Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nieudana kompilacja Kernela
#1
0
Linux Mint Cinamon 64 bit. Ostatni raz kompilowałem kernel jak miał numer : 2.2.18  wtedy był problem z doborem składników, ale jak widzę, do dziś "to" się nie zmieniło. Po 10-cio sekundowej kompilacji - kompilator zwrócił następujący text :
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kod:
scripts/sign-file.c:25:10: fatal error: openssl/opensslv.h: Nie ma takiego pliku ani katalogu
#include <openssl/opensslv.h>
          ^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
compilation terminated.
scripts/Makefile.host:107: recipe for target 'scripts/sign-file' failed
make[3]: *** [scripts/sign-file] Error 1
Makefile:1097: recipe for target 'scripts' failed
make[2]: *** [scripts] Error 2
make[2]: Opuszczenie katalogu '/usr/src/linux-5.4.6'
debian/ruleset/targets/common.mk:194: recipe for target 'debian/stamp/conf/kernel-conf' failed
make[1]: *** [debian/stamp/conf/kernel-conf] Error 2
make[1]: Opuszczenie katalogu '/usr/src/linux-5.4.6'
/usr/share/kernel-package/ruleset/minimal.mk:93: recipe for target 'debian/stamp/conf/minimal_debian' failed
make: *** [debian/stamp/conf/minimal_debian] Error 2
Failed to create a ./debian directory: No such file or directory at /usr/bin/make-kpkg line 970.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W związku z czym mam pytanie : Czy w sieci jest jakiś program który by sprawdzał poprawność dodanych/odjętych  składników ?  Kiedyś w sieci widziałem program "kernelcheck", ale że kompilacja wtedy mnie nie interesowała to nawet nie wiem na jaki typ linux'a był ten program. Proszę o jakieś namiary na taki program (jeśli jest) lub poradę jak pozbyć się tego błędu.
Odpowiedz
#2
0
Doinstaluj sudo apt-get install libssl-dev i kombinuj dalej.
Nie zapomnij o dokładnym podaniu co, jak i po co, bo na razie tylko wiemy, że kompilujesz jakiś kernel z serii 5.4.6.
Odpowiedz
#3
0
(25-12-2019, 23:29)dedito napisał(a): Doinstaluj sudo apt-get install libssl-dev i kombinuj dalej.
Nie zapomnij o dokładnym podaniu co, jak i po co, bo na razie tylko wiemy, że kompilujesz jakiś kernel z serii 5.4.6.

Kompiluję bo defaultowy kernel pracuje zbyt wolno. Zrobiłem jak napisałeś - dzięki, kompilacja poszła... i "już"  po 6h05 min.  się skończyła ;-)  - maszyna 1.6 GHz 2GB RAM. Jednak zwycięstwo tylko częściowe bo wprawdzie teraz z tego kernela piszę - ale uruchamia mi się tylko gdy przełączę w boot menu na "Generic". W trybie normal uruchamianie przebiega następująco: najpierw czarny ekran, potem pojawia się "etykieta zastępcza" zielonego logo "LM" - jest to napis "Linux Mint 19.2", pod tym napisem "zapalają" się sekwencyjnie "kontrolki" jak przy normalnym uruchamianiu, trwa to chwil kilka po czym wysypuje się napis :

[67.891509] System[1]: Failed to allocate manager object: Function not implemented System[1]: Freezing execution.

po czym oczywiście wszystko się zatrzymuje. Na opcji "Generic" system pracuje perfekcyjnie, a nawet jak się włączyła
kontrola systemu to w tabliczce końcowej dostałem : "Błędów nie znaleziono". Teraz wklepię w Google ten text wraz z tym numerem i zobaczę co uda mi się znaleźć.
Odpowiedz
#4
0
Skąd diagnoza, że to kernel pracuje zbyt wolno?
Te nowsze kernele mają jeszcze taką tendencję, że wcale nie są szybsze od poprzedników co zapewne jest zasługą łatek spectre i meltdown.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=a...sect&num=1
https://www.phoronix.com/scan.php?page=a...ding&num=6
Poza tym, trzeba wiedzieć jakie opcje załączyć wyłączyć w konfiguracji kernela aby go przyśpieszyć, nie wiem czy gra jest warta świeczki.
Ja bym na tym sprzęcie raczej kombinował ze starszymi kernelami serii 4 albo i 3 i być może wyłączyłbym też wspomniane wcześniej łatki, aby zobaczyć jaki to będzie miało wpływ na wydajność.
Odpowiedz
#5
0
(27-12-2019, 18:43)dedito napisał(a): Skąd diagnoza, że to kernel pracuje zbyt wolno?
[..]
Uruchomilem kontrolnie SparkyLinux  - on ma kernel mniejszy - ok 5MB i różnica w szybkości jest znaczna.
Poza tym moja karta sieciowa ostatni raz stabilnie pracowała na kernelu Mint 17.3 na wszystkich późniejszych
karta po jakimś czasie zrywa połączenie Wi-Fi i tylko restart systemu ratuje sprawę, po kompilacji kernela no
i oczywiście drivera tej karty jest OK i stabilnie.
Odpowiedz
#6
0
Być może jakaś opcja kernela powoduje jakieś problemy.
Być może jakiś trop da porównanie plików konfiguracji kernelów, które są w katalogu /boot
Odpowiedz
#7
0
(27-12-2019, 19:41)dedito napisał(a): Być może jakaś opcja kernela powoduje jakieś problemy.
Być może jakiś trop da porównanie plików konfiguracji kernelów, które są w katalogu /boot

A co jak by tak zamontować kernel od tego SparkyLinux  ? To też jest na Debianie. Już częściowo zrobiłem - system wstaje, ale mysz nie działa i dźwięk, chyba Wi-Fi też nie działa - to tak jak by moduły nie weszły. Nie wiem jak poprawnie to zrobić. Ten kernel to 5MB - czyli połowa tego po kompilacji - jest o co walczyć.
Odpowiedz
#8
0
Nie wiem jak jest z kompatybilnością kerneli Ubuntu/Debian, wydaje mi się, że powinny być zamienne.
Ściągnij sobie paczki deb z kernelem i pliki nagłówkowe (linux-headers) i potem instaluj przez dpkg -i
Odpowiedz
#9
0
Jako tako poradziłem sobie z tym problemem - winowajcą okazała się być "niedokonfigurowana" w kernelu karta graficzna. Jeszcze nie jest na 100% bo na "wejściu" system pokazuje mi tabliczkę:

Sprawdź sterowniki wideo. Twój system jest uruchomiony bez przyspieszenia sprzętowego.

Na razie działam na tym nowym kernelu, ale oto wyłonił mi się problem z którym walczę od 6 dni i nie posunąłem się z pracami nawet o milimetr - to karta dźwiękowa. Nie gra i koniec. Przez te 6 dni zrobiłem chyba 30-35 kompilacji z różnymi mudułami w kernelu, a karta milczy jak zaklęta. To karta Intel HD Audio. Polecenie lspci i program inxi podobnie ją określają:

Kod:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

[b]00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)[/b]

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
Szukałem problemu też w sieci i znalazłem dodatkowe polecenie do wykrywania karty: alsactl init  z efektem poniżej:

Kod:
[b]Found hardware: "HDA-Intel" "Realtek ALC660" "HDA:10ec0861,10430505,00100340 HDA:10573055,104310c6,00100700" "0x1043" "0x12c3" Hardware is initialized using a generic method[/b]
Ustawiałem codeki Realtek'a - były albo bez numeru albo było tam 560 - ale bez rezultatu, a taki sam kernel na płytce instalacyjnej Mint 19.2 Cinamon 64 bit "gro i bucy", to samo bootowalny pendrive z takim samym Mint'em.
W załączniku przysyłam plik no_sound.tar.gz z dwoma plikami wynikowymi polecenia lsmod : lsmod_ok.txt - to uruchomienie z płyty DVD i "tu" jest dźwięk, drugi plik to lsmod_bed.txt - z kompilacji kernela - "tu" dźwięku nie ma.
Proszę o jakąś pomoc w temacie.


Załączone pliki
.gz   no_sound.tar.gz (Rozmiar: 1,53 KB / Pobrań: 0)
Odpowiedz
#10
0
Prównaj diffem te pliki i wklej rezultat.
Analogicznie zrób z plikami konfiguracji kernela w katalogu /boot
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości