Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komputer za słaby na Minta 19.1?
#1
0
Cześć,

Niedawno radziłem się Was o program do oglądania TV, a teraz nachodzą mnie wątpliwości czy przypadkiem mój komputer nie jest już za leciwy na Minta 19.1 w wersji Cinnamon. Problem polega na tym, że wyrzuca mi błąd, że system działa w trybie renderowania programowego, a wtedy zamiast płynności, dostaję pokaz slajdów. Myślałem, że to wina sterowników, mam kartę nVidia i trochę się nimi bawiłem. Postanowiłem jednak sformatować system i użyć sterowników w wersji bodajże 390, tych dostępnych w Menadżerze Sterowników. Było ok, do około 5 uruchomień, potem znów to samo. Podaję specyfikację komputera:

ASUS P5Q-SE2
Intel Core 2 Duo E7400, 2x2,8 GHz,
2 GB RAM DDR2 667 MHz,
nVidia GeForce GT730 1GB GDDR5,
SSD GoodRAM C100 120 GB

Czy to wina PC czy ta wersja 19.1 jest jakaś wadliwa? Ciężko mi znaleźć w Internecie dokładny wykaz wymagań dla edycji Cinnamon, ale z tego co wywnioskowałem, mój komputer może być jednak za słaby. 17.3 radził sobie bez najmniejszych problemów, ale jak wiadomo to dość stara dystrybucja.
Odpowiedz
#2
0
Trochę mało RAMu. Jakbyś dołożył ze 2 GB? Albo lepiej ze 4 Smile
Może spróbuj 18.3 MATE lub XFCE - są znacznie lżejsze od Cinnamona.

I jeszcze jedno: w menedżerze aktualizacji zaznacz tylko 2 pierwsze poziomy, a w opcjach zaznacz tylko trzy pierwsze.

Jeśli podajesz specyfikację komputera używaj inxi:
https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...76#pid1076
Odpowiedz
#3
0
Co do RAM-u to raczej mi się już chyba nie opłaci inwestować w ten komputer, nawet DDR2 nie ma w czym za bardzo wybierać. Fakt, są inne środowiska, ale strasznie się przyzwyczaiłem do Cinnamona i ciężko mi byłoby się przestawić.

Co do tych błędów mam jeszcze pytanie. Czy to możliwe, że renderowanie programowe włącza się, bo jakiś desklet powoduje awarię? Obecnie korzystam z CobiAnalogClock i deskletu pogodowego i naszła mnie taka refleksja, że to może przez to wysypuje mi się środowisko?
Odpowiedz
#4
0
(22-06-2019, 16:27)Cesc93 napisał(a): Co do RAM-u to raczej mi się już chyba nie opłaci inwestować w ten komputer, nawet DDR2 nie ma w czym za bardzo wybierać. Fakt, są inne środowiska, ale strasznie się przyzwyczaiłem do Cinnamona i ciężko mi byłoby się przestawić.
4GB RAM ~50zł

(22-06-2019, 16:27)Cesc93 napisał(a): Co do tych błędów mam jeszcze pytanie. Czy to możliwe, że renderowanie programowe włącza się, bo jakiś desklet powoduje awarię?  Obecnie korzystam z CobiAnalogClock i deskletu pogodowego i naszła mnie taka refleksja, że to może przez to wysypuje mi się środowisko?
Cinnamon wymaga sterownika z akceleracją 3D
Odpowiedz
#5
0
Jeśli to stacjonarka to może warto spojrzeć na Allegro za jakimś Quadem lub szybszym C2D, ale niekoniecznie. Jak napisali koledzy dramatycznie mało pamieci RAM, podejrzewam, że pewnie masz tam jeszcze wersje 32-bit. Grafika nie jest zła do podstawowych zadań. Kupiłbym RAM (8 GB w sumie byłoby ok.) i zainstalował wersje 64-bit, no chyba, że dużo grasz i boisz się problemów ze Steam. Ja na netbooku z Atomem miałem wersje 64-bit i maksymalnie 2 GB RAM, wiecej się nie dało, no ale miałem XFCE.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości