Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja Mint'a krok po kroku
#1
Question 
0
Z góry przepraszam, że nie szukałem bardziej wnikliwie lecz na tę chwilę nie znalazłem odpowiedniego poradnika.

Instalacja Mint'a z pendrive jest i wiem co zrobić. Nie widzę natomiast prostych instrukcji odnośnie późniejszego robienia partycji GParted. Kiedy je robić? Tzn przed instalacją czy po czy w trakcie? Instalowałem już jak wiecie Mint'a na jednej z partycji i śmiga. W ten jednak sposób nie musiałem tworzyć tych partycji na nowo. Teraz gdy myślę, o wywaleniu okienek całkowicie i postawienia jednego Minta na cały dysk to jednak takie "krok po kroku" bardzo się przyda. Marzy mi się takie właśnie krok po kroku.. proste jak budowa cepa.

1. Posiadanie instalatora Minta na pendrive i uruchomienie lapa z pendrive.
2. Wybór instalacji Minta a w następnym menu wybór wyczyszczenia całego dysku i instalacja Minta (oczywiście backup danych (zdjęcia, filmy itd) już dawno zrobiony)
3. Co dalej? 

Będzie miło jeśli napiszecie co będzie i na co mam się przygotować oraz w którym momencie użyć tego GParted by zrobić partycję (ponoć 100GB na system to nawet za dużo) Oraz jeśli mam te 4GB Ramu to czy ten cały SWAP jest potrzebny a jeśli tak to proszę też o instrukcję jak to zrobić :-)

PS: Proszę nie bijcie mnie za taki post.. naprawdę nie robię tego celowo a forum jest od pomocy i wsparcia tak więc proszę o takie wskazówki krok po kroku. A jeśli już jest taki post to proszę na spokojnie podesłać mi link :-)
Odpowiedz
#2
0
https://linuxmint-installation-guide.rea...stall.html
W 4 kroku masz wybór partycjonowania.
W Twoim przypadku wystarczy wybrać 1 opcję (wyczyszczenie dysku)
[Obrazek: installer-install.png]

W tym oficjalnym poradniku instalacji znajdziesz też porady odnośnie gparted.
Na pozostałe pytania odpowiedzi są już na forum i wiki Ubuntu.
Odpowiedz
#3
0
Nie chcę się czepiać ale nawet tutaj nie ma nic o tym jak utworzyć nowe partycje. Poza tym w tym poradniku radzą by wybrać "inną opcję" a Ty tutaj piszesz, że tą pierwszą. Hmm... próbuję to jakoś ogarnąć choć czuję error :-) Gdzie są informację gdzie i kiedy robi się te partycje? Tutaj kliknę pierwszą opcję wyczyszczenie dysku i co potem? Co potem? Co następnie i gdzie? :-)
Odpowiedz
#4
0
Potem się zainstaluje praktycznie samo, bez ingerencji w partycje.
"Inny sposób" jest ładnie opisany w przewodniku, który linkował @dedito.
Przeczytaj najpierw przewodnik po instalacji. Przewodników i poradników, jak zainstalować Linuksa, jest tyle w sieci, że nie będziemy tego po raz setny przepisywać specjalnie dla ciebie.
Odpowiedz
#5
0
Tak. To, że poradników jest dużo jest wiadome. Natomiast fora od czegoś chyba też są. Zgodnie z zaleceniami muszę skądś urwać te 4GB na ten swap a to znaczy ingerencje w partycję.. zresztą i tak muszę porobić nowe bo Mint nie potrzebuje 150GB jak to potrzebował Łindołs :-)
Odpowiedz
#6
0
Jeśli mint będzie jedynym system to zrób sobie 2 partycje jedną mniejszą na / a resztę na /home. Mint może używać swap z pliku więc odpada Ci jedna partycja a boot się zainstaluje w /. System plików ustaw ext4
Odpowiedz
#7
0
(21-05-2019, 21:48)InfiniteLove napisał(a): Tak. To, że poradników jest dużo jest wiadome. Natomiast fora od czegoś chyba też są. Zgodnie z zaleceniami muszę skądś urwać te 4GB na ten swap a to znaczy ingerencje w partycję.. zresztą i tak muszę porobić nowe bo Mint nie potrzebuje 150GB jak to potrzebował Łindołs :-)

Jak wybierzesz 1 opcję to Mint zrobi wszystko za Ciebie.
Odpowiedz
#8
0
Wszystko czyli pasek od podziału partycji sam się pojawi oraz będzie też podpowiedź o partycję na SWAP? :-)
Odpowiedz
#9
0
Odpal sobie wirtualkę i potestuj.
Odpowiedz
#10
0
Od wirtalnej zacząłem ale tam było bardzo skromnie jeśli chodzi o działanie. Potem zrobiłem jako drugi system na jednej z partycji a teraz jestem gotowy wywalić ŁINDOŁS całkowicie i zaMintować się całkowicie :-)
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości