pokładzie. Jeśli jest też inny system nie powinno się tego rozwiązania stosować.

Edytujesz grub, jak poprzednio:
Kod:
xed admin:///etc/default/grub
i dodajesz linię: GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true i przywracasz 0 (zero) w TIMEOUT, czyli GRUB ma wyglądać u Ciebie tak :
Kod:
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true
Oczywiście konieczne jest wykonanie sudo update-grub i restart komputera.

Wyłączenie OS_PROBER aktywuje TIMEOUT.
Powodzenia.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości