Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Start MInta z dysku Windowsa zamiast Minta
#1
0
Doberek,

Mam w kompie kilka  dysków, ale istotne są dwa z nich, na pierwszym m2 znajduje się Windows, na 2 ssd jest linux.
Mimo że ręcznie podzieliłem ssd na 2 partycje  (sdb1 - efi, sdb2 - ext4) i wskazaniu rozruchu na sdb1 botowanie odbywa się z dysku m2 a nie z dysku ssd
Co zrobiłem źle?
Odpowiedz
#2
0
Nic, po prostu musisz ustawić aby to grub sie najpierw odpalił Wink
Najpierw wejdź na Linuxa i wpisz sudo update-grub i wyłączyłeś opcje szybkiego uruchomienia systemu Windows?
Odpowiedz
#3
0
(18-11-2019, 00:55)Nicekovsky napisał(a): Nic, po prostu musisz ustawić aby to grub sie najpierw odpalił Wink
Najpierw wejdź na Linuxa i wpisz sudo update-grub i wyłączyłeś opcje szybkiego uruchomienia systemu Windows?

Raczej w BIOS/UEFI powinien ustawić odpowiednią kolejność uruchamiania (boot order lub inaczej w zależności od producenta płyty).
Odpowiedz
#4
0
Chyba zainstalowałeś najpierw Miętkę a potem Windę Big Grin Zrób jak chłoaki radzą, po pierwsze sprawdź dobrze BIOS/UEFI jaką tam masz hierarchię bootowania. Ja w swoim Asusie choć mam tylko jednego twardziela to by odpalić instalkę z pendrive'a muszę za każdym razem poprawiać ustawienia, a wszystko dlatego, że mam jakby dodatkową opcję hierarchii, która zawsze pozycjonuje hdd nad usb i potrafi różne cuda robić. Jak już upewnisz się, że w BIOSie masz porządek to spróbuj przywrócić GRUBa i powinno śmigać Wink
Odpowiedz
#5
0
Zmiana boot order powinna wystarczyć.
Update Gruba - nie widzę sensu, chyba ,że dla dodania Windows do menu wyboru.
Przywrócenie Gruba - jeśli jest uszkodzony, ale nic na to nie wskazuje.
Odpowiedz
#6
0
Ok, chyba nie do końca się zrozumieliśmy Big Grin

dysk1 - m2 - Adata nmve - Windows - zainstalowany jako pierwszy
dysk2 - ssd -Samsung 830 - Linux - zainstalowany jako drugi (jak wyżej manualnie)

Chciałem by w menu bootowania wyglądało to tak :
Windows Boot Manager (adata nmve)
ubuntu (samsung 830)

a pokazuje mi bootmenu tak :
Windows Boot Manager (adata nmve)
ubuntu (adata nmve)

oba systemy działają, fastboot jest wyłączony,linux nie rusza z samsung 830 wybranym bezposrednio Big Grin

Przede wszystkim pytanie brzmi: jak zainstalować system by CAŁY instalował się na wskazanym dysku, a nie ładował się na dysk Windowsa?
Odpowiedz
#7
0
Musiałeś na etapie instalacji popełnić jakiś błąd, np. zainstalować GRUB na dysku Windows.
Aby się uchronić przed takimi rzeczami, można albo być uważnym, albo odpiąć dysk Windows na czas instalacji Linuksa Smile
Odpowiedz
#8
0
(18-11-2019, 12:20)dedito napisał(a): Musiałeś na etapie instalacji popełnić jakiś błąd, np. zainstalować GRUB na dysku Windows.
Aby się uchronić przed takimi rzeczami, można albo być uważnym, albo odpiąć dysk Windows na czas instalacji Linuksa Smile

Więc dokładnie o to pytałem w pierwszym poście, co zrobiłem żle?
Odpowiedz
#9
0
No i dostałeś odpowiedź.
Odpowiedz
#10
0
@dedito jesteś politykiem czy zamierzasz być ? Tongue

To, jaka jest prawidłowa procedura instalacji co by takiego problemu uniknąć, od razu zaznaczę, że wyjmowanie każdorazowe dysku m2 z płyty odpada...Tongue
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości