Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane błąd jądra i podpisu shim
#11
0
(19-04-2023, 16:00)dedito napisał(a): Najwyraźniej nie potrafisz wejść do BIOS.
Daj to jakiemuś fachowcowi.
F12 to raczej nie bios tylko bootmenu, na co wskazuje opis komunikatów.
Przed instalacją wchodziłem bez problemu do BIOS-u i było tam sporo opcji w kilku oknach. Teraz to zastanawiam się czy to obejmie gwarancja czy nie.
#12
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimJeżeli wcześniej otwierałeś BIOS to można jeszcze coś popróbować.
Uruchom pendrive z Mintem.
W programie GParted wybierz właściwy dysk a następnie: Device > Create Partition Table > gpt > Apply
Następnie: Edit > Apply All Operatins > Apply
Wszystko z SSD zostanie usunięte. Spróbuj ponownie otworzyć BIOS.
#13
0
Zrobione. Chociaż Magnus , twoja odpowiedz jest trochę skrócona i dla mało informatycznych ludzi takich jak ja, to wymagało poszukania sporo na necie. To teraz krok po kroku. 1. Wziąłem kolejnego pendriva i zainstalowałem program GParted.  2. Za pomocą Rufus-a zrobiłem z niego obraz systemu (.iso) - w taki sam sposób jak wcześniej Linuxa do instalacji.  3. Podpiąłem pena, zresetowałem lapka i klikałem F11  4. Po wyświetleniu nazwy dysku laptopa i pendriva, wybrałem pendrive (z obrazem GParted).  5. Dalej według instrukcji magnus-a Device > Create Partition Table > gpt > Apply  Następnie: Edit > Apply All Operatins > Apply  - ale dla dysku w laptopie.  6. Mamy sformatowany/pusty dysk.
Cały problem był w tym, żeby zrobić format dysku.
Problem rozwiązany.
Wielkie dzięki za pomoc.
#14
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimJeżeli są jakieś wątpliwości to trzeba pytać. Mint Live uruchomiony z pendrive'a (z obrazem Linuxa) zawiera program GParted, nie trzeba było go osobno instalować.
Napisz jak problem został rozwiązany po sformatowaniu SSD. To się przyda komuś z podobnym problemem.
#15
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimCześć,
Zeszło kilka dni na wypróbowanie laptopa. Laptop działa dobrze i  ani razu się nie zaciął.
Po sformatowaniu dysku, w BIOS-ie - przed instalacją -wyłączyłem opcje Secure boot. Ustawiłęm kolejność rozruchu systemów na czytanie systemu w pierwszej kolejnośći z USB, a dysk twardy jako ostatni.  Potem zapisanie zmian i  standardowa instalacja.

Zastanawia mnie to że włącza się 25 sekund, co jak na pusty dysk SSD w laptopie na szybkich podzespołach jest długim czasem - ale do tego może dojdę z czasem.
Problem rozwiążny, wielkie dzieki za pomoc.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości