Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 pro
#11
0
(04-10-2019, 09:19)yahoob3 napisał(a): Secure boot wyłączasz, żeby Windows nie robił problemów Smile
Jeśli chcesz mieć dostęp do danych Windowsowych spod Linuksa wyłączyć też musisz hibernację systemu (fast boot), bo blokuje ona dostęp do zapisu na dyskach windowsowych - taki ten Windows pazerny jest i oszukuje użytkownika, że szybko startuje, kiedy w rzeczywistości wychodzi tylko z hibernacji Big Grin

1) Nie chcę mieć dostępu do danych z partycji windowsa pod linuxem, więc nie musze wyłączać ani "secure boot" ani "fast boost" , tak?

2) Mając Linuxa i Win10, przy włączaniu laptopa powinienem mieć wybór który system ma sie odpalić. Ale niektórym osobom ponoć automatycznie wybiera sie windows - Na co zwócić uwage aby nie było tak, że win10 sie automatycznie odpala (gdy chcę odpalić linuxa)

3) Czy to prawda że Windows zainstalowany na jednym dysku z Linuxem może próbować usunąć Linuxa z dysku?
Odpowiedz
#12
0
1. Nie do końca jestem pewien, ale ja u siebie wyłączyłem, niezależnie od systemu, a mam tylko minta. Linux nie potrzebuje fast boota, i tak jest stosunkowo szybki. A co do dostępu do danych, można zrobić partycję współdzieloną przez oba systemy i wtedy masz jeden dostęp do np. filmów, zdjęć itd. bez dublowania plików na każdy system.
2. W zasadzie komenda
Kod:
sudo upgrade grub
powinna spowodować aktualizację gruba, czyli menu rozruchowego, co powinno zaowocować pokazaniem wszystkich dostępnych do odpalenia systemów. Dokładnie nie powiem, nie robiłem, ale wpisuje się to jakoś pod koniec.
3. Windows może wszystko, unikaj jak ognia Big Grin
-------------
MSi GV72-8RE | Mint 19.1 | kernel 4.15.0-156-generic x86_64 | Mate 1.20.1 | Nvidia GeForce GTX 1060 + Intel
Odpowiedz
#13
0
(04-10-2019, 07:14)gy1 napisał(a): A czy trzeba utworzyć jakąś partycje SWAP (o wielkości takiej ile jest RAMu w laptopie)?

Nie trzeba. Podczas instalacji automatycznie tworzony jest plik wymiany wielkością dostosowany do potrzeb.

(04-10-2019, 07:14)gy1 napisał(a): Potem włoże płytę instalacyjną Linuxa i zainstaluję go na tych pozostałych (nieprzydzielonych) 120GB-tach.

Jeżeli chcesz oddzielnej partycji /home to musisz użyć opcji "Użycie innego rozwiązania" co wiąże się z ręcznym tworzeniem partycji.
Odpowiedz
#14
0
Czyli jesli wybrałbym opcję "Instalacja Linux Mint obok Windows", to wtedy utworzy sie tylko 1 partycja root, tak? 



Ok, czyli muszę wybrać opcję "Użycie innego rozwiązania". Co zrobić krok po kroku aby Mint zainstalował sie na tych 120GB nieprzydzielonego miejsca i abym miał partycję root (35GB) i partycję home (85GB)  ?
Odpowiedz
#15
0
Tak.
Odpowiedz
#16
0
Wybiorę opcję "Użycie innego rozwiązania". Co zrobić krok po kroku aby Linux Mint zainstalował sie na tych 120GB nieprzydzielonego miejsca i abym miał partycję root (35GB) i partycję home (85GB) ?

(nie znalazłem odpowiedzi w tutorialach na forum)
Odpowiedz
#17
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 proTrzeba będzie w wolnej przestrzeni założyć dwie partycje w formacie ext4, / (zwana root) i home.
Przykładowy poradnik zawierający te kroki: https://fossbytes.com/install-linux-mint-19-tara-guide/
Jest tam też partycja SWAP, możesz też założyć lub przyjąć rozwiązanie z plikiem opisane przez Magnusa.

Możesz przećwiczyć kroki w maszynie wirtualnej typu Virtualbox albo zacznij działać na prawdziwym sprzęcie i jak będą problemy to wtedy będziemy dumać.
Odpowiedz
#18
0
Wyczytałem gdzieś, że jak w Windowsie jest włączona opcja "szybkie uruchamianie", to to może uszkodzić partycję rozruchową Linuxa - czy potwierdzacie, że tak może sie stać?

U mnie na win 8.1 pro nie moge odznaczyć tej opcji "włącz szybkie uruchamianie"

[Obrazek: 4816d5175a6e6.png]
Odpowiedz
#19
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 proUszkodzić nie uszkodzi, bo to nie ma nic do rzeczy, ale partycje windowsowe będą tylko do odczytu dla Linuksa.

Jeśli klikniesz na górze (wg obrazka, który pokazałeś) "zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne" powinieneś móc to zmienić.

Obrazki wstawiaj na forum wg linku w mojej sygnaturze,
Odpowiedz
#20
0
(05-10-2019, 08:52)yahoob3 napisał(a): Uszkodzić nie uszkodzi, bo to nie ma nic do rzeczy, ale partycje windowsowe będą tylko do odczytu dla Linuksa.

Jeśli klikniesz na górze (wg obrazka, który pokazałeś) "zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne" powinieneś móc to zmienić.

Obrazki wstawiaj na forum wg linku w mojej sygnaturze,
Faktycznie, teraz można tą opcję odznaczyc.

Ale czy to prawda, że jeśli opcja "włącz szybkie uruchamianie" będzie włączona w Win 10 pro, to z czasem (np po jakiejs aktualizacji windy) może być problem z uruchomieniem Minta? (który jest na tym samym dysku SSD co Win 10)
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości