Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Problem z instalacją najnowszej wersji WINE z winehq
#21
0
Tylko to nie jest repo wine, ktoś kto nie używa ppa pipewire nie powinien mieć tych problemów.
Wychodzi na to, że problem nie jest z wine tylko z repozytorium ppa pipewire, choć i z tym nie jestem do końca przekonany.
Dlatego jak już pisałem jestem zwolennikiem ostrożnego korzystania z ppa.
#22
0
Pociągnijmy temat zatem:
 1. Temat jest rozwiązany - to moje zdanie
 2. "To nie jest repo wine" - to Twoje zdanie, zatem:
 • jakie jest repo WINE?
 • jakie jest repo pipewire?

Ad.2: Z moich informacji:
 • PIPEWIRE: https://github.com/PipeWire (mirror z https://pipewire.org/)
  Jeśli moje repo jest niepoprawne:
  Kod:
  cat /etc/apt/sources.list.d/pipewire-debian-pipewire-upstream-jammy.list

  deb [signed-by=/etc/apt/keyrings/pipewire-debian-pipewire-upstream-jammy.gpg] https://ppa.launchpadcontent.net/pipewire-debian/pipewire-upstream/ubuntu jammy main
  To jakie jest? A może po prostu wyrąbać całość i zabudować z łapy z:
 1. https://pipewire.org/ 
 2. https://gitlab.freedesktop.org/pipewire/pipewire/ 
 3. https://github.com/PipeWire/pipewire
 • I tu rodzi się moje pytanie: KTÓRY z tych linków jest tym poprawnym?
Born to be root... not to reboot. Dodgy
#23
0
Zgadza się, temat rozwiązałeś, choć dla mnie nie jest do końca jasna przyczyna odnośnie wspomnianego usunięcia "arch coś tam", przypuszczam jedynie, ale nie chcę już drążyć tego tematu.

Wątek dotyczy problemu instalacji Wine z repozytorium upstream czyli https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu...my.sources
W toku szukania przyczyny okazało się, że źródłem problemów jest najprawdopodobniej repozytorium upstream pipewire czyli https://ppa.launchpadcontent.net/pipewir...eam/ubuntu jammy main

Develperzy Ubuntu i Minta dbają o porządek z paczkami w ramach oficjalnych repozytoriów dystrybucji.
Obydwa powyższe repozytoria Wine i Pipewire nie są oficjalnymi repozytoriami dystrybucji Linux Mint/Ubuntu, stąd ich używanie może wiązać się z problemami jak w tym wątku.

Wine i Pipewire są w oficjalnych repozytoriach dystrybucji dlatego jeśli nie ma szczególnego powodu należy używać paczek rozprowadzanych w ramach oficjalnych repozytoriów dystrybucyjnych.

Podsumowując Masz 3(4) opcje:
1. Instalacja z oficjalnego repozytorium dystrybucji Mint/Ubuntu, najbardziej zalecana bo te paczki budują developerzy dystrybucji.
2. Instalacja z repozytorium upstream mniej zalecana, ale w większości przypadków powinna być bezproblemowa, jednak w razie problemów wsparcia powinno się szukać w "upstreamie".
3. Instalacja ze źródeł. Najmniej zalecana bo musimy samodzielnie dbać program w kwestiach aktualizacji i bezpieczeństwa, coś co mamy w standardzie w punkcie 1 oraz 2 (choć w przypadku punktu 2, różnie z tym bywa) . Ze źródeł instalują osoby świadome swoich potrzeb lub nie mające innego wyjścia (np. brak dostępnych paczek deb).
4. Instalacja z nieakceptowanych przez Ciebie flatpak, appimage, snap. Flatpaki i Snap są już od jakiegoś czasu w standardowych źródłach oprogramowania Minta i Ubuntu. Jest to imho lepsza opcja od rozwiązania z pkt-u 3. Ja też osobiście nie przepadam za taką formą dystrybucji oprogramowania, ale to chyba zmierza w kierunku aby stać się w przyszłości standardem.

Temat zrobił się lekko OT dlatego jak chcesz wyjaśnić jeszcze jakieś kwestie to załóż proszę nowy wątek.
Ten zamykam, jako, że został rozwiązany.


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości