Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Problem z instalacją HP Color LaserJet Pro MFP M176n
#1
0
Witam wszystkich bardzo serdecznie  Smile  jeśli chodzi o Linuxa to jestem początkujący ale nie boję się wyzwań Smile zainstalowałem Minta 19.1 i mam problem z instalacją kombo drukarki i skanera HP Color LaserJet Pro MFP M176n
Drukarka jest połączona przez sieć i ma iP: 192.168.1.103
Drukarka jest wyszukiwana w programie Drukarki, instaluje się przez hplib(domyślnie zaznaczone jako jedno z 3 możliwych) ale nie drukuje, usunąłem drukarkę i ponownie spróbowałem ją zainstalować ale tym razem zmieniłem na IPP i tutaj zaczęło działać, a nawet pokazuje poziom poszczególnych tonerów.
Przystąpiłem więc do uruchomienia programu: Proste skanowanie i tu niestety jest klapa, program nie widzi skanera, szukałem na internecie ale nic użytecznego dla mnie poza informacją(bardziej sugestią) że trzeba dopisać ręcznie ip do jakiegoś pliku(nie opisano jakiego!) w /etc/sane.d/ powinno rozwiązać problem, przeglądałem wszystkie pliku powiązane z hp ale nie znalazłem tam żadnego miejsca gdzie mógłbym coś wpisać żeby to miało ręce i nogi Sad
Na dodatek teraz przestał też działać program Drukarki:

[Obrazek: 41HDTMIl.png]

jak wciskam połącz, dostaję:

[Obrazek: u6tzJvyl.png]

a następnie połącz, to dostaję błąd:

[Obrazek: 24zBNNGl.png]

googlowanie dało mi niby rozwiązanie problemu przez terminal ale nie działa ono i dostaję komunikat:

[Obrazek: C5ixN3wl.png]

Proszę o jakąś pomoc jak to ogarnąć, od razu zaznaczam że podłączenie przez USB odpada, ze względu na inne komputery(wszystkie Windowsy) w domu, które też korzystają z tej drukarki przez sieć, a do tego drukarka stoi w innym pokoju niż PC
#2
1
Better response on post RE: Problem z instalacją HP Color LaserJet Pro MFP M176nSprawdź, czy ten wątek pomoże: https://linuxforums.org.uk/index.php?topic=13212.0

Zacznij od poleceń w drugim poście, po słowach: "If that still doesn't work, try"

Jeśli nadal CUPS i skaner nie zadziałają wrócimy do tematu po południu.

BTW Wyniki poleceń z terminala kopiuj (Ctrl+Shift+C) i wstawiaj na forum pomiędzy znaczniki code: https://forum-prod.linuxmint.pl/showthre...d=33#pid33
#3
0
hej, zrobiłem tam jak tam pisało czyli:

Kod:
sudo apt-get install --reinstall cups cups-browsed cups-client cups-common cups-daemon cups-server-common
oraz:
Kod:
sudo systemctl daemon-reload
niestety to nie pomogło więc wklejam to co dała mi konsola po poleceniach:
Kod:
maciej@maciej-desktop:~/Pulpit$ service cups status
● cups.service - CUPS Scheduler
  Loaded: loaded (/lib/systemd/system/cups.service; enabled; vendor preset: ena
  Active: failed (Result: start-limit-hit) since Mon 2019-02-18 14:40:33 CET; 4
    Docs: man:cupsd(8)
Main PID: 6194 (code=killed, signal=TERM)

lut 18 14:40:33 maciej-desktop systemd[1]: cups.service: Service hold-off time o
lut 18 14:40:33 maciej-desktop systemd[1]: cups.service: Scheduled restart job,
lut 18 14:40:33 maciej-desktop systemd[1]: Stopped CUPS Scheduler.
lut 18 14:40:33 maciej-desktop systemd[1]: cups.service: Start request repeated
lut 18 14:40:33 maciej-desktop systemd[1]: cups.service: Failed with result 'sta
lut 18 14:40:33 maciej-desktop systemd[1]: Failed to start CUPS Scheduler.

i:
Kod:
maciej@maciej-desktop:~/Pulpit$ file /lib/systemd/system/cups.service
/lib/systemd/system/cups.service: ASCII text
oraz jego zawartość:
 
Kod:
[Unit]
Description=CUPS Scheduler
Documentation=man:cupsd(8)

[Service]
ExecStart=/usr/sbin/cupsd -l
Type=simple
Restart=always

[Install]
Also=cups.socket cups.path
WantedBy=printer.target

W podlinkowanym temacie jest sugestia żeby zainstalować hplip-gui i przez niego instalować dopiero drukarkę, spróbować tak zrobić? 
Skaner nadal nie jest wykrywany

Edit:
Stwierdziłem że i tak na razie testuje tylko system więc zainstalowałem hplip-gui, uruchomiłem HPLIP Toolbox żeby zainstalować drukarkę, pierwszy problem, który wystąpił to to że z włączoną zaporą nie wykrywa drukarki(ma ktoś jakiś dobry tutorial zapory bo nie ogarniam jak tu dodać wyjątek?), więc po wyłączeniu zapory program znalazł drukarkę po czym dostałem okienko żeby wybrać plik PPD i tu zonk bo w domyślnej otwartej lokalizacji żaden wybrany plik nie działa Sad
[Obrazek: 40ciL4yl.png]
za to trayu w ikonce HP - prawy klik pojawiło się HP Scan Devices Scanner 1.1.1.1 z trójkątną ostrzegawczą  żółtą ikonką (nie mogę zrobić screena Sad )
#4
1
Better response on post RE: Problem z instalacją HP Color LaserJet Pro MFP M176nOK, trochę informacji mamy Smile
Krok po kroku. Wykonaj na początek:
Kod:
sudo cp /usr/share/cups/cupsd.conf.default /etc/cups/cupsd.conf
potem
Kod:
sudo service cups restart
Gdyby pojawiły się jakieś komunikaty po której z komend - zamieść je na forum.
Jeśli nic się nie pokaże w konsoli, otwórz przeglądarkę i wpisz w pasku adresu:
"localhost:631" - bez cudzysłowu. Powinien pojawić się panel sterowania CUPS.
Jeśli wyświetli się strona, to CUPS działa. Smile

Teraz kwestia zapory. Jesteś pewny, że w warunkach domowych jest ci potrzebna?
Wystawiasz z tego komputera jakieś dane do Internetu na zasadzie www czy jakiegoś ftp?
Nie masz na routerze ustawionej zapory?
Nie ufasz domownikom?
Udostępniasz jakieś zasoby w sieci lokalnej?

Jeśli wyszło 3 lub 4 x NIE. Daruj sobie, to nie Windows. Smile Wyłącz na razie zaporę i zrestartuj komputer, może to ona coś blokuje.
Jeśli uruchomisz CUPS wrócimy do drukarki i skanera. BTW wyrzuć to świństwo i kup coś normalnego ;D ... taki żarcik.
#5
0
Wpisałem obie komendy, wszedłem na localhost:631, załadowało się bez problemu Smile HPLIP Toolbox znalazł i zainstalował drukarkę(sam wybrał PPD), strona testowa się wydrukowała Smile skaner też już jest wykrywany Smile problem został rozwiązany Smile Dzięki wielkie za pomoc Smile a co do zapory to włączyłem ją bo znalazłem artykuł o zalecanych 10 rzeczach do zrobienia po instalacji no i tam było żeby załączyć Wink
#6
0
Super, wobec powyższego oznacz problem/wątek jako rozwiązany w ten sposób:
https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=40

Zapora, owszem ma czasem sens, ale w typowych warunkach domowych tylko przeszkadza. To router w pierwszej kolejności zapobiega włamaniom (że się tak oględnie wyrażę). Jeśli ktoś się na Ciebie "uprze" i przejdzie przez router, to zapora na komputerze nie pomoże.
#7
0
Właśnie chciałem tak zrobić ale u mnie nie ma takiej opcji  Undecided
[Obrazek: TaGoU4Sl.png]
#8
0
O, dzięki za info. Pozwól zatem, że ja to zrobię Smile


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości