Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Awaryjne kopiowanie za pomocą LiveCD.
#1
0
Witam.

Od niecałego roku na komputerze w pracy korzystam z Linux Mint wersja 19 (na bieżąco aktualizowana). Prawdopodobnie po aktualizacji, przy kolejnym włączaniu komputera system przestał się uruchamiać. Przywracanie za pomocą TimeShift w niczym nie pomogło więc zdecydowałem się na reinstalację systemu. Najpierw jednak chciał bym skopiować dane z konta użytkownika (pliki i katalogi). Posiadam płytę LiveCD z instalacji Linux Mint. Po uruchomieniu z niej komputera mam dostęp do katalogu użytkownika i teoretycznie mógłbym go skopiować. Niestety w praktyce prawdopodobnie wszystkie dostępne nośniki są zablokowane przed zapisywaniem. W komputerze mam drugi dysk z systemem Windows 7 i początkowo na niego próbowałem wykonać kopię. Następnie kopię próbowałem wykonać na pendrive’a ale z tym samym skutkiem. Linuxa używam od niedawna, głównie do pisania dokumentów, przeglądania internetu i projektowania w FreeCAD. Słabo znam się na terminalu więc gdybym musiał z niego skorzystać to prosiłbym o bardzo dobrze wytłumaczoną instrukcję przedstawiającą krok po kroku co wpisać by te dane w możliwie najprostszy sposób skopiować.
#2
1
Better response on post RE: Awaryjne kopiowanie za pomocą LiveCD.Otwórz menedźera plików (Thunar) jako administrator. W terminalu można go wywołać komendą:
Kod:
pkexec thunar
W trybie Live hasło jest puste, czyli klepiesz po prostu enter gdy wyskoczy okno z hasłem.
W tym trybie będziesz mógł skopiować to, czego potrzebujesz.
Ale... jeśli masz odrębną partycję /home to wystarczy jej podczas instalacji nie formatować (wybrać "inne rozwiązanie" gdy instalator zapyta w jaki sposób zainstalować system) i wskazać punkt montowania tej partycji znów jako /home. Nazwa użytkownika musi pozostać bez zmian!

Możesz pokazać układ partycji kopiując z terminala (Ctrl+Shift+C) i wklejając na forum wynik komendy
Kod:
lsblk
.
Będzie łatwiej coś doradzić.
Użyj znaczników code: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...75#pid1075

EDIT:
No tak, Segan przecież XFCE używasz... THUNAR... Mjölnir jestem Big Grin
M - thx Smile
#3
0
Pod Windowsem nie jest to możliwe wprost gdyż nie obsługuje partycji ext*, można uzyskać obsługę za pomocą dodatkowego oprogramowania, ale kopiując na ntfs stracimy też unixowe informacje o uprawnieniach do pliku.
Dlatego najlepiej zrobić to z poziomu sesji live linuksowej.
Pod live nośniki powinny się montować normalnie do zapisu.
#4
Thumbs Up 
0
Na wstępie przepraszam że odpisuję dopiero teraz ale komputer z problemem opisanym w pierwszym poście mam w pracy i w czasie weekendu nie mam do niego dostępu.

Zacznę od najważniejszego. Sposób podany przez yahoob3 załatwił sprawę.
Po załadowaniu systemu z płyty uruchomiłem po prostu terminal i wpisałem:
Kod:
pkexec thunar
Otwarło to okno menedżera plików i nie pytało nawet o hasło.
Odnalazłem następnie interesujący mnie katalog użytkownika i skopiowałem go bez problemu na dysk z Windowsem.

Co do pozostałych sugestii:

1. Nie miałem /home na odrębnej partycji. Cały dysk był przypisany linuxowi podczas instalacji i instalatorowi pozostawiłem ustawienie partycji. Nie mniej po tym co się stało, podczas kolejnej instalacji wyodrębnię /home dla bezpieczeństwa danych.

2. Myślę że skoro problem rozwiązany to nie ma potrzeby zamieszczać tu układ partycji. No chyba że komuś się przyda to mogę to zrobić.

3. Odnośnie postu dedito to zdaję sobie sprawę że Windows "normalnie" nie obsługuje partycji linuxowych i gdybym musiał tą drogą odzyskiwać dane to koniecznym było by skorzystanie z dodatkowego oprogramowania. Nie znam niestety takich programów więc jeśli możesz polecić coś darmowego i sprawdzonego to chętnie przetestuję. W razie awarii ułatwiło by to skopiowanie danych a w codziennym użytkowaniu przenoszenie plików pomiędzy Linuxem i Windowsem. Na uprawnieniach do pliku specjalnie mi nie zależy o ile mogę swobodnie go kopiować i edytować.
#5
1
Better response on post RE: Awaryjne kopiowanie za pomocą LiveCD.
(09-09-2019, 09:52)Segan napisał(a): 3. Odnośnie postu dedito to zdaję sobie sprawę że Windows "normalnie" nie obsługuje partycji linuxowych i gdybym musiał tą drogą odzyskiwać dane to koniecznym było by skorzystanie z dodatkowego oprogramowania. Nie znam niestety takich programów więc jeśli możesz polecić coś darmowego i sprawdzonego to chętnie przetestuję. W razie awarii ułatwiło by to skopiowanie danych a w codziennym użytkowaniu przenoszenie plików pomiędzy Linuxem i Windowsem. Na uprawnieniach do pliku specjalnie mi nie zależy o ile mogę swobodnie go kopiować i edytować.
Ja korzystam z ext2fsd, jest to o tyle dobre od innych rozwiązań, że dysk jest widziany/obsługiwany w eksploratorze tak jak inne natywne systemy plików.
#6
0
Oznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości