Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial Szybszy start Linuksa Minta 21 - poradnik
#1
Thumbs Up 
2
Better response on post Szybszy start Linuksa Minta 21 - poradnikPo instalacji Minta Cinnamona 21 na siedmioletnim komputerze stacjonarnym z dyskiem HDD 1 TB, zauważyłem bardzo wolny start systemu oraz niezbyt szybkie jego działanie. Ze środowiskiem Mate w Linux Mint 20 było  lepiej, ale Cinnamon ze względu na opcje i wygląd mi bardziej odpowiada. Skutecznie rozwiązałem problem, wyinstalowując zbędne aplikacje oraz wyłączając niepotrzebne procesy i chciałem się podzielić z Wami tymi rozwiązaniami.

1. Jeżeli nie używamy serwera pocztowego Postfix, to w menadżerze oprogramowania należy go odnaleźć i  usunąć. U mnie spowalniał start Minta nawet o 17 sekund.

2.Jeśli na komputerze nie używamy Bluetootha, to deinstalujemy w menadżerze oprogramowania bluemana. Inna opcja, to wyłączenie blueman-mechanism.service:

Kod:
sudo systemctl stop blueman-mechanism.service

Kod:
sudo systemctl disable blueman-mechanism.service

3. Gdy nie stosujemy modemu USB, to najlepiej wyłączyć czasochłonny proces (około 12 s na dyskach HDD) ModemManager.service:

Kod:
sudo systemctl stop ModemManager.service

Kod:
sudo systemctl disable ModemManager.service

4. Kolejny proces który w wyniku usterki może wydłużyć start nawet o 15 sekund, to NetworkManager-wait-online.service. Wyłączenie go nie powoduje problemów z siecią. Żeby go wyłączyć, to w terminalu należy wpisać:

Kod:
sudo systemctl disable NetworkManager-wait-online.service

Można także bezpiecznie wyłączyć jeszcze dwa procesy, które mogą spowolnić start na wolnym dysku w sumie o 20 sekund:

Kod:
sudo systemctl disable networkd-dispatcher.service

Kod:
sudo systemctl disable systemd-networkd.service

5. W przypadku, gdy nie używamy klienta pocztowego Evolution, to w "Synaptic Menadżer Pakietów" należy odnaleźć i wyinstalować pakiet: evolution-data-server.

6. Następna, spowalniająca uruchomienie Linuksa i niezalecana przy wykrywaniu sprzętu usługa, to systemd-udev-settle.service. Można wyeliminować jej spowalniające działanie poprzez zamaskowanie usługi:

Kod:
sudo systemctl mask systemd-udev-settle.service

7. Może się zdarzyć, że w przypadku sprawnego dysku, komputer regularnie sprawdza system plików przy stracie systemu co znacznie spowalnia jego uruchamianie. Jeśli analiza logów i sprawdzanie dysku nie wykażą błędów, to najlepiej wyłączyć automatyczne sprawdzanie i w razie potrzeby wykonywać je ręczne.
Dysk można sprawdzić, czy jest sprawny narzędziem "Dyski" w "Preferencjach" w trybie krótkim lub rozszerzonym - klik.
Aby wyłączyć automatyczne sprawdzanie należy otworzyć katalog systemowy jako administrator (PPM w katalogu - otwórz jako administrator).
W folderze etc otworzyć plik fstab. Ostatni wpis w partycji systemowej zmienić z 1 na 0 (UUID=64649e2c-2c1d-48d6-b541-9ecc63dff146 /    ext4    errors=remount-ro 0  0).
Żeby sprawdzić ręcznie system plików przy następnym uruchomieniu, trzeba w terminalu wpisać:

Kod:
cd /

Kod:
sudo touch /forcefsck

i zrestartować system.

Spowolnienie startu Minta oraz jego wolniejsze działanie może być także spowodowane instalacją nowego kernela. Wówczas uruchamiamy system w trybie awaryjnym (shift), włączamy start z wcześniejszym jądrem i w menadżerze aktualizacji usuwamy najnowszy kernel, anulując jego aktualizację.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości