Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z zalogowaniem do systemu
#1
0
Witam
Mam problem z zalogowaniem się do systemu Linux Mint. Po wpisaniu hasła z powrotem mnie przekierowuje w to samo miejsce. Otrzymywałem informacje, że kończy się miejsce na dysku, ale zbagatelizowałem problem. Mam utworzona partycje home, więc niczym nie był zapchany. Czy da się zalogować do systemu, bez ponownego jego instalowania?
[Obrazek: zZ76aT0l.jpg]
Odpowiedz
#2
0
Wygląda na to że nie masz oddzielnej partycji home jedynie partycję systemową / wypełnioną w 100%.
Uruchom pendrive z Mintem Live albo otwórz konsolę: Ctrl+Alt+F1 i spróbuj usunąć niepotrzebne pliki. Jeżeli używasz TimeShift to migawki można usunąć poprzez pendrive z Mintem Live.
Odpowiedz
#3
0
(19-04-2023, 13:36)magnus napisał(a): Wygląda na to że nie masz oddzielnej partycji home jedynie partycję systemową / wypełnioną w 100%.
Uruchom pendrive z Mintem Live albo otwórz konsolę: Ctrl+Alt+F1 i spróbuj usunąć niepotrzebne pliki. Jeżeli używasz TimeShift to migawki można usunąć poprzez pendrive z Mintem Live.

No właśnie mam, ale może nie jest widoczna? Przenoszę na nią ważne pliki i jak stawiałem montaż, to ja wydzielalem, no chyba, że coś pokonałem. 
Niestety nie mogę się dostać do systemu, żeby coś zrobić.
Odpowiedz
#4
0
Użyj tego samego nośnika, którego używałeś do instalacji jako systemu ratunkowego.
Z jego poziomu będziesz mógł sprawdzić co spowodowało zapełnienie dysku.
Odpowiedz
#5
0
(19-04-2023, 14:18)dedito napisał(a): Użyj tego samego nośnika, którego używałeś do instalacji jako systemu ratunkowego.
Z jego poziomu będziesz mógł sprawdzić co spowodowało zapełnienie dysku.
No to bez pomocy się nie obejdzie. Nie jestem specjalistą i mam już swoje lata ? Czy mogę prosić o informację jak to wykonać? Odpalam system z nośnika i później ci dalej?

Dodano po pewnym czasie:
Zastosowałem ctrl+alt+f3 ale po wpisaniu loginu i hasła wywalą informacje, że niepoprawny. 
Loguje się z nośnika, ale mam możliwość tylko postawienia na nowo systemu, albo wejścia na dysk. 
Czy pomoże ktoś z moim problemem?
Odpowiedz
#6
0
Skoro masz już dostęp do dysku, to najszybsze i najbezpieczniejsze wydaje się:
1. sprawdź partycje -> wchodzisz w menadżer plików i patrzysz po partycjach czy /home jest na innej niż /, jeśli nie szybko przenieś w bezpieczne miejsce
2. czyścimy cache (jeżeli nie sprzątasz regularnie, to /var/cache/ szczególnie z apt, może mocno spuchnąć) - powinno wystarczyć.
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#7
0
ctrl+alt+f3 używasz na bieżącym systemie.
Skoro logujesz się z nośnika to sobie tam uruchom taki programik z menu co się zwie baobab (wykorzystanie dysku) i tym podejrzysz co zajmuje najwięcej miejsca.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości