Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Linux problem z instalacją
#1
0
Witam wszystkich użytkowników Linux. Jestem laikiem jeśli chodzi o komputery. Dotychczas oddawałem znajomemu kompa, jak pojawiały się jakiekolwiek problemy.
Niedawno postanowiłem przejść z Windowsa na system operacyjny Linux. Wybór padł na Ubuntu a ponieważ miałem problem z instalacją i nie działał prawy klawisz touchpada zdecydowałem przejść na Mint.
Ściągnąłem Minta:'Linux Mint 19.1, codename "Tessa"'' ze strony linuxmint.com.
Za pomocą programu blenaEtcher jak podane jest w instrukcji instalowania zbootowałem flashdriva.
Odpaliłem laptopa, na którym nie ma żadnego systemu operacyjnego. Był Windows 10, lecz podczas instalacji Ububnt, sformatowało dysk i systemu nie ma.
Mint odpalił.
Kliknąłem instal Mint
Mint niby się zainstalował, lecz po wyłaczeniu komputera wciąż nie ma systemu. Żeby odpalić laptopa potrzebuję program na flashu.
Podobnie było z Ubuntu. Z flasha odpalał a po instalacji programu na laptopa nie widział systemu.
Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy? Dlaczego pomimo procesu instalacji systemu na komputer i konćowego komunikatu, że program zainstalowano, w rzeczywistości nie ma go na dysku w komputerze?
Kiedy próbuję ściągnąć program linuxmint, żeby zainstalować go na tym samym komputerze na którym chodzi mint z flasha, nie chce ściągnąć programu.
Podobnie było z Ubuntu.
Proszę o łopatologiczne wyjaśnienia. Na komputerach się nie znam a isnatalacja minta zajęła mi kilka dni, zanim w końcu poszedłem na łatwiznę i skorzystałem z programu bootującego. Wskazówki jakie są na stronach linuxmint są dla mnie niezrozumiałe. Nie mam pojęcia jak otworzyć command window. itd.
#2
0
Że tak spytam.

Czytałeś komunikaty podczas instalacji?
Potwierdzałeś właściwie gdzie ma się zainstalować?
Wskazałeś gdzie ma zainstalować program rozruchowy?
I tak przed terminalem nie uciekniesz Smile
#3
0
#4
0
(06-05-2019, 17:52)ilin napisał(a): Że tak spytam.

Czytałeś komunikaty podczas instalacji?
Potwierdzałeś właściwie gdzie ma się zainstalować?
Wskazałeś gdzie ma zainstalować program rozruchow
Zastanawia mnie, ze podczas instalacji, nie pyta gdzie ma zainstalowac program. Jedynie pyta o jezyk, klawiature, nazwe uzytkownika, haslo. W Biosie ustawilem start systemu z twardego dysku lecz komputer bez flasha nie odpali systemu.

(06-05-2019, 19:07)dedito napisał(a): Poradniki:
Linux Mint 19.1 - instalacja
Linux Mint 19.1 - problemy podczas instalacji

Probowalem zrobic krok po kroku jak jest w instrukcji Linusxa, posciagalem co tam chca zeby sciagnac i nic z tego nie rozumiem, nie wiem jak wejsc do command window. Gdzie znalezc ten kod co tam podaja.
Probowalem sciagnac linuxa bezposrednio na laptopa. Lecz pokazalo mi, ze nie mam tyle pamieci. Potrzeba niby 2 GB na system a ja mimo tego, ze na laptopie nie mam nic, nawet systemu nie mam, to nie ma miejsca chociaz powinno byc 128GB.??? W sumie systemu nie sciagnelo.
Jak sformatowac dysk, zeby zrobic miejsce?
W jakis sposob, otworzylem cos, gdzie pokazalo partycje dysku. Chcialem pokasowac co tam bylo na czerwono. Gdy uzylem polecen "przenies do kosza" wyskoczylo na czerwono, ze nie mozna wyczyscic tego pliku, dysku, partycji czy co to tam jest.
#5
0
W którym miejscu poradnika utknąłeś?
Wskaż konkretnie to miejsce.
#6
0
Marcin napisał(a):Zastanawia mnie, ze podczas instalacji, nie pyta gdzie ma zainstalowac program. Jedynie pyta o jezyk, klawiature, nazwe uzytkownika, haslo.

Nie mam obecnie czasu aby sprawdzić przebieg instalacji Minta ale..

Przy partycjonowaniu nie zaznaczałeś punktów montowania poszczególnych partycji ?
I tak przed terminalem nie uciekniesz Smile
#7
0
(07-05-2019, 19:44)ilin napisał(a):
Marcin napisał(a):Zastanawia mnie, ze podczas instalacji, nie pyta gdzie ma zainstalowac program. Jedynie pyta o jezyk, klawiature, nazwe uzytkownika, haslo.

Nie mam obecnie czasu aby sprawdzić przebieg instalacji Minta ale..

Przy partycjonowaniu nie zaznaczałeś punktów montowania poszczególnych partycji ?

wybrałem pierwszą opocję, wyczyść wszystko i zainstaluj mint

(07-05-2019, 18:28)dedito napisał(a): W którym miejscu poradnika utknąłeś?
Wskaż konkretnie to miejsce.


1) Pobranie pliku ISO Cinnamon 64-bit - Zrobione
2) MD5 & SHA Checksum Utility ściągnięty i zainstalowany. Bez instalacji nie dało się odpalić
3) Sprawdzenie SHA-256 i sha256sum.txt - Zrobione - pliki zgodne
4) Sprawdzanie autentyczności pliku ISO - Zrobione - Poprawny podpis
5) Utworzenie rozruchowej pamięci USB - Zrobione
6) Uruchomienie systemu z rozruchowej pamięci USB - Zrobione
7) Instalacja systemu na twardym dysku (HDD) albo napędzie półprzewodnikowym (SSD) - Nie instaluje

Podczas instalacji na twardym dysku idę krok po kroku:
1) Rodzaj instalacji : wyczyszczenie dysku i zainstalowanie LinuxMint
Po instalacji i ponownym włączeniu komputera nie startuje bez flesha.
Gdy chciałem wybrać opcję "Użycie innego rozwiązania" pokazało partycje i na minta przeznaczył 126GB na coś tam innego 530MB.
Próbowałem pozmieniać lecz wciąż pytał mnie o partycję systemową, więc wróciłem do opcji instalowania z usunięciem wszystkich danych.
Pojawił się jeszcze jeden problem, nie mogę wykasować minta z komputera na który ściągałem program i tak mam teraz 3 minty
#8
0
Marcin napisał(a):wybrałem pierwszą opocję, wyczyść wszystko i zainstaluj mint

Wybierz trzecią opcję
Kod:
Użycie innego rozwiązania
I ręcznie pozaznaczaj co trzeba.
I tak przed terminalem nie uciekniesz Smile
#9
0
(08-05-2019, 16:39)ilin napisał(a):
Marcin napisał(a):wybrałem pierwszą opocję, wyczyść wszystko i zainstaluj mint

Wybierz trzecią opcję
Kod:
Użycie innego rozwiązania
I ręcznie pozaznaczaj co trzeba.

To znaczy, co trzeba? 
Wybralem opcję "Użycie inego rozwiązania"
Coś pozaznaczalem, żeby nie było całej pamięci na Minta i wciąż chciał dysk na system. Zostawiłem mu 25GB 
I nie chciał dalej instalować
#10
0
Marcin napisał(a):Coś pozaznaczalem, żeby nie było całej pamięci na Minta i wciąż chciał dysk na system. Zostawiłem mu 25GB
I nie chciał dalej instalować

Chłopie do rzeczy.

Zrobiłeś nowa tabelę partycji ?
Ustawiłeś na niej system plików ?
Przydzieliłeś punkt montowania ?
I tak przed terminalem nie uciekniesz Smile


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości