Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial Menadżer aktualizacji w Linux Mint
#1
0
Uwaga: Od wersji Linux Mint 19.2 nie ma już poziomów aktualizacji. Alternatywę do poziomów aktualizacji opisał Magnus w swoim wątku https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=444

Jest to bardzo użyteczne narzędzie dla początkujących użytkowników i nie tylko. Pomaga utrzymać system aktualny i bezpieczny w dość czytelny dla zwykłego użytkownika sposób. Aktualizacje systemowe są ważnym elementem systemu i nie powinno się ich lekceważyć. Czasem jednak powodują sporo problemów zwanych "regresjami", dlatego warto skorzystać w pierwszej kolejności z systemu migawek "Timeshift" dostępnym w Linux Mint aby w razie potrzeby przywrócić system z migawki po błędach aktualizacji.

Rozróżniamy kilka rodzajów i poziomów aktualizacji, grafiki pokazują jak to wygląda w skrócie.

poziomy aktualizacji:

[Obrazek: HCogkKUl.png]

Z moich spostrzeżeń wynika, że faktycznie pierwszy i drugi poziom nie zrobi krzywdy naszemu systemowi i wszystko powinno działać normalnie, natomiast poziom 3 i 4 to już inna sprawa. Miałem LinuxMint na latopie dell xt2 i po aktualizacjach, zwłaszcza jądra bo były one oznaczone poziomem 4, zawsze coś nie działało prawidłowo w systemie np. animacje od podgłaszania dźwięku na ekranie, czasem nie działało wifi, usb itp. Wiem, jest zawsze opcja odpalić system na starym kernelu ale mimo wszystko nikt nie lubi problemów.

[Obrazek: EtmTZWDl.png]

Druga grafika przedstawia podstawowe rodzaje aktualizacji oraz sytuacje w menadżerze w której to domaga się on aby zrobić migawkę przed aktualizacją systemu, nawet jest to oznaczone jaskrawym kolorem ponieważ jest to ważne.

Polecam ustawić też odpowiednio blisko zlokalizowane serwery lustrzane repozytoriów, zlokalizowane są one w menu Edycja>Źródła oprogramowania, pomoże to przyspieszyć aktualizację i instalację nowych pakietów w systemie.

To tyle krótkiego opisu tej aplikacji, po więcej odsyłam do pomocy w tej aplikacji. Jest tam zawarte sporo ciekawych informacji
i duże dopełnienie tego krótkiego opisu.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości