Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Playonlinux - pomoc w instalacji programów
#1
0
Cześć.
Może ktoś pomóc mi w instalacji Office 2010?
Przy próbie instalacji Playonlinux wywalał mi błąd i ją przerywał.
Error in POL_Wine. Wygląda na to że Wine się zawiesiło

Próbowałem instalować update i stosowałem instrukcje z forum LinuxMint eng. w efekcie namieszałem chyba bardziej, niż na początku.

Teraz przy otwieraniu programu pojawia się komunikat:
Playonlinux nie może odnaleźć 32-bitowych bibliotek OpenGL

i nadal zawiesza się proces instalacji.
Odpowiedz
#2
0
Usuń i zainstaluj ponownie wine i pol.

Poradnik bez POL: https://appdb.winehq.org/objectManager.p...gId=104671
Odpowiedz
#3
0
(13-05-2019, 18:17)dedito napisał(a): Usuń i zainstaluj ponownie wine i pol.

Poradnik bez POL: https://appdb.winehq.org/objectManager.p...gId=104671

Odinstalowałem Playonlinux i Wine z systemu.
Zainstalowałem ponownie (Wine skonfigurowałem na XP).

Błąd z brakiem bibliotek już się nie pojawia.
Niestety przy instalacji programu nadal pojawia się błąd:
Error in POL_Wine. Wygląda na to że Wine się zawiesiło

@dedito nie do końca rozumiem, co masz na myśli pisząc usuń i zainstaluj ... pol?

Nie rozumiem też, co mam zrobić przy 64 bitowym systemie. Na stronie, którą podałeś jest info:
- Create a clean 32 bit wineprefix for Office 2010 (use WINEARCH=win32 if on a 64 bit system).

Czy to znaczy, że wystarczy wpisać komendę: WINEARCH=win32 w terminalu?
Zrobiłem tak i usunąłem w Palonlinux wszystkie Wine 32bitowe, a zainstalowałem 4.8 i 3.0.2 64bitowe.
Przy próbie instalacji Playonlinux i tak instaluke Wine 3.0.2 32bitowy.
Odpowiedz
#4
0
Usuń i zainstaluj czyli użyj menadżera oprogramowania do usunięcia i zainstalowania.

Co do drugiego https://wiki.winehq.org/Winetricks
Odpowiedz
#5
0
(15-05-2019, 00:48)CSAT napisał(a): Nie rozumiem też, co mam zrobić przy 64 bitowym systemie. Na stronie, którą podałeś jest info:
- Create a clean 32 bit wineprefix for Office 2010 (use WINEARCH=win32 if on a 64 bit system).

Czy to znaczy, że wystarczy wpisać komendę: WINEARCH=win32 w terminalu?
Zrobiłem tak i usunąłem w Palonlinux wszystkie Wine 32bitowe, a zainstalowałem 4.8 i 3.0.2 64bitowe.
Przy próbie instalacji Playonlinux i tak instaluke Wine 3.0.2 32bitowy.


Dodam jeszcze, że jeśli chcesz tego office'a zainstalować przez Playonlinux, to nie trzeba tworzyć prefiksu samodzielnie, Playonlinux sam automatycznie tworzy oddzielny prefiks dla każdej gry/aplikacji którą przez niego instalujemy. Natomiast co do tego, że Playonlinux i tak instaluje Wine 3.0.2 32-bitowe to dlatego, że jak zernąłem sobie w skrypt do tego Office'a, to właśnie ta wersja jest wybrana i choćbyś nie wiem ile samodzielnie wine'ów doinstalował czy jak napisałeś wcześniej wszystkie wykasował, to Playonlinux i tak doinstaluje wine który jest ustawiony w danym skrypcie. Ale to dobrze, bo znaczy, że na tej wersji wine zostało to przetestowane i na pewno będzie prawidłowo działać, więc nie ma potrzeby tego zmieniać ( choć potem oczywiście można, ba, nawet można sobie lokalnie ściągnąć ten skrypt i zmienić wersję wine, ale po co? )

Natomiast gdybyś chciał samodzielnie sobie zainstalować tą aplikację w "czystym" wine, to faktycznie też warto stworzyć oddzielny prefix, ale wpisanie w terminalu komendy "WINEARCH=win32" nie wystarczy, ta komenda tylko ustawia odpowiednio zmieną o nazwie WINEARCH, a samo wine podczas działania sprawdza czy taka zmienna jest w systemie i jeśli jest to odpowiednio ją wykorzystuje. Aby utworzyć prefix 32bitowy należy użyć takiej konstrukcji "WINEARCH=win32 WINEPREFIX=/tutaj_sciezka_do_lokalizacji_gdzie_ma_zostac_utworzony_prefix winecfg". Dla przykładu tak wyglądałaby komenda utworzenia prefiksu o nazwie office2010 w katalogu domowym użytkownika z loginem csat a dalej w katalogu prefiksywine/office2010: 
Kod:
WINEARCH=win32 WINEPREFIX=/home/csat/prefiksywine/office2010 winecfg

Po tej operacji mamy tylko czysty 32 bitowy prefiks i aby dalej na nim działać, to za każdym razem trzeba podawać WINEPREFIX=/home/csat/prefiksywine/office2010 i potem komendę jaką chcemy wykonać.
Odpowiedz
#6
0
Dzięki wszystkim za pomoc.
Zmęczyłem temat i udało mi się zainstalować pakiet przez Playonlinux.

Nie ukrywam, że najbardziej zależało mi na uruchomieniu Outlooka (korzystam z kalendarza firmowego).
Niestety przy konfigurowaniu konta program nie łączy się z istniejącymi bazami .pst i nie tworzy nowej.

Myślę, że problem tkwi w uprawnieniach do katalogu Pliki programu Outlook (w Moich Dokumentach), który utworzony był przez Windows 7 (mam 2 systemy w PC).
Zmieniłem ustawienia katalogu z poziomu W7 (nie ukryty i dostępny dla: Wszystkich). Niestety nadal nie mogę połączyć się z poziomu Linuxa POL.
Dostęp do Moje dokumenty z Linuxa mam pełny (odczyt/zapis/edycja).

Jest jakaś możliwość nadania uprawnień na dostęp do tych plików .pst przez Linux Outlook/POL?
Odpowiedz
#7
0
Wątpię aby to był problem z uprawnieniami, wine działa jako windowsowy administrator, więc nie powinien mieć problemów dostępowych.
Z ciekawości sobie ściągnąłem jakiś lewy Office 2010 Professional i zainstalowałem przez Playonlinux. Uruchomiłem Outlooka i spróbowałem utworzyć nowy plik pst. Udało się bez problemu.
Masz jakiś komunikat jak próbujesz tworzyć nowy ( lub otwierać istniejący ) plik pst?
Odpowiedz
#8
0
Przy konfiguracji IMAP:
Kod:
Ten plik nie jest skonfigurowany. Wybierz istniejący plik do skonfigurowania lub wpisz nazwę nowego pliku, który ma zostać utworzony.
Chcę założyć nowy:
Kod:
Ten plik nie jest skonfigurowany. Przed urzyciem tego pliku trzeba skonfigurować jego właściwości.

... i tak w koło Macieju...

Zarówno kiedy chcę otworzyć istniejący .pst lub utworzyć nowy przy konfiguracji konta POP3, jest komunikat:
Kod:
Nie można uzyskać dostępu do określonego urządzenia, pliku lub ścieżki. Mogły zostać usunięte, są używane występują problemy z siecią lub nie masz wystarczających uprawnień do dostępu. Zamknij wszystkie aplikacje używające tego pliku i próbuj ponownie [OK]
Login i hasło są ok, bo przesyła mi wiadomości testowe.

Jak mogę zrobić zrzut ekranu do programu graficznego? (w Win Ctrl+PrtSC)
Odpowiedz
#9
0
(16-05-2019, 22:43)CSAT napisał(a): Jak mogę zrobić zrzut ekranu do programu graficznego? (w Win Ctrl+PrtSC)

Wciśnij samo PrintScr.
Odpowiedz
#10
0
Dzięki, PrtSc działą i kopiuje do schowka.

Ma ktoś może jakiś pomysł, jak rozwiązać problem połączenia się z plikami .pst?
Co mogę/powinienem sprawdzić, dlaczego nie mogę powiązać Office lub utworzyć nowego .pst?

P.S.
Pomyślałem, że problem może wynikać z nieprawidłowego montowania partycji?
Mam w fstab, taki zapis - mam SSD podzielona na partycje:
UUID=55K4H4335FG0S4S0 /media/UZYTKOWNIK/NAZWA_DYSKU ntfs-3g rw,users,auto 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
Nie wiem, co to za parametru 0 1 lub 0 0

Nie ogarniam linuxa, kiedyś troszkę bawiłem się w enigmę2 w DVB/na linuxie i pomyślałem, że może tutaj w PC muszę jakoś skonfigurować samba?

Będę wdzięczny za pomoc.

Dodano po pewnym czasie:
Nie mogę edytować poprzedniego postu, więc pisze jeden pod drugim.

Męczę temat Offica w POL i chyba powoli zaczyna rozumieć, jak on działa.

Po instalacji Offica w POL tworzony jest dysk wirtualny Office2010 widoczny w Linuxie, jako C:
Abym został dobrze zrozumiany nazwę go C: (LinuxWirtualny)

Kiedy uruchamiam Windowsa (jest na 1 partycji) dysk C: widzi, jako główny, na którym zainstalowany jest Windows.
Abym został dobrze zrozumiany nazwę go C: (Windows)

Pisałem, że mam problem z otwarciem lub utworzeniem .pst, ponieważ przy próbie założenia konta lub otwarcia istniejącego .pst POL otwierał mi katalog umiejscowiony na dysku C: (Windows)
Wyświetla się komunikat:
Kod:
Nie można uzyskać dostępu do określonego urządzenia, pliku lub ścieżki. Mogły zostać usunięte, są używane występują problemy z siecią lub nie masz wystarczających uprawnień do dostępu. Zamknij wszystkie aplikacje używające tego pliku i próbuj ponownie [OK]

Kiedy tworzę nowy lub chcę otworzyć istniejący .pst i jest on w ścieżce wirtualnej C: (LinuxWirtualny) lub na partycji Linux-a, nie mam problemu z działaniem Offica.

Nie ukrywam, że chciałem, aby Office 2010 pod Linxem i Windowsem pracowały na tym samym pliku .pst

Czy jest możliwość, aby POL miał uprawnienia dostępu rw do katalogu fizycznego C: (Windows)?
Ewentualnie, czy jest możliwość stworzenia jakiejś specjalnej partycji, do której dostęp na prawach rw będzie z poziomu POL i Windowsa?

Dodano po pewnym czasie:
(19-05-2019, 23:09)CSAT napisał(a): Dzięki, PrtSc działą i kopiuje do schowka.

Ma ktoś może jakiś pomysł, jak rozwiązać problem połączenia się z plikami .pst?
Co mogę/powinienem sprawdzić, dlaczego nie mogę powiązać Office lub utworzyć nowego .pst?

P.S.
Pomyślałem, że problem może wynikać z nieprawidłowego montowania partycji?
Mam w fstab, taki zapis - mam SSD podzielona na partycje:
UUID=55K4H4335FG0S4S0 /media/UZYTKOWNIK/NAZWA_DYSKU ntfs-3g rw,users,auto 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
Nie wiem, co to za parametru 0 1 lub 0 0

Nie ogarniam linuxa, kiedyś troszkę bawiłem się w enigmę2 w DVB/na linuxie i pomyślałem, że może tutaj w PC muszę jakoś skonfigurować samba?

Będę wdzięczny za pomoc.

Dodano po pewnym czasie:
Nie mogę edytować poprzedniego postu, więc pisze jeden pod drugim.

Męczę temat Offica w POL i chyba powoli zaczyna rozumieć, jak on działa.

Po instalacji Offica w POL tworzony jest dysk wirtualny Office2010 widoczny w Linuxie, jako C:
Abym został dobrze zrozumiany nazwę go C: (LinuxWirtualny)

Kiedy uruchamiam Windowsa (jest na 1 partycji) dysk C: widzi, jako główny, na którym zainstalowany jest Windows.
Abym został dobrze zrozumiany nazwę go C: (Windows)

Pisałem, że mam problem z otwarciem lub utworzeniem .pst, ponieważ przy próbie założenia konta lub otwarcia istniejącego .pst POL otwierał mi katalog umiejscowiony na dysku C: (Windows)
Wyświetla się komunikat:
Kod:
Nie można uzyskać dostępu do określonego urządzenia, pliku lub ścieżki. Mogły zostać usunięte, są używane występują problemy z siecią lub nie masz wystarczających uprawnień do dostępu. Zamknij wszystkie aplikacje używające tego pliku i próbuj ponownie [OK]

Kiedy tworzę nowy lub chcę otworzyć istniejący .pst i jest on w ścieżce wirtualnej C: (LinuxWirtualny) lub na partycji Linux-a, nie mam problemu z działaniem Offica.

Nie ukrywam, że chciałem, aby Office 2010 pod Linxem i Windowsem pracowały na tym samym pliku .pst

Czy jest możliwość, aby POL miał uprawnienia dostępu rw do katalogu fizycznego C: (Windows)?
Ewentualnie, czy jest możliwość stworzenia jakiejś specjalnej partycji, do której dostęp na prawach rw będzie z poziomu POL i Windowsa?

Problem rozwiązany.
Nie miałem uprawnień do plików .pst ze względu na niepoprawne parametry przy montowaniu partycji.
W /etc/fstab miałem zapis:
UUID=XXXXXXX /media/UŻYTKOWNIK/Dane ntfs-3g rw,user,auto 0 0 /swapfile none swap sw 0 0

po zmianie na:
UUID=XXXXXXX /media/UŻYTKOWNIK/Dane ntfs-3g defaults,locale=pl_PL.UTF-8 0 0 /swapfile none swap sw 0 0

wszytko działa poprawnie.

Dzięki za pomoc Smile
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości