Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak bezpiecznie przeinstalować Minta?
#1
0
Cos się dzieje z komputerem, na firmowym laptopie dość często zawiesza się Linux Mint. Czasem widać jak mysz przesuwa się w spowolnionym tempie, mam nadzieję że to nie wirtus.
Chiciałbym przeinstalowac na najnowszego Minta, ale mam tam sporo rzeczy: klucze ssh do gita, skonfigurowaną pocztę firmową, firmowego VPN,sieć wifi,licencje programów, trzeba by zapisać katalog domowy?
Najlepiej bym chciał podzielić na partycje, zainstlować na drugiej partycji, poinstallować tam wszystko, jak by chodziło, to usunąć pierwszą i całe jej miejsce przeznaczyć do drugiej - jak to zrobić?
#2
Wink 
0
(09-07-2019, 23:19)AndrzejB napisał(a): Cos się dzieje z komputerem, na firmowym laptopie dość często zawiesza się Linux Mint. Czasem widać jak mysz przesuwa się w spowolnionym tempie, mam nadzieję że to nie wirtus.
Chiciałbym przeinstalowac na najnowszego Minta, ale mam tam sporo rzeczy: klucze ssh do gita, skonfigurowaną pocztę firmową, firmowego VPN,sieć wifi,licencje programów, trzeba by zapisać katalog domowy?
Najlepiej bym chciał podzielić na partycje, zainstlować na drugiej partycji, poinstallować tam wszystko, jak by chodziło, to usunąć pierwszą i całe jej miejsce przeznaczyć do drugiej - jak to zrobić?

Rozumiem, że instalowałeś z automatu i nic ręcznie sobie nie ustawiałeś? Tak w sumie najlepiej. Wrzuć płytkę/pena z nową wersją Minta i rozpocznij instalowanie. Zawsze się pyta, czy ma obok innego systemu zainstalować, zamiast tego systemu, czy ma być szyfrowanie partycji (nie jestem pewien, bo z tego ostatniego nigdy nie korzystałem). Zainstalować system, później to co tam sobie chcesz na nim postawić, zrobić migawkę systemu, walnąć formata, system na czysto, a później z migawki odtworzyć. Niech inni się wypowiedzą, pewnie da się inaczej, ale ja bym tak kombinował.

A co do tego pokazu slajdów, to co masz tam za środowisko graficzne? Być może mało pamięci, grafika nie wyrabia, bo to mi przypomina próbę odpalenia Linuxa z KDE na netbooku z Atomem i 2 GB RAM. Big Grin Poczekaj, co starszyzna plemienna powie.
#3
0
Pytanie, czy mozna zmieniać rozmiary partycji, czy pierwszą usuwać i dodać miejsce do drugiej?
#4
0
Prościej byłoby zrobić kopię bieżącego systemu, potem normalnie instalować.
A tak w ogóle starałbym się uzdrowić obecny system.
Może jakiś proces Ci zamula. Zerknij do menadżera procesów czy zadań.
#5
0
(10-07-2019, 00:12)AndrzejB napisał(a): Pytanie, czy mozna zmieniać rozmiary partycji, czy pierwszą usuwać i dodać miejsce do drugiej?
Właśnie dlatego zaproponowałem w taki sposób, powinno być bezpieczniej i szybciej (moim zdaniem).
#6
0
Pytam bo nie udało się zamienić z Minta Tara na Tesse. Njapierw zapamiętałem stan w TimeShift, potem zaczałem, ale nie udało się z powodu jakichś kłopotów z aptem.
Poza tym w związku a TimeShift, dobrze bylo by mieć system plików btrfs, bo TimeShift tworzy migawkę 12 GB.
#7
0
Jakie błędy? Jesli nie masz miejsca na migawke, zawsze możesz obejsc problem, np poprzez utworzenie pliku /etc/timeshift.json.
Z tego co pamietam przy upgrade sprawdzane jest tylko istnienie tego pliku.
Kod:
sudo touch /etc/timeshift.json
#8
0
Zamykam.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości