Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oczy bolą i dostaje oczopląsu na linuxie
0
(29-03-2020, 18:34)winozśliwek napisał(a): Tak Redshift lepiej wyłączyć do tych rozważań zdecydowanie Wink

Czy też masz coś takiego, że rzeczywiście działa tylko D50, D55 i profil BLUE?
Bo u mnie cała reszta włącznie z profilem do mojego monitora jest identyczna do siebie.
Co ciekawe tylko D50, D55 i Blue ma zakładkę VCGT w gnome-color-manager.
Gdzieś czytałem, że to VCGT to niejakie krzywe gamma dla karty graficznej (czy jakoś tak).

Powiem, tak: nie sprawdzałem wszystkich profili. Domyślny dla mojego wyświetlacza jest OK. Ale to Lenovo, więc całkiem przyzwoicie wspierające Linuksa. Plus ustawiony Redshift oraz ciemny motyw systemu Mint-Y-Dark i nie mam żadnych problemów z obrazem, pomimo wielu godzin przed ekranem.
W technikalia zarządzania wyświetlaczem nie zagłębiałem się, bo zwyczajnie się nie znam. To, co mam jest OK. EOT z mojej strony.
Odpowiedz
0
Tutaj chodzi o różnicę pomiędzy profilowaniem a kalibracją monitora.

Można powiedzieć że profile .icc mają na celu zapewnienie że kolory zawsze odtwarzane są tak samo (z jak najmniejszym przekłamaniem).

Parametry wyświetlania obrazu zmieniamy za pomocą kalibracji.
Tylko niektóre profile zawierają informację o kalibracji vcgt.
Czy profil zawiera kalibrację można sprawdzić w:
Kolor > Pokaż szczegóły > Informacje > Korekcja ekranu
Odpowiedz
0
Ok, czyli profil icc nie zmieni wyświetlanego obrazu, chyba że ma opcjonalną korekcję vcgt, można ją też sobie stworzyć kolorymetrem - czyli skalibrować. Chyba dobrze rozumiem jak do tej pory?

Nie czaję więc tylko jednej rzeczy. Profile do np. monitorów samsunga nie mają vcgt, to rozumiem, że ogólna korekcja to jakiś "default" karty czy jej sterownika.
Dlaczego więc obraz bardzo się różni na windows i linux, nawet przy wrzuceniu tego samego profilu do jednego i drugiego systemu (z płyty cd dostarczonej z monitorem).
Oraz dlaczego na win. wygląda na prawdę ok a na linuksie nie do zniesienia zwłaszcza przy porównaniu, no i to samo przy karcie nvidii, amd, tak przy sterach wolnych i zamkniętych.
Tego nie rozumiem Smile
A co chciałbym uzyskać tak w ogóle? Jakoś przenieść "kolory" z windy do minta. Skopiowanie icc z katalogów windy też nie działa.
Faktycznie dochodzimy do tego, że linux ma "ostrzejsze kolorki" na ogólnej korekcji (wszystko wygląda źle, nie chodzi mi o schemat kolorów pulpitu ani o nic takiego) ale o ogólną korekcję. Jakby default vcgt był inny w windzie i linuksie ale ten w windzie był jakiś bardziej trafiony. Może to tak jest... Ale czemu przy np. sterach zamkniętych z nvidii dalej jest lipa a na windzie jest ok. To chyba bardziej zależy od systemu. Ale jak to przenieść nie wiem dalej. No ale nie chcę nikogo zamęczać więc może ktoś na coś wpadnie jak nie no to nie i już : )
Odpowiedz
0
Porównałem te same zdjęcia w obydwóch systemach i nie ma żadnych różnic w odtwarzaniu kolorów.
Odpowiedz
0
Nie lepiej zeskalować sobie interfejs? Ja na Openbox sobie poradziłem tak.
Odpowiedz
0
Ponoć xfce 4.14 załatwia sprawę z tymi profilami kolorów. Ktoś sprawdzał?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości